České selhání v Moldavsku? Dalo se čekat, takových kvalifikačních zkratů bylo. TOP 16 největších průšvihů

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Přiznám se, že mě udivuje úžas řady médií i fanoušků nad dvoubodovou ztrátou Čechů v kvalifikaci ME 2024 v Moldavsku (0:0) poté, co tři dny předtím v Praze-Edenu zdolali Šilhavého svěřenci po mnohem lepším výkonu Polsko (3:1). Nechci se chlubit, ale docela jsem to čekal.

5. MALTA – ČSSR 0:0 – 21. 4. 1985 (La Valleta)

KVALIFIKACE MS 1986

Tahle kvalifikace MS 1986 v Mexiku tehdejšímu československému týmu, který trénoval legendární Josef Masopust, vůbec nevyšla - ve své skupině skončil předposlední právě před Maltou. Na jejím hřišti to byla v dubnu 1985 obrovská ostuda. Mužstvo, v jehož sestavě byli hráči jako Ivan Hašek, Jan Fiala, Jan Berger, Ivo Knoflíček či Stanislav Griga uhrálo na půdě absolutního outsidera bezbrankovou remízu. Výhru mohl zařídit záložník Jan Berger, ale v 64. minutě neproměnil penaltu, když poslal míč nad maltskou branku

Za devět dní na to v Praze na Strahově stejný tým ostudně prohrál s NSR 1:5. A Michal Tučný začal zpívat svůj tehdejší hit: „Všichni jsou už v Mexiku...“

6. FINSKO – ČSSR 3:0 – 9. 9. 1987 (Olympijský stadion v Helsinkách)

KVALIFIKACE ME 1988

Další nepovedená kvalifikace Masopustova týmu, kterou završil trapas s outsiderem skupiny. „Trapná role čs. fotbalistů “, „Hra na náhodu, nesourodost, trápení“, „Seveřané uštědřili Čechoslovákům lekci z fotbalové moderny“ - tak zněly tehdy titulky v Čs. sportu.

7. KYPR – RCS (společný tým Čechů a Slováků) 1:1 – 24. 3. 1993 (Limassol)

KVALIFIKACE MS 1994

Nádherným Moravčíkovým gólem vedl sice společný tým Čechů a Slováků, který dohrával kvalifikaci MS 1994 v USA i po rozdělení Československa, 1:0, jenže hned po pauze Kypřané duel s bohorovným soupeřem vyrovnali. A nastaly křeč a zoufalství, remíza na Kypru se rovnala díře pod čáru ponoru v lodi směr Amerika.

Trenéra Milana Máčalu po tomto zápase vystřídal v roli hlavního trenéra doyen Václav Ježek. A nechybělo mnoho (jeden gól při závěrečné remíze 0:0 v Belgii), aby postup do USA v těžké konkurenci ve skupině s Rumuny, Belgičany a Walesany ještě zachránil.

8. MALTA – ČESKO 0:0 - 12. 10. 1994 (La Valleta)

KVALIFIKACE ME 1996

Druhá maltská blamáž. V kvalifikační premiéře tým kouče Dušana Uhrina staršího Maltu přejel v Ostravě 6:1 a pro tři body si jel i ven. Měla to být jen formalita, jenže Češi tvrdě narazili. Herně se jim vůbec nedařilo, navíc hráli od 58. minuty bez vyloučeného obránce Jiřího Novotného.

Pak to přišlo: v 81. minutě rozhodčí nařídil pokutový kop pro Čechy, za protesty navíc vyloučil domácího Galeu. Jenže dnešní trenér českého týmu do 21 let Jan Suchopárek míč napálil do tyče, od níž se komicky odrazil do jeho těla. Místo vysvobozující trefy byl nařízen nepřímý kop...

V tomto utkání nastoupil i Ivan Hašek, jediný pamětník premiérového trapasu na Maltě.