ŠILHAVÝ: Jak jsme začali POŠILHÁVAT po titulu

Když jsme se před čtvrt rokem sešli poprvé, chtěl se bavit jen pro potřeby naší partnerské Asociace bývalých profesionálních fotbalových hráčů/CFPA. Tedy o svých startech za reprezentační celek a o své předchozí práci pro český národní tým nad 35 let. O Slavii že se pořádně rozhovoříme až o zimní pauze. Jaroslav Šilhavý coby všeobecně uznávaný fotbalový gentleman dodržel slovo, sešli jsme se v Edenu mezi slávistickými soustředěními v Číně a ve Španělsku. Přestože musí v době sportovního a ekonomického vzkříšení nejstaršího českého ligového klubu čelit velikým tlakům ze všech stran, zůstává Šilhavý skromným, příjemným a veselým společníkem. Během hodinového původního interview pro magazín HATTRICK projevil i potřebný nadhled a sebeironii. Konstatoval totiž mimo jiné s úsměvem: [b]„Když jsme během úspěšného podzimu začali pošilhávat po prvním místě, změnily se v klubu cíle.“[/b]

Z dvanácti podzimních ligových utkáních pod vaším vedením, od září do začátku prosince 2016, Slavia vyhrála devětkrát a jen třikrát remizovala – ve vašem premiérovém duelu v Teplicích (2:2), v Jablonci (0:0) a doma s Bohemians 1905 (1:1). K tomu je třeba započíst dva vítězné duely v Poháru FAČR/MOL Cupu. Takže jste za čtrnáct soutěžních střetnutí nezaznamenal jedinou porážku. To jste asi při svém zářijovém příchodu do Slavie nečekal? Nebo ano?

[img id="52820"]
K tomu je nutné ještě přidat, že jsem neprohrál ani v silvestrovském veteránském derby, kdy jsem byl na place. Naštěstí jsme v tom zápase kategorie nad 45 let těsně před koncem vyrovnali. To by mě mrzelo, kdybychom na závěr tak úspěšného podzimu se Spartou prohráli. Jinak bych ale samozřejmě lhal, kdybych říkal něco jiného, než že mě tahle naše šňůra pozitivně překvapila. Můj příchod do Slavie z Dukly se totiž uskutečnil docela narychlo. Když jsem přišel, tak byly cíle od klubového vedení jasné…

To ani nevím, jaké jste měli v době vašeho příchodu do Slavie cíle. Váš předchůdce Dušan Uhrin mladší sice dostal tým do play off Evropské ligy, kde podlehl dvakrát 0:3 Anderlechtu, ovšem v lize v prvních čtyřech kolech vyhrál jen jednou, nad Příbramí, ztratil sedm bodů a po porážce v Plzni 1:3 byl odvolán.

Ten cíl tenkrát zněl: skončit v lize do třetího místa. A pokusit se vyhrát pohár, tedy MOL Cup.

Ty cíle se ale teď poněkud změnily, že…

Ano, poněkud (smích). Já nejsem z těch, který by to s oblibou vykřikoval do světa. Ovšem je naší přirozenou snahou být nejlepší. A být nejlepší, znamená pro Slavii získat titul. To je ale samozřejmě dlouhá cesta, která trvá čtrnáct kol, abychom na ten kýžený cíl mohli pomýšlet.

CELÝ, VELMI OTEVŘENÝ, ROZHOVOR S JAROSLAVEM ŠILHAVÝM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 9. ÚNORA 2017.