Český výběr porazil v generálce na EURO Skotsko

[b]Aktualizováno.[/b]Čeští fotbalisté se v posledním přípravném utkání před odletem na mistrovství Evropy rozloučili s českými fanoušky výhrou 3:1 nad Skotskem. První a třetí gól domácího týmu vstřelil ve svém 30. reprezentačním utkání Libor Sionko, který ještě před rokem hrál skotskou ligu za Glasgow Rangers, a svoji premiérovou trefu v reprezentaci přidal v závěru Michal Kadlec. Skotové snížili na průběžných 1:2 gólem Clarksona.

On-line přenos jste mohli sledovat zde

Libor Sionko by se rád viděl v základní sestavě

Karel Brückner po zápase se Skotskem

Češi si generálku pochvalovali

Český tým nastoupil do utkání v pozměněné sestavě. Na hrotu sice zůstal Jan Koller, ale byl doplňován Sionkem a Skácelem, uprostřed hřiště nastoupil Matějovský, místo Rozehnala Kováč a na pravém beku Pospěch. Od začátku utkání také nastoupil ostřílený Tomáš Galásek.

V úvodu se oba týmy hledaly a nebyl k vidění příliš atraktivní fotbal. Český tým měl sice více ze hry a míč častěji na svých kopačkách, ale do vážnější příležitosti se hráči nedostali. V šesté minutě jen lehce zahrozil po centru Rudolfa Skácela Sionko, k hostujícímu gólmanovi Gordonovi se střela však nedostala. Hosté předváděli opatrnou, spíše až zakřiknutou hru a nebezpeční nebyli.

Češi se dostali do velké příležitosti ve 21. minutě, kdy si Sionko narazil s Matějovským a jeho centr doletěl na hlavu kanonýra Kollera. Ten však v těžké pozici ze mířil nad branku hostí. Sionko byl jedním z nejaktivnějších hráčů první půle a po jeho akcích na pravém křídle se do pokutového území dostávalo velké množství centrovaných míčů.

Skotové se dostali do první vážnější šance až v 29. minutě, když si Miller narazil s Fletcherem. Ten ale předvedl zbytečnou kličku navíc a Ujfaluši zkušeně odkopl za autovou čáru. Největší naději na vstřelení branky měl český tým po Polákově dělovce v 36. minutě. Český středopolař napřáhl z pětadvaceti metrů, ale Gordon se skvěle vytáhl. Následnou dorážku z bezprostřední blízkosti poslal Jankulovski jen do boční sítě.

V závěru poločasu se začali prosazovat i skotští hráči, ale do vážnější příležitosti nepronikli. Jejich ataky končili většinou u spolehlivého Ujfalušiho s Kováčem. První půle nepřinesla příliš atraktivní podívanou, ale český tým měl značně navrch. Stav přesto zůstal nerozhodný – 0:0.

Do druhé půle udělal Karel Brückner hned několik změn. Odstoupili Jankulovski, Koller, Ujfaluši, Skácel a Matějovský. Na jejich místo přišli Kadlec, Plašil, Jarolím, Rozehnal a Svěrkoš.

Paradoxně se mohlo ale první radovat Skotsko. V 51. minutě to byl Morrison, kdo napřáhl z hranice pokutového území a jeho jedovatá střela šla jen těsně nad branku Petra Čecha. Česko kontrovalo střelou Michala Kadlece, ta se však neujala. O pár minut později bylo Skotsko blízko vedoucí brance. Byl to opět Morrison, kdo zahrozil a po narážečce z blízkosti pálil. Tentokrát nás ale podržel bravurní robinzonádou Petr Čech.

Netrvalo dlouho a česká jedenáctka zatlačila soupeře na jeho polovině. Tlak vyvrcholil skvělou přihrávkou vyslanou Pospěchem do pokutového území. Sionko na prsa zpracoval a podél gólmana Gordona posla český tým do vedení. Hráči se uklidnili a předváděli pohledný kombinační fotbal. Aktivní byl hlavně Sionko se Svěrkošem.

V 67. minutě to byl Miller, kdo mohl zajistit vyrovnání. Zahrál na housličky Kováčovi, ale své příležitosti se zřejmě zalekl a pálil nad. Přítomných jedenáct tisíc diváku si oddychlo a mohlo sledovat další postupné kombinace českého výběru. Václav Svěrkoš nezůstal své pověsti nic dlužen a vypracoval si dvě velké šance. Nejprve jeho střelu vyrazil brankář Gordon, poté z bezprostřední blízkosti pálil jen do levé nohy skotské opory.

Byl to Michal Kadlec, kdo v 84. minutě tvrdě pálil. Z levé strany vápna poslal svou dělovku přímo do pravého dolního rohu skotské branky. Český tým vedl 2:0 a zápas se zdál být rozhodnut. O minutu později však po chybě české obrany nedal Čechovi z otočky šanci Clarkson. Nebyl by to však Libor Sionko, kdyby nebojoval do posledních minut. V 89. minutě si pohrál s hostující obranou a svým druhým gólem rozhodl utkání. V závěrečných minutách Skotové ještě zahrozili, ale nakonec si náš národní tým vedení pohlídal a zaslouženě zvítězil 3:1.

Výsledek:

Česká republika - Skotsko 3:1 (0:0)
Branky: 60. a 90. Sionko, 84. Kadlec - 85. Clarkson. Rozhodčí: Braamhaar - Brink, Lobbert (všichni Niz.). Bez ŽK. Diváci: 11.314.

ČR: Čech - Pospěch (74. Sivok), Ujfaluši (46. Rozehnal), Kováč, Jankulovski (46. Kadlec) - Polák, Galásek - Sionko, Matějovský (46. Jarolím), Skácel (46. Plašil) - Koller (46. Svěrkoš). Trenér: Brückner.

Skotsko: Gordon - McNaughton (90. Berra), Caldwell, McManus (57. Dailly), Naysmith - Hartley - Robson (82. McCormack), Rae (72. Clarkson), D. Fletcher, Morrison (68. Maloney) - Miller. Trenér: Burley.

[ 30.5.2008 - Vojtěch Králíček / ČTK l Foto: ČTK ]