Izraelské týmy zazářily

Izraelské týmy pokračovaly ve středečních úvodních zápasech 3. kola Poháru UEFA ve spanilém tažení tímto ročníkem soutěže. Hapoel Tel Aviv, který v základní skupině vyřadil Mladou Boleslav, dnes doma poměrně překvapivě porazil skotský tým Glasgow Rangers 2:1. Druhý izraelský zástupce v soutěži Maccabi Haifa si veze nečekanou bezbrankovou remízu ze hřiště ruského šampiona CSKA Moskva.

Celek z Britských ostrovů sice dokázal na stadionu v Tel Avivu odpovědět na vedoucí branku Toemy dorážkou Nova, ale necelou čtvrthodinu před koncem rozjásal izraelské příznivce Dego. Český reprezentant Libor Sionko se na hřiště dostal až v 79. minutě, kdy vystřídal střelce branky Nova. Hráči Maccabi zase s předloňským vítězem Poháru UEFA nečekaně drželi krok a měli dokonce častěji míč na svých kopačkách.

Dařilo se i oběma německým klubům. Leverkusen v divokém zápase přestřílel anglický Blackburn 3:2, když dlouho držel slibné dvougólové vedení, o které ho ale čtyři minuty před koncem připravil Nonda. Český útočník Michal Papadopulos sledoval počínání svých spoluhráčů pouze z lavičky Leverkusenu.

Postupu do dalšího kola se hodně přiblížily favorizované Brémy, které nedaly na domácím stadionu šanci nizozemskému Ajaxu Amsterodam bez zraněného českého reprezentanta Zdeňka Grygery. Základem hladkého vítězství Werderu 3:0 bylo vyloučení hostujícího Olafa Lindenbergha už po 24 minutách hry.

Na hřiště se nepodíval ani obránce Tomáš Hübschman, jehož Šachtar Doněck až těsně před koncem zachraňoval remízu 1:1 s francouzským Nancy. Ani na lavičku náhradníků se překvapivě nedostal reprezentační bek David Rozehnal, ale i bez něj si jeho Paris St. Germain prakticky zajistil postup výhrou 2:0 na půdě řeckého AEK Atény. Z českých legionářů tak od začátku nastoupil při bezbrankové remíze svého Bordeaux se španělskou Osasunou jen po zranění se vracející Vladimír Šmicer. V 65. minutě byl pak střídán.

Pozici černého koně soutěže potvrdil nizozemský Alkmaar, který uhrál před odvetou nadějnou remízu 3:3 na horké půdě tureckého Fenerbahce Istanbul. Bez podpory svých fanoušků v hledišti se nedařilo italskému Livornu. Čtrnáctý celek Serie A musel kvůli bezpečnostním opatřením na Apeninském poloostrově sehrát dnešní duel s Espaňolem Barcelona za zavřenými dveřmi stadionu Picchi a možná i proto prohrál s přemožitelem pražské Sparty v základní skupině 1:2.

Výsledky:

CSKA Moskva - Maccabi Haifa 0:0

Šachtar Doněck - Nancy 1:1 (0:0)
Branky: 84. Srna - 81. Fortune. ČK: 90. Tymoščuk (Šachtar).

Leverkusen - Blackburn 3:2 (2:1)
Branky: 18. Callsen-Bracker, 43. Ramelow, 56. Schneider - 39. Bentley, 86. Nonda.

Bordeaux - Osasuna Pamplona 0:0

Fenerbahce Istanbul - Alkmaar 3:3 (1:1)
Branky: 28. a 75. Metin, 67. Tuncay - 15. De Zeeuw, 62. Boukhari, 63. Jenner.

Hapoel Tel Aviv - Glasgow Rangers 2:1 (1:0)
Branky: 43. Toema, 76. Dego - 53. Novo.

Brémy - Ajax Amsterodam 3:0 (0:0)
Branky: 48. Mertesacker, 54. Naldo, 71. Frings. ČK: 24. Lindenbergh (Ajax).

Livorno - Espaňol Barcelona 1:2 (0:1)
Branky: 82. Galante - 28. Pandiani z pen., 59. Moha.