Zranění nedovolilo start na fotbalových šampionátech řadě hvězd

Zranění nedovolilo start na fotbalových šampionátech řadě hvězd

Start na Mistrovství světa či Evropy, na Olympiádě. To jsou cíle jistě všech fotbalových hvězd na celém světě. Mnoho z nich se však kvůli zraněním na vytoužené šampionáty nepodívá. Zde je výběr případů, kdy právě zranění překazilo start známých fotbalistů na posledních mistrovstvích Evropy a světa:

MISTROVSTVÍ EVROPY:

Na finálový turnaj ME v Anglii v červnu 1996 se nepodíval český záložník Pavel Hapal, který si měsíc před začátkem turnaje zlomil ve španělské lize levou holenní kost. Turnaj musel oželet také například nizozemský obránce Frank de Boer, jeho reprezentační kolega z útoku Mark Overmars nebo dva Italové - obránce Ciro Ferrara a záložník Antonio Conte.

O finálový turnaj ME v Nizozemsku a Belgii v červnu a červenci 2000 přišel vinou zranění kolene například český stoper Jan Suchopárek. Na turnaji si nezahrál ani nizozemský střelec Ruud van Nistelrooij, italská brankářská jednička Gianluigi Buffon, jeho reprezentační kolega z útoku Christian Vieri, španělský záložník Luis Enrique či jugoslávský záložník Dejan Savičevič.

Zranění zhatilo účast na závěrečném turnaji ME v Portugalsku v červnu a červenci 2004 kupříkladu ruskému kapitánu Viktoru Onopkovi, italskému kanonýru Filippovi Inzaghimu, německému obránci Christophu Metzelderovi, chorvatské brankářské jedničce Stipemu Pletikosovi nebo španělskému obránci Michelu Salgadovi.

Dle dostupných údajů se ze známějších hráčů na letošním červnovém závěrečném turnaji ME v Rakousku a Švýcarsku nepředstaví chorvatský útočník Arsenalu Eduardo, kterému letos v únoru obránce Birminghamu City Martin Taylor způsobil brutálním skluzem velmi vážnou zlomeninu levé nohy. Euro nestihne ani německý záložník Bernd Schneider, který koncem dubna podstoupil operaci ploténky v oblasti krční páteře.

Z československé éry je známé zranění záložníka Přemysla Bičovského, který kvůli tomu přišel o vítězství na závěrečném turnaji ME v Bělehradě v roce 1976.

MISTROVSTVÍ SVĚTA:

Na závěrečný turnaj MS do Francie v červnu a červenci 1998, kde ČR nehrála, nemohl kvůli zranění odjet například brazilský útočník Romário, italský brankář Angelo Peruzzi, chorvatský útočník Alen Bokšič, kamerunský záložník Marc Vivien Foe nebo německý obránce Matthias Sammer.

Řada známých hráčů musela též oželet závěrečný turnaj MS v Japonsku a Jižní Koreji v červnu 2002, kam se též ČR nekvalifikovala: kupříkladu anglický bránce Gary Neville, italský záložník Demetrio Albertini, španělský záložník Josep Guardiola, jeho reprezentační kolega, brankář Santiago Caňizares, mexický útočník Claudio Suárez, anglický záložník Steven Gerrard nebo francouzský záložník Robert Pires.

O účast na posledním závěrečním turnaji MS v Německu v červnu a červenci 2006 přišel kvůli zranění například český záložník Vladimír Šmicer, útočník Djibril Cissé z Francie nebo brazilský záložník Edmílson.

I někteří českoslovenští reprezentanti si nezahráli kvůli zranění na MS. K nejznámějším patřil útočník Dukly Praha Rudolf Kučera, kterého operace menisku připravila o stříbrné medaile z Chile 1962. Již v roce 1954 nejel do Švýcarska sparťanský útočník Josef Crha, který si zlomil klíční kost. Dlouhodobé zranění vyřadilo z účasti na MS v Mexiku 1970 sparťanského obránce Vladimíra Táborského. Do Španělska v roce 1982 sice odcestovali František Jakubec a Ján Kozák, ani jednoho ale zranění na hřiště nepustilo.

[ 9.5.2008 - ČTK l Foto: teamtalk.com ]