V čele UEFA stanulo pět mužů

V čele UEFA stanulo pět mužů

Pět předsedů se vystřídalo v čele Evropské fotbalové unie (UEFA) během její více než padesátileté historie. Šestým šéfem nejdůležitější kontinentální sportovní federace na světě se může na sklonku týdne stát bývalý legendární francouzský záložník Michel Platini. Jeho jediným protikandidátem bude na kongresu UEFA v Düsseldorfu úřadující předseda Švéd Lennart Johansson, jenž bude usilovat o své čtvrté znovuzvolení.

Johansson stojí v čele UEFA od roku 1990, opětovnou důvěru dostal v letech 1994, 1998 a 2002. Prvním předsedou byl v roce 1954 zvolen Dán Ebbe Schwartz, po něm následovali Švýcar Gustav Wiederkehr (1962-1972), Ital Artemio Franchi (1972-1983) a Francouz Jacques Georges (1983-1990).

Evropská fotbalová unie se mezitím stala vlivnou organizací, především díky mistrovství Evropy a Lize mistrů, dvěma nejprestižnějším a finančně nejlukrativnějším akcím, které pořádá. Dohromady UEFA momentálně spravuje 15 soutěží: devět na reprezentační a šest na klubové úrovni.

Druhá nejstarší fotbalová konfederace byla založena za účasti zástupců třiceti evropských zemí 15. června 1954 v hotelu Euler v Basileji v předvečer zahájení mistrovství světa ve Švýcarsku. Za jejím vznikem stálo hlavně úsilí Francouze Henriho Delaunaye, Itala Otta Barassiho a Belgičana Josého Crahaye, představitelů národních fotbalových svazů.

První kongres nové organizace hostila v březnu 1955 Vídeň, dočasný domov našla UEFA v Paříži, kde sídlila až do roku 1959. Na sklonku 50. let minulého století se Evropská fotbalová unie vrátila do Švýcarska: více než 30 let byl jejím administrativním centrem Bern. V roce 1995 se přesunula do Nyonu, kde od roku 1999 sídlí ve vlastní reprezentativní budově u Ženevského jezera.

Mezitím se počet členských zemí téměř zdvojnásobil, velký boom znamenal především rozpad sovětského impéria, po kterém postupně rozšířilo řady UEFA deset nových států. Jako dosud poslední byl v roce 2002 přijat Kazachstán, jenž se stal dvaapadesátým členem. Na řádný vstup nyní čekají Černá Hora a Gibraltar.

Přerod v moderní a dynamickou obchodní společnost se odrazil i v infrastruktuře UEFA. Zatímco v počátcích se o její chod staralo pár nadšenců, dnes má Evropská fotbalová unie více než dvě stovky zaměstnanců. Kromě sportovní oblasti se UEFA angažuje i na hospodářském a sociálním poli. Největším zdrojem příjmů je milionářská Liga mistrů.

"Padesátka je důležitým milníkem v životě každého člověka a zasluhuje i určitou pýchu. Naše pýcha je o to větší, že jsme za oněch 50 let prakticky z ničeho vybudovali vlivnou a respektovanou organizaci," prohlásil předloni v souvislosti s významným jubileem Johansson.

[ 23. 1. 2007 - ČTK / eFotbal.cz | Foto: Reuters ]