Český tým úkol splnil, porazil Poláky, ale nestačí to

[b]Aktualizováno[/b]. Čeští reprezentanti zvítězili v sobotu večer v Praze na stadionu Sparty na brankami Necida a Plašila nad týmem Polska 2:0 v utkání 3. evropské kvalifikační skupiny o účast na mistrovství světa 2010. Šance týmu ČR však nepodrželi Slováci, kteří podlehli Slovinsku 0:2 a postup se posunul do roviny teorií

Velmi důležitý kvalifikační zápas, před nímž trenér Ivan Hašek v sestavě překvapil zařazením Michala Papadopulose do útoku vedle Milana Baroše, nezačal podle očekávání. Sice už ve 2. minutě zakončil první šanci domácího mužstva levý záložník Daniel Pudil nepodařenou střelou vedle a v 5. minutě se dral do koncovky Jaroslav Plašil, ale akce českého týmu nebyly přesvědčivé, nepřesné, nevytvořil si tlak. Fotbal neměl ani strhující tempo, jaké by k utkání o všechno patřilo.

Dění na hřišti nestrhlo ani tribuny, na nichž bylo více volných sedadel než se očekávalo, nevyznamenal se ani dánské hlavní rozhodčí Claus Bo Larsen, který už v 7. minutě ukázal přísnou žlutou kartu Jankulovskému a toleroval Polákům fauly na Baroše.

České mužstvo sice bylo aktivnější, ale gólové šance si naopak vytvářeli ze svých postupných útoků po chybách domácí obrany Poláci. Ve 20. minutě měl gól na kopačce útočník Jelen, ale sám byl tak překvapen, že nedokázal dát střele razanci a Petr Čech ji chytil. Ve 33. minutě opět Jelen vystřelil po zemi a tečovanou ránu Čech vytlačil na roh.

Haškův tým v závěru poločasu hru poněkud zpřesnil a snažil se kombinačně překonat obranu Poláků. Podařilo se to jen jednou Papadopulosovi, dokonce dopravil míč do sítě, ale rozhodčí mu odmávali ofsajd.

Rozpaky z prvního poločasu však rozptýlil už v 51. minutě Tomáš Necid, jenž vystřídal Papadopulose. Z postupného útoku poslal Necidovi kolmou přihrávku Rosický, útočník CSKA Moskva se důrazně prosadil proti dvěma obráncům a podél padajícího brankáře Kowalewského skóroval. Tento gól přinesl českému týmu velkou úlevu, konečně se uklidnil a začal hrát přece jen plyn uleji a přesněji. V 58. minutě však mužstvo musel podržet brankář Čech, který vyškrábl gólovou hlavičku Jelena na roh. Byla to jeho třetí gólová šance.

Bohužel už v té době Slováci v Bratislavě prohrávali se Slovinskem 0:1 a vzrůstalo napětí především v hledišti, které chvílemi skandovalo "Slovensko, Slovensko".

České mužstvo dohrálo zápas relativně v pohodě za zřetelné převahy. V 62. minutě polský brankář vyrazil nebezpečnou hlavičku Sivoka, další branku měl na noze Milan Baroš, ale při svém sólovém nájezdu trefil jen gólmana. Podruhé však kapituloval v 72. minutě, když ideální centr obránce Zdeňka Pospěcha trefil hlavou Plašil na 2:0. Poláci se sice pokoušeli o protiútoky, ale nebyli příliš nebezpeční. České mužstvo mělo situaci pod kontrolou a v 90. minutě ještě promarnil gólovou příležitost střídající Jiří Štajner po přihrávce Davida Jarolíma.

Prohra Slováků 0:2 však posunula české naděje na postup do baráže z druhého místa v tabulce skupiny do teoretické oblasti. Ve středu se Češi utkají v Praze na Slavii se Severním Irskem v posledním střetnutí skupiny a zvítězí-li, pak to bude alespoň důstojné rozloučení s vidinou startu na MS. Slovinci hrají poslední utkání v San Marinu, jsou vysokými favority a ke druhému místu mají blíže.

Kvalifikace MS 2010, 3. skupina:

Česká republika - Polsko 2:0 (0:0)
Branky: 51. Necid, 72. Plašil. Rozhodčí: Larsen - Sonderby, Norrestrand (všichni Dán.). ŽK: Jankulovski, Necid - Polczak, Iwanski, Glowacki. Diváci: 14 010.

Česká republika: Čech - Pospěch, Sivok, R. Hubník, Jankulovski - Plašil, Hübschman, Rosický (78. Jarolím), Pudil (86. Štajner) - Papadopulos (46. Necid), Baroš.

Polsko: Kowalewski - Rzezniczak, Glowacki, Polczak, Gancarczyk - Blaszczykowski (68. Peszko), M. Lewandowski, Iwanski, Obraniac - Jelen (64. R. Lewandowski), Grosicki (81. Janczyk).