Češi přehráli Litvu, dvakrát se trefil Koller

Přípravné utkání české reprezentace s Litvou se svěřencům trenéra Karla Brücknera vydařilo. V první půli sice slušně zaplněný Eden několikrát odměnil domácí hráče pískotem, druhá pětačtyřicetiminutovka však byla plně v režii českého týmu. Ten díky dvěma zásahům kanonýra Kollera zvítězil 2:0.

On-line přenos z utkání jste mohli sledovat zde.

Svaz se ztrapnil zde.

Komentář kouče Brücknera zde.

Ohlasy hráčů zde.

Rozhovor s Janem Kollerem zde.

Rozhovor s Václavem Svěrkošem zde.

Zápas byl v úvodních minutách v režii českého týmu. Domácí drželi míč častěji na kopačkách, ale v ofenzivě příliš nebezpeční nebyli. Paradoxně to byli Litevští, kdo mohl jako první skórovat. Po rohovém kopu hostujícího celku si málem srazil balon do brány obránce Grygera. Jen díky pohotovému zákroku Čecha se stav utkání po dvaceti minutách nezměnil.

Domácí měli územní převahu i nadále, ale vyloženou šanci si nevytvořili. Za zmínku stojí snad jen pokus Baroše, jehož střelu vytěsnil konečky prstů brankář Karčemarskas. Zahrozit dokázala také Litva. Poškus se dostal k odraženému míči a z otočky vypálil těsně nad domácí bránu.

Také další velkou příležitost měli na svědomí hosté. A byl to znovu Poškus, kdo se ocitl v šanci. Dobře načasovaný centr Kučyse usměrnil litevský útočník jen těsně vedle brány. Ve 36. minutě zahrozil na druhé straně Koller, který hlavičkoval podobně jako Poškus mimo tři tyče.

Po chvíli se ale český kanonýr přece jen trefil. Plašil z rohového kopu přihrál Grygerovi, který přesným centrem našel hlavu Kollera. A ten se nemýlil.

Do druhé půle nastoupil český tým se dvěma změnami. Baroše nahradil v útoky nejlepší střelec Gambrinus ligy Svěrkoš, v záloze se stal novým mužem Galásek, který vystřídal Poláka.

Pět minut po přestávce mohl český tým navýšit své vedení. Po pokusech Svěrkoše a Jankulovského se dostal ke střele z úhlu Vlček, který jen o centimetry minul pravou tyč Karčemarskasovy branky. Chvíli nato pálil z dvaceti metrů Plašil, ale litevský gólman pohotově zasáhl.

Další šanci si Česko vypracovalo v 54. minutě. Po centru agilního Vlčka se dostal míč ke zcela volnému Svěrkošovi. Ten však vypálil nad hostující branku. O dvě minuty později si při skluzu málem srazil balon do vlastní branky Alunderis. Domácí v té době zcela ovládali utkání, Litva se nemohla dostat za polovinu.

Český tým se dočkal další branky v 63. minutě. Svěrkoš pohotově narazil nabíhajícímu Kollerovi, který podruhé v utkání rozvlnil litevskou síť. Proti jeho přízemní střele k levé tyči neměl brankář hostů šanci – 2:0.

Necelých dvacet minut před koncem si vytvořilo příležitost opět domácí mužstvo. A znovu byl v akci Koller. Vlček mu přiťuknul a dvoumetrový dlouhán střelou z první nechal vyniknout Karčemarskase.

Zbylé minuty se odehrávaly ve stejném duchu jako celý druhý poločas. Český tým diktoval hru a hosté se jen zřídkakdy dostali k míči. Ocenilo to také publikum, které své oblíbence často odměňovalo bouřlivým potleskem. Přitom v tom prvním se z hlediště nejednou ozýval hlasitý pískot. Český tým porazil Litvu zcela zaslouženě 2:0. V pátek ho čeká v letenské AXA Areně Skotsko.

Výsledky:

Česká republika - Litva 2:0 (1:0)
Branky: 39. a 63. Koller. Rozhodčí: Hriňák - Somolányi, Sluk (všichni SR). Bez ŽK. Diváci: 14.220.

ČR: Čech - Grygera, Ujfaluši (75. Kováč), Rozehnal, Jankulovski (64. Kadlec) - Jarolím (83. Matějovský), Polák (46. Galásek), Plašil (79. Skácel) - Vlček, Baroš (46. Svěrkoš) - Koller. Trenér: Brückner.
Litva: Karčemarskas - Alunderis, Skerla, Dedura, Klimavičius - Stankevičius (69. Jokšas), Šemberas (59. Žvirgždauskas), Kučys (46. Kšanavičius, 77. Kalonas), Česnauskis (75. Jankauskas) - Danilevičius, Poškus (60. Papečkys). Trenér: Liubinskas.

[ 27.5.2008 - Jiří Mahr | Foto: ČTK ]