Bundesliga: Z Ligy mistrů se radují Brémy, Norimberk sestupuje

Až do samotného závěru byla napínavá německá nejvyšší soutěž. O titulu už sice bylo rozhodnuto dříve, i tak se však v posledním ligovém kole hrálo o hodně. Radovat se mohou Brémy, které si výhrou v Leverkusenu zajistily přímý postup do Ligy mistrů. Naopak smutek zahalil celý Norimberk. Ten bundesligu po prohře se Schalke opouští. Dařilo se Martinu Feninovi z Frankfurtu, který Duisburgu vstřelil dva góly.

Werder potvrdil skvělou formu po sérii vítězství také v závěrečném kole německé ligy na půdě Leverkusenu. Tam zvítězil díky jediné trefě kanonýra Rosenberga deset minut před koncem nejtěsnějším rozdílem 1:0 a může se těšit z přímého postupu do nejprestižnější a nejbohatší evropské soutěže.

Leverkusen musí domácí porážka hodně mrzet. Před tímto střetnutím se nacházel na čtvrté pozici zaručující účast v Poháru UEFA, po porážce však klesnul až na konečné sedmé místo a o účasti v mezinárodních pohárech si může nechat jen zdát.

"Bylo to nádherné. Na stadionu byla čtvrtina našich fanoušků a byl to opravdu finálový zápas. Nám i Leverkusenu šlo o hodně," neskrýval radost Tim Borowski, záložník Brém. A co na to jediný střelec utkání Markus Rosenberg? "Věděli jsme, že Schalke vede. Na třetí místo jsme jít nechtěli, kvalifikace do Ligy mistrů je zrádná. Proto jsem moc rád, že nám to takhle vyšlo. Je to fantastické."

V Brémách se slaví, v Norimberku truchlí. Není divu, bavorský klub, jehož dres oblékají také tři čeští reprezentanti Tomáš Galásek, Jaromír Blažek a Jan Koller, německou nejvyšší soutěž opustil. Stalo se tak po domácí porážce se Schalke 0:2.

Už v 19. minutě rozvlnil síť hostujících Bordon, který pak po hodině hry přidal i druhou trefu. Tou definitivně pohřbil naděje Norimberku na setrvání v bundeslize. Domácím se navíc v průběhu utkání herně nedařilo, Schalke bylo lepší a tříbodový zisk si zasloužilo.

"To, že jsme sestoupili, je obrovské zklamání," hlesl Blažek, který už pád o soutěž níž zažil před lety v Bohemians. "Je to asi tak podobné, co prožívám teď. I když nyní to bylo horší v tom, že jsem poslední zápasy sledoval z nejhoršího možného místa - z tribuny. Cukaly mi ruce i nohy, bylo to šílené," popisoval brankář.

V posledním soutěžním zápase letošní sezony si s chutí zastřílel Frankfurt, který čtyřmi góly zničil sestupující Duisburg, a potěšil tak vyprodaný stadion. Po dlouhé době se střelecky prosadil český útočník Martin Fenin, který si připsal do statistik hned dva góly.

"Vítězství je pro nás velmi důležité, chtěl jsem potěšit naše fanoušky, kterých přišlo necelých padesát tisíc. V předešlých zápasech jsme měli smůlu, že i přes řadu příležitostí jsme nemohli dát gól, teď jsme to konečně prolomili," řekl trenér Eintrachtu Friedhelm Funkel.