Rekordní prémie se v lize rozdělí podle pěti pilířů, sestupující obdrží milionový "zlatý padák"

Rekordní prémie se v lize rozdělí podle pěti pilířů, sestupující obdrží milionový "zlatý padák"

Chance liga vstupuje do svého nejlukrativnějšího ročníku v historii. Ligová fotbalová asociace (LFA) rozdělí mezi profesionální kluby minimálně 660 milionů korun. Přibližně 85 procent poputuje mezi týmy první ligy, zbylých zhruba 15 procent připadne druholigovým klubům. Sestupující týmy odškodní takzvaný zlatý padák, zvýšily se také solidární prémie od UEFA. Zástupci asociace to uvedli na dnešní prezentaci v pražském Cubex Centru na Pankráci.

Prémie jsou lákavé. Český šampion díky národnímu koeficientu postoupí přímo do základní části Ligy mistrů, což mu garantuje minimální zisk 15,64 milionu eur, tedy přibližně 395 milionů korun. Na vysoké částky se však díky výsledkům tendrů mohou těšit i všichni ostatní.

Rozdělování mezi kluby Chance ligy bude stát na pěti pilířích, které určí výši odměny pro každý z nich. Mezi tyto pilíře patří: základní rovnoměrný podíl; bonus za umístění včetně příspěvku pro sestupující; bonus za postup do kvalifikace klubových soutěží UEFA; podíl na televizní sledovanosti a mimořádný bonus při kladném hospodaření LFA.

"Částka, kterou si kluby každý rok rozdělí, nemá v české profesionálním sportu obdoby. Bude třikrát větší než dosud. Každému klubu v první lize připadne 24 milionů, účastníci pohárů si přijdou na dalších 18 milionů korun. Motivačním prvkem je další odstupňování podle umístění. Pro sestupující je zlatý padák v podobě deseti milionů korun," shrnul výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

KTERÉ NOVÉ CIZINCE SE VYPLATÍ V LIZE SLEDOVAT? SEŠÍVANÝM SE VRACÍ ZTRACENÝ SYN, SLOVAN VSÁZÍ NA REPREZENTANTA KOSOVA

Obě profesionální soutěže nově ponesou název sázkové společnosti Chance. "Zvýšily se i solidární částky od UEFA. Každý klub, který se neprobojuje do základní části některého z pohárů, dostane 18 milionů korun," uvedl Bárta s tém, že na lepší peníze si pochopitelně přijdou i kluby v Chance Národní lize, kde bude přilepšení také v řádu milionu.

Fanouškovský zájem zažívá boom. V posledním ročníku na zápasy nejvyšší soutěže dorazilo 1,782.382 diváků. Průměr na utkání se tak stoupl na 6435, což je druhé nejvyšší číslo v samostatné historii české ligy. Jen ročník 1996/97, kdy byl průměr 7155, si v tomto směru vedl lépe. Právě překonání rekordu je dalším cílem LFA.

"Úroveň kultury na stadionech a obecně práce klubů s fanoušky šla v rámci obou soutěží nahoru, což se odráží právě na návštěvách. Jsem přesvědčen, že při funkční spolupráci LFA a klubů můžeme v začínajícím ročníku historické maximum pokořit," řekl marketingový ředitel asociace Daniel Hajný.

Vedení soutěže potvrdilo, že ve spolupráci s vysílatelem O2 TV je připraveno centrum pro videorozhodčí, z nějž se budou kontrolovat všechny prvoligové zápasy. Zároveň s tím se začne hned od startu sezony používat kalibrovaná ofsajdová čára, která má certifikaci FIFA. Změnou jsou nové vysílací časy. Jednou se dokonce stane, že bude mít každý zápas v kole svůj výkop.

Foto: AC Sparta Praha