Inter Milán znovu obhájil italský titul

[b]Aktualizováno.[/b] Inter Milán obhájil titul v italské lize, kterou vyhrál potřetí za sebou. V posledním kole soutěže zvítězil 2:0 na hřišti Parmy díky dvěma gólům střídajícího švédského útočníka Zlatana Ibrahimovice. Inter získal o tři body více než druhý AS Řím.

Ibrahimovic za Inter nastoupil po šestitýdenní pauze zaviněné zraněním kolena a vrátil se velkém stylu. Na hřiště přišel v 50. minutě a po šesti minutách otevřel skóre. Hráčům milánského celku se tak mohlo výrazně ulevit, protože výhra jim zajišťovala triumf v soutěži bez ohledu na výsledek souběžně hraného zápasu Catanie s druhým AS Řím, který před posledním kolem za Interem zaostával o jediný bod. "Nikdo nám titul nepřál, a proto je to pro nás mnohem větší triumf," citovala agentura AP prezidenta Interu Massima Morattiho.

Svěřenci trenéra Roberta Manciniho, kteří v čele tabulky od února promrhali jedenáctibodový náskok, si mohli definitivně oddechnout v 78. minutě, kdy se Ibrahimovic trefil podruhé. "Je opravdu skvělý, vždyť skoro vůbec netrénoval," chválil spoluhráče záložník Dejan Stankovič. "Vždycky je lepší získat titul až v posledním kole. Bylo to těžké, ale vyhráli jsme, protože jsme v Itálii byli za poslední dva roky nejlepší," přidal.

Fanoušci Interu měli na stadion zakázaný vstup kvůli obavám z násilností, před stadionem v Parmě jich ale titul slavilo několik tisícovek.

AS Řím mohl na triumf v Serii A pomýšlet jen v případě výhry v Catanii a pokud by Inter získal maximálně bod. Dlouho to s klubem z hlavního města vypadalo dobře, protože se díky Mirku Vučiničovi dostal už v osmé minutě do vedení. Catania vyrovnala pět minut před koncem zásluhou Jorgeho Martíneze a gól uruguayského útočníka rozpoutal na stadionu Angela Massimina bouřlivé oslavy, protože bod stačil sicilskému klubu k záchraně. S nejvyšší soutěží se rozloučily Livorno, Parma a Empoli.

Český obránce Tomáš Ujfaluši se v posledním duelu za Fiorentinu rozloučil s klubem postupem do předkola Ligy mistrů. Ten týmu z Florencie zařídila výhra 1:0 nad FC Turín, o kterou se postaral nůžkami v 76. minutě Pablo Osvaldo. Ujfaluši má namířeno do některého že španělských klubů.

Výhra Fiorentiny odsoudila k účasti v Poháru UEFA slavný AC Milán, kterému na posun z pátého místa nestačila ani vysoká výhra 4:1 nad Udine, v jehož obraně odehrál celý zápas Tomáš Zápotočný. Český bek se může také těšit na Pohár UEFA, protože porážka pro Udine nic neznamenala, účast v soutěži mělo jistou už před závěrečným kolem.

Nejlepším střelcem Serie A se stal Alessandro Del Piero, který dal 21 gólů. Kanonýr Juventusu se tak zapsal do historie italského fotbalu, protože se teprve jako druhý hráč v historii stal nejlepším střelcem ve druhé a nejvyšší soutěži ve dvou po sobě jdoucích sezónách. Před ním se to podařilo slavnému Paolo Rossimu. Na druhém místě skončil v tabulce kanonýrů další útočník Juventusu David Trezeguet

Výsledky - 38. kolo:

AC Milán - Udine 4:1 (48. Pato, 59. Inzaghi, 79. Cafú, 88. Seedorf - 32. Mesto)
Bergamo - FC Janov 2:0 (32. Floccari, 90.+2 Marconi)
Cagliari - Reggina 2:2 (18. Larrivey, 81. Bianco - 55. a 86. z pen. Amoruso)
Catania - AS Řím 1:1 (85. Martínez - 8. Vučinič)
Empoli - Livorno 2:1 (10. Buscé, 55. Saudati - 83. Diamanti)
FC Turín - Fiorentina 0:1 (76. Osvaldo)
Lazio Řím - Neapol 2:1 (14. Rocchi, 71. Firmani - 82. Domizzi)
Parma - Inter Milán 0:2 (61. a 78. Ibrahimovic)
Siena - Palermo 2:2 (2. a 58. Maccarone - 24. Jankovič, 30. Miccoli)

Nejlepší střelci: 21 - Del Piero, 20 - Trezeguet (oba Juventus), 19 - Borriello (Janov), 17 - Mutu (Fiorentina), Di Natale (Udine), Ibrahimovic (Inter), 15 - Kaká (AC Milán), Amauri (Palermo), 14 - Totti (AS Řím), Panděv, Rocchi (oba Lazio), 13 - Cruz (Inter), Maccarone (Siena), 12 - Amoruso (Reggina), Doni (Bergamo), Quagliarella (Udine), Bellucci (Sampdoria), 11 - F. Inzaghi (AC Milán).