Hrdinovi Fenerbahce předpověděla gól manželka

Nenápadný náhradník Semih Sentürk je od středečního večera hrdinou pro fanoušky Fenerbahce. Jeho trefa sedm minut před koncem utkání s Frankfurtem znamenala vyrovnání na 2:2 a postup istanbulského celku do 3. kola. Semih přitom v základní skupině nakoukl na hřiště pouze v nastavení proti Palermu a příliš si nezahrál ani v domácí soutěži, kde nastoupil jen v devíti zápasech, v nichž se branky nedočkal.

Nic proto nenasvědčovalo tomu, že by měl právě tradiční náhradník rozhodnout středeční duel o postup do jarní části Poháru UEFA. Jedna osoba však Semihovi neochvějně věřila: jeho manželka mu prý před zápasem předpověděla, že se střelecky probudí. "Moje žena mi řekla, že se dostanu na hřiště a zahraju si tento zápas. Pověděla mi, že dám gól. Ačkoliv jsem tomu vůbec nevěřil, stalo se," podivoval se Semih nad věšteckými schopnostmi své ženy.

Třiadvacetiletý útočník vystřídal čtvrt hodiny před koncem spoluhráče Aurelia a za sedm minut rozjásal padesátitisícovou návštěvu v hledišti istanbulského stadionu. Turecký tým přitom ještě 27 minut před koncem ztrácel na postup dva góly, ale podle Semiha rozhodla právě velká touha obrátit skóre. "Jsem strašně šťastný, protože jsme se ani na chvilku nevzdali. I za nepříznivého stavu jsme udrželi bojovného ducha a dosáhli toho, co jsme si zasloužili," zářil forward. Radost mu už nemohlo zkazit ani vyloučení po druhé žluté kartě v třetí minutě nastavení.

Naopak v táboře Frankfurtu zavládlo zklamání. "Měli jsme bojovat až do konce, takhle je to dvojnásob hořké," pravil smutně kapitán německého celku Markus Weissenberger. Na zbytečně pasivní hru v závěru utkání si postěžoval i Benjamin Köhler. "Nechávali jsme domácím příliš mnoho prostoru a své brejkové šance jsme neřešili dobře," prohlásil sebekriticky záložník.

Trenér hostů Friedhelm Funkel přesto našel pro své skleslé svěřence slova chvály. "Vstup do Poháru UEFA byl jako sen. To, že jsme se udrželi ve hře v tak silné skupině, je šílené. Měli bychom být všichni pyšní, že tak mladý tým třikrát remizoval a pouze jednou prohrál," uvedl Funkel.

Kalou doufá ve smír s fanoušky

[obrazek id="4831" zarovnani="vpravo"]Se stejnou bilancí jako Frankfurt zakončila na půdě Hapoelu Tel Aviv účinkování v soutěži i Mladá Boleslav, v jejíž skupině G si mohl ve středu v noci zhluboka oddechnout trenér francouzského Paris St. Germain Guy Lacombe. Jeho tým mu totiž vysokou domácí výhrou 4:0 nad Panathinaikosem Atény a postupem do jarní části alespoň částečně zahojil rozbolavěnou duši po předešlých nezdarech.

"Jsem rád, že jsme se kvalifikovali za tak těžké situace. Jsem šťastný i za naše fanoušky," naznačil Lacombe, že doufá v urovnání vztahů s příznivci PSG, kteří pod tíhou neúspěchů začali obracet svou nevraživost i proti vlastním hráčům tmavé pleti. Zakopat válečnou sekeru s vlastními fanoušky si přeje i autor dvou branek proti řeckému velkoklubu Bonaventure Kalou z Pobřeží Slonoviny. "Hráli jsme konečně dobře a je potřeba, aby toto nastartovalo smír s našimi fanoušky. Opravdu nás podrželi a já se nedivím, protože oni tenhle klub milují," řekl africký kanonýr.

Středeční zápas provázela po tragické smrti jednoho z příznivců po minulém domácím utkání proti Hapoelu Tel Aviv rozsáhlá bezpečnostní opatření. V okolí stadionu hlídkovaly dvě tisícovky policistů a některé části hlediště dokonce zůstaly prázdné.

Reputaci si napravil i Feyenoord

Zatím pořádně nepovedenou sezonu se podařilo napravit také nizozemskému Feyenoordu Rotterdam. Kouč Erwin Koeman tak mohl alespoň na chvilku zapomenout na tradiční vysvětlování, proč že se zase pátému celku nizozemské soutěže nepodařilo v domácí lize uspět. "Jsem potěšený, že jsme vyhráli. V poslední době nejsme zrovna nejspolehlivější tým, ale podařilo se nám zvítězit," cenil si Koeman.

Spokojenost sálala i z dalšího nizozemského kouče Henka ten Cateho po pohodové výhře Ajaxu Amsterodam 3:0 v belgickém Waregemu. "Ve druhé půli jsme hráli daleko aktivněji dopředu, vyhrávali jsme většinu míčů ve středu hřiště," pochvaloval si Cate.

Měl radost i z toho, že ačkoliv jeho svěřencům stačilo k udržení postupové pozice ve skupině F před pražskou Spartou neprohrát o pět gólů, utkání rozhodně nevypustili. "Gratuluju mým hráčům k zisku tří bodů. Nic jsme nepropočítávali, jednoduše jsme chtěli vyhrát. Jsem potěšený, že se nám podařilo uspět," liboval si trenér Ajaxu.

[ 14.12.2006 - ČTK / eFotbal.cz | Foto: Reuters ]