Nenávist živí pochyby o MS v JAR

Nenávist živí pochyby o MS v JAR

Masové zabíjení, uprchlíci a nenávist vůči cizincům - dva roky před světovým šampionátem se Jihoafrická republika podobá tikající časované bombě. Exploze násilí a sociálního napětí živí pověsti o odložení sportovní podívané. Světová fotbalová federace FIFA sice tento týden vyslovila znovu Jižní Africe důvěru, avšak toto verbální konejšení zabírá stejně málo jako přísliby organizačního výboru.

"Zaručit nelze nic, ale lidi mohu ujistit, že budou v bezpečí," prohlásil bezpečnostní zmocněnec organizačního výboru Andre Pruis. Jen pro mistrovství světa Jihoafričané podle něj zmobilizují 40.000 policistů. Nic prý nebude horší, než tomu bylo při posledním světovém šampionátu 2006 v Německu.

Podle informací DPA už existují v šuplících nouzové plány na náhradní uspořádání šampionátu, i když FIFA jejich existenci pravidelně dementuje. Šéf federace Joseph Blatter ale loni v jednom z rozhovorů jmenoval Austrálii, USA, Mexiko, Anglii, Španělsko a Japonsko, které by mohly zaskočit za Jižní Afriku. Tehdy se to bralo jen jako prostředek k vyvinutí tlaku na jihoafrické pořadatele.

Když pak poněkud utichly šířící se pochybnosti nad včasným dokončením stadionů, dostává se do popředí chaos na nejjižnějším cípu afrického kontinentu. Středem zájmu je debata o bezpečnosti účastníků a návštěvníků, která vypukla už při losování kvalifikačních skupin koncem loňského roku v Durbanu. Debatu podnítila i vražda jednoho bývalého rakouského fotbalisty a podtrhly ji i statistiky o vysoké kriminalitě v JAR.

Teď navíc přichází násilí vůči cizincům ze sousedních států. Právě v JAR, která se před přidělením šampionátu pyšnila sympatiemi jako stát bojovníka proti rasové segregaci Nelsona Mandely a pětiprocentním hospodářským růstem.

Země také usilovala o zcela nový obraz na kontinentu. První MS v Africe se mělo stát poutem mezi národy. Místo toho je nyní JAR na pranýři. Od Nairobi po Lagos sice Afričané nadále ujišťují obyvatele jižní části kontinentu o svém přátelství, ale neoficiálně je ostře kritizují. Například v sousedním Mosambiku musela policie z obav před pomstou zesílit ochranu velvyslanectví JAR.

Nedůvěra je tak hluboká, že oběti dvoutýdenního násilí veřejně odmítají pomoc JAR a chtějí si hladovkami vynutit podporu Organizace spojených národů. Na předměstí hlavního města Pretorie se proto koncem týdne odehrály srážky s policií, která střílela do davu gumovými projektily.

OSN nabízí pomoc vládě, která však nereaguje. Brání se negativnímu obrazu uprchlických táborů. Nepřátelství proti cizincům v Jižní Africe oficiálně neexistuje. Organizace pro lidská práva to však vidí jinak a viní vládu z laxního přístupu vůči kořenům nesnášenlivosti.

Podle zpráv z médií je mnoho zraněných posíláno v Johannesburgu od čerta k ďáblu, protože kapacita nemocnic je vyčerpaná. Sdělovací prostředky si proto kladou otázku, co by se stalo, kdyby došlo ke katastrofě během světového šampionátu.

Pokulhává také hospodářská situace. Seznam problémů je dlouhý a sahá od chronické energetické krize až po více než desetiprocentní inflaci. Vláda navíc přiznává, že stavební horečka kolem přípravy MS omezuje státní výstavbu obydlí pro chudé.

[ 1.6.2008 - ČTK | Foto: Reuters ]