České selhání v Moldavsku? Dalo se čekat, takových kvalifikačních zkratů bylo. TOP 16 největších průšvihů

ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Přiznám se, že mě udivuje úžas řady médií i fanoušků nad dvoubodovou ztrátou Čechů v kvalifikaci ME 2024 v Moldavsku (0:0) poté, co tři dny předtím v Praze-Edenu zdolali Šilhavého svěřenci po mnohem lepším výkonu Polsko (3:1). Nechci se chlubit, ale docela jsem to čekal.

9. LUCEMBURSKO – ČESKO 1:0  - 6. 6. 1995 (Lucemburk)

KVALIFIKACE ME 1996

Druhý výbuch s trpaslíkem v kvalifikaci ME 1996. Za prudkého deště marně bušil Uhrinův tým na lucemburská vrata, na rohy Češi vyhráli 23:1. Minutu před koncem pak do české otevřené obrany podnikla brejk dvojice Lucemburčanů a připravila Česko i o ten jediný bod. Tomáš Skuhravý, který po dohodě s FC Turín odehrál jen 58 minut, to nevěděl, protože už odlétal soukromým letadlem z Lucemburska…

A nejvíc to schytal vedoucí týmu Václav Mašek, neboť před utkáním nesdělil trenérům, že odpoledne prohrálo Nizozemsko v Bělorusku, a že tedy to riskantní útočení bez zabezpečené obrany bylo zbytečné, protože za dané situace by i bod  byl ziskem.

Po tomhle výsledku si s námi můžete dělat, co chcete! Omlouváme se národu, slibujeme však, že do té Anglie přece jen postoupíme,“ kál se po zápase útočník Pavel Kuka.  Ten slib čeští fotbalisté splnili  -  ze skupiny s Nizozemskem a Norskem se přece jen procpali na na EURO 1996 v Anglii pak získali senzační stříbro.

10. MALTA – ČESKO 0:0 - 11. 10. 2000 (La Valleta)

KVALIFIKACE MS 2002

Třetí maltský výbuch s výsledkem 0:0. Dopoledne před zápasem vydala mezinárodní federace FIFA žebříček reprezentačních týmů, Česku patřila 4. pozice za triem Brazílie, Francie, Argentina. Malta byla na 121. místě. Přesto superfavorita tradičně obrala o body. Vývoj byl podobný jako při poslední ztrátě na Maltě, i tentokrát Češi dohrávali v oslabení po zkratu Tomáše Řepky, který se v 53. minutě ohnal po protihráči, jenž ho držel za dres.

Domácím tenkrát skvěle zachytal brankář Muscat, který zlikvidoval několik jasných gólovek. „Když se brankář rozchytá, tak je těžké ho překonat. Jakmile zneškodnil tři velké šance, tušil jsem, že je zle,“ komentoval další nepovedená zápas na Maltě český gólman Pavel Srníček.

Český tým pak musel do baráže MS 2002, kde po dvou prohrách s Belgií (0:1 a 0:1) neuspěl, což znamenalo konec trenéra Jozefa Chovance u národního týmu a posun Karla Brücknera do hlavní funkce.

11. ČESKO – LITVA 0:1 – 7. 9. 2010 (Olomouc)

KVALIFIKACE ME 2012

Katastrofální vstup Bílkova týmu do kvalifikace ME 2012. České mužstvo s Petrem Čechem v brance, s Tomášem Rosickým v záloze a s Milanem Barošem v útoku na Andrově stadionu od 27. minuty prohrávalo 0:1 a nebylo schopné se z tohoto šoku probrat.

Pak ale díky lepší bilanci se Skoty (1:0, 2:2) skončilo přece jen ve skupině druhé za Španělskem, v baráži dvakrát porazilo Černou Horu (2:0 a 1:0) a na ME 2012 v Polsku a Ukrajině nakonec postoupilo až do čtvrtfinále.

12. ČESKO – ARMÉNIE 1:2 – 6. 9. 2013 (Praha-Eden)

KVALIFIKACE MS 2014

Tenhle zápas připravil Čecha, Rosického a spol. o účast na MS 2014 v Brazílii. Bílkův tým prohrál v Edenu první poločas, pak sice v 70. minutě přišlo Rosického vyrovnání, ale v poslední minutě v době velkého českého tlaku nestačil Petr Čech na Ghazarjanovu střelu a bylo vymalováno.

Následná turínská porážka s Itálií 1:2 dala jen razítko na to, že Česko na světovém šampionátu v roce 2014 opět chybělo.