V severočeském derby zvítězil Liberec

[b]Aktualizováno.[/b] Výrazná nadvláda libereckých fotbalistů v severočeském derby se sousedním Jabloncem trvá i po dnešní dohrávce desátého kola první ligy, v němž Slovan triumfoval 3:0. Už ve čtvrté minutě hosty nalomil první brankou Bořek Dočkal, Andrej Kerič pak vítězství zpečetil dvěma trefami.

Liberec porazil svého soka počtvrté za sebou a posunul se v tabulce na třetí místo před Spartu. Jablonec měl daleko k tomu, aby se dočkal prvního vítězství na liberecké půdě, a klesl o jednu příčku na sedmou pozici.

Odvážná slova jabloneckých fotbalistů vzala za své hned v úvodu 29. vzájemného utkání. Domácí ukázali, že jim dobrou formu nevzala ani reprezentační pauza a soupeře načali velmi rychlou brankou, podobně jako před dvěma týdny při úspěchu se Spartou. Jablonec ve čtvrté minutě až příliš vytáhl defenzivní blok, liberečtí hráči jej přelstili rychlou akcí Papouška s Dortem a krásnou kombinaci zakončil z hranice velkého vápna přesnou přízemní střelou Dočkal.

Pro jablonecké sebevědomí to byla velká rána. Minulý vítězný zápas s Brnem byl rázem zapomenutý a kdyby byl Liberec přesnější v koncovce, mohl po dvanácti minutách vést už o tři branky. Ovšem Kerič dva dravé úniky přes chybujícího stopera Homolu ještě nezakončil gólovou střelou. Ani to ovšem liberecký ofenzivní festival nepoznamenalo.

Ve 35. minutě se Slovan dočkal i pojištění náskoku a hosté znovu mohli proklínat děravou obranu. Při padesátimetrovém pasu Košťála se při ofsajd systému zapomněl bek Zábojník a neúnavný Kerič na třetí pokus proti Špitovi uspěl. Svůj střelecký účet v české lize zaokrouhlil na deset branek. Pak měl ještě jablonecký gólman co dělat, aby vytěsnil trestný kop obávaného exekutora Papouška.

Špit musel být nešťastný z toho, v jakých nesnázích jej spoluhráči nechávali. Další těžkou chvíli mu připravil znovu kapitán Homola, když devět minut po poločase nepokryl bleskurychlého Keriče a chorvatský kanonýr suverénním zakončením stejně jako proti Spartě před domácími fanoušky zažil "dvougólový" večer. Ve zkáze Jablonce mohli pokračovat Dočkal s Papouškem, jako by chtěli vyslyšet přání svých fanoušků po pětigólové nadílce. Ale jejich střelám pokaždé kousek chyběl.

V tu chvíli Liberec jasně demonstroval svoji drtivou převahu nad odvěkým rivalem, kterého průběh utkání psychicky zlomil. Rychlé akce domácích mířící kolmo do týlu obrany byly v ostrém kontrastu s tím, jak toporně si počínali v ofenzivě hosté. Ti nevytěžili nic ani z náznaku závěrečného náporu a tříbrankový debakl už nezmírnili. Prohra 0:3 je pro Jablonec vyrovnáním nelichotivého rekordu z let 2001 a 2002, kdy Slovanu podlehl stejným rozdílem.

Výsledek:

FC Slovan Liberec - Baumit Jablonec 3:0 (2:0)
Branky: 35. a 54. Kerič, 4. Dočkal. Rozhodčí: Mikel - Večeřa, Dobrovolný. ŽK: Smetana - Valenta. Diváci: 5255.

Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Janů - Papoušek (73. Polák), Dort (83. Frejlach), Bílek, Dočkal - Smetana (78. Nezmar), Kerič. Trenér: Škorpil.
Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Huber, Hamouz (46. Krejčí) - Michálek, Valenta (62. Klapka), Pavlík, Žofčák (86. Hloušek) - Lafata, Hesek. Trenér: Komňacký.