V souboji české dvacítky s Brazílií branka nepadla

[b]Aktualizováno.[/b] Česká reprezentace do 20 let remizovala ve středečním druhém vystoupení na mistrovství světa v Egyptě se stejně starými Brazilci 0:0. Oba celky si vytvořily největší šance až v poslední pětiminutovce, ale branka nakonec nepadla.

Trenér Jakub Dovalil udělal oproti prvnímu zápasu proti Austrálii hned pět změn v sestavě, když nasadil do hry pět záložníků a na hrot jediného útočníka, kterým byl Pekhart. Brazilci byli před začátkem utkání favoritem a svou roli potvrzovali od úvodního hvizdu. Předváděli svou typickou kombinační hru, ale měli problém překonat český obranný blok.

Čeští mladíci totiž dobře bránili a brazilského soupeře během prvního poločasu nepustili do větší příležitosti. Už ve 27. minutě však český tým přišel o útočníka Tomáše Pekharta, který si s největší pravděpodobností obnovil zranění a na turnaji v Egyptě nejspíš dohrál. Svěřenci trenéra Dovalila úspěšně eliminovali brazilskou koncovku, ovšem sami nedokázali gólmana Rafaela nijak prověřit.

Když už se čeští fotbalisté dostali v 55. minutě do pokutového území a přečíslili brazilskou obranu, ve finální fázi se nedomluvil Vošahlík s Fabiánem a celá akce znovu ztroskotala. Brazilci se mohli dostat do vedení v 61. minutě, když se k odraženému míči dostal Alex Teiveira, ale jeho střelu placírkou zastavilo břevno branky gólmana Vaclíka.

Brazilce hodně srážely individuální průniky, které upřednostňovali před týmovým pojetím. Tři minuty před koncem zápasu měl po přesné přihrávce Čelůstky gól na kopačce Jan Vošahlík, jenže v obrovské šanci selhal a slabou střelou nemohl gólmana Rafaela ohrozit. O dvě minuty později mohli rozhodnout Brazilci, Alex Teiveira se prokličkoval přes dva české obránce, ale k jeho střílenému centru se nikdo z Brazilců v pokutovém území nedostal.

Oba týmy si tak za bezbrankovou remízu připsaly čtvrtý bod ve skupině a postoupily do osmifinále mistrovství světa. V sobotu si ještě svěřenci Jakuba Dovalila zahrají proti Kostarice a dál je posune i případná prohra, v tom případě by Češi postupovali ze třetího místa ve skupině.

Brazílie - Česká republika 0:0

Sestava ČR: Vaclík - Čelůstka, Hošek, Mazuch, Heidenreich - Wojnar (69. Vácha), Řezník, Morávek, Mareček, Fabián - Pekhart (28. Vošahlík).