Drogba poslal Chelsea do Moskvy

Chelsea porazila v odvetném utkání semifinále Ligy mistrů Liverpool 3:2 a postoupila do finále, které se bude hrát 21. května v Moskvě. Rozhodující gól utkání a celé série vsítil v patnácté minutě prodloužení Didier Drogba, který se mezi střelce zapsal už v základní hrací době, kdy utkání skončilo nerozhodně 1:1. V prodloužení se pak trefili ještě Frank Lampard za Chelsea a Ryan Babel za Liverpool.

Po oboustranně opatrném začátku získali mírnou převahu domácí a v 6. minutě poprvé vystřelil z hranice pokutového území Drogba. Jenže jeho pokus, stejně jako následný balon z kopačky Michaela Essiena cestu do sítě nenašly. Reds se dostali do náznaku šance v 10. minutě prostřednictvím Fernanda Torrese. Španělský reprezentant zkoušel překvapit Petra Čecha střelou z úhlu, ale český gólman byl na svém místě.

Pozornou obranu Liverpoolu, v níž nechyběl střelec vlastního gólu Reds z prvního semifinálového utkání na Anfield Road John Arne Riise, nejčastěji zaměstnával aktivní Drogba. Ten utekl svému strážci Martinu Škrtelovi v 19. minutě, jenže střela mu nesedla podle představ a branku o dva metry minul. Chelsea byla i v dalších fázích zápasu při chuti, Liverpool se dostával na dostřel Čechovy branky spíše sporadicky a ve vážnější závar nevyústila ani jeho standardní situace z 29. minuty.

Skóre se proto měnilo až ve 33. minutě, kdy Salomon Kalou dostal přihrávku na hranici ofsajdu, jeho střelu gólman Pepe Reina jen vyrazil a nabíhající Drogba už měl snadnou pozici. Chelsea vstřelený gól povzbudil a nadále držela otěže zápasu ve svých rukách. Přidat druhou branku mohl do sítě Liverpoolu Michael Ballack, ale svůj volný přímý kop krátce před přestávkou poslal jen do tyče držící brankovou síť.

Po návratu z kabin se hnal do útoku Liverpool a vyrovnat mohl ve 48. minutě, kdy se nadvakrát zjevil před Čechem Dirk Kuijt, ale gólman Chelsea se po volném přímém kopu Stevena Gerrarda a následné hlavičce nizozemského reprezentanta blýskl pohotovým zákrokem. Ani Chelsea nechtěla zůstat pozadu, a tak v 53. minutě střílel z rohu pokutového území Lampard. Bohužel pro Blues jen do náruče připraveného Reiny.

Poté se dlouho nic dramatického na trávníku nedělo. Jako blesk z čistého nebe proto přišly dvě akce na začátku sedmé desetiminutovky. První na straně Chelsea v 63. minutě, kdy do středu branky Reds mířil pěknou střelou Joe Cole, následně druhá na straně Reds, jež znamenala vyrovnání na 1:1. Yossi Benayoun obelstil Drogbu a Kaloua, přihrál na hranici šestnáctky Torresovi a ten nekompromisně prostřelil Čecha.

Najednou byl na hřišti úplně jiný Liverpool, který zaskočenému soupeři nedával ani kousek prostoru. Chelsea se dostala do vážnější gólové příležitostí jen v 77. minutě, kdy se z úhlu marně pokoušel prostřelit Reinu Essien. A protože s přibývajícími minutami nechtěl ani jeden z týmů udělat chybu, dospěl zápas do prodloužení.

Na začátku první nastavené patnáctiminutovky byl opět aktivnější Liverpool, do vápna se pokoušel nebezpečně centrovat Riise a po Gerrardově rohové kopu se dostal ke střele Sami Hyypiä, ale hlavičkoval mimo. Fanoušci Chelsea pak měli ruce nad hlavou, když Essien v 96. minutě rozvlnil síť za Reinovými zády, ale jeho pokus zmařil praporek pomezního rozhodčího.

Bouřlivý průběh prodloužení vyvrcholil po osmi minutách, kdy Hyypiä fauloval ve vápně Michaela Ballacka a sudí ukázal na značku pokutového kopu. K exekuci se připravil Lampard a nekompromisní střelou k pravé tyči Reinovy branky přiblížil Chelsea finále. Vedení Blues pak ještě na konci první poloviny prodloužení navýšil Drogba, jenž zužitkoval pěknou přihrávku od Nicolase Anelky. Babelův gól z konce utkání už nic neřešil.

Výsledek:

Chelsea - Liverpool 3:2 po prodloužení (1:1, 1:0)
Branky: 33. a 105. Drogba, 97. Lampard z pen. - 64. Torres, 117. Babel. Rozhodčí: Rosetti - Griselli, Calcagno (všichni It.). Diváci: 42.000. První zápas: 1:1, postoupila Chelsea.

Chelsea: Čech - Essien, Carvalho, Terry, A. Cole - J. Cole (91. Anelka), Ballack, Makelele, Lampard (119. Ševčenko), Kalou (70. Malouda)- Drogba. Trenér: Grant.
Liverpool: Reina - Arbeloa, Carragher, Škrtel (22. Hyypiä), Riise - Kuijt, Xabi Alonso, Mascherano, Benayoun (78. Pennant) - Gerrard - Torres (98. Babel). Trenér: Benítez.