Česko po remíze se Severním Irskem končí třetí

[b]Aktualizováno.[/b] Zázrak se nekoná, čeští fotbalisté se do baráže o mistrovství světa v Jihoafrické republice nepodívají. Svěřenci kouče Ivana Haška v Edenu jen remizovali se Severním Irskem 0:0 a v tabulce naší kvalifikační skupiny obsadí nakonec třetí místo. Přímý postup na světový šampionát vybojovalo Slovensko, do baráže jde tým Slovinska, který si poradil se San Marinem.

Začátek utkání a vlastně celý první poločas vůbec nenaznačily, že by se na poloprázdném stadionu v Edenu měla odehrát důstojná tečka za kvalifikací o účast na mistrovství světa 2010. Kromě hlavní tribuny, která byla zaplněna především zástupci partnerů a sponzorů Českomoravského fotbalového svazu a osobami z kategorie VIP, měli ve zbytku hlediště jasnou početní a akustickou převahu fanoušci Severního Irska. Český tým byl sice aktivnější, měl víc míč na svých kopačkách, snažil se překonat obranu hostí kombinační hrou, ale hrál příliš pomalu a do šířky a fotbalově byl první poločas prakticky o ničem.

První střelecký pokus učinil ranou vedle ve 25. minutě Jankulovski a když už publikum začalo pískat, tak přišly během posledních šesti minut tři gólové šance. První dvě měli Irové. Nejprve ve 39. minutě měl příležitost Healey, ale netrefil se. Ve 41. minutě se hráči Severního Irska nastěhovali před šestnáctku a za českou obranu nacentroval McGinn balon pro Healyho. Míč před Petrem Čechem skočil a český gólman ho stačil vystrčit na roh. Češi odpověděli protiútoky, z jednoho vystřelil nad Plašil, po rohovém kopu hlavičkoval do branky stoper Tomáš Sivok, brankáře překonal, ale Johnson míč na brankové čáře vykopl.

Hru se snažil tvořit především Tomáš Rosický, který hrál na pravé straně zálohy jako v Arsenalu a měnil místo podle potřeby. Uprostřed hráli Jarolím s Hübschmanem, z levé strany byl velmi aktivní Plašil. Hra středové formace však nedostala tým Severního Irska pod tlak a útočníci Baroš s Necidem se do šance nedostali. Byl v ní však ve 42. minutě David Jarolím, ale než stačil sám vystřelit nebo přihrát, tak byl nemilosrdně sražen. Francouzský rozhodčí Laurent Duhamel to však považoval za čistý zákrok tělem. Jinak se hosté bránili proti stereotypní hře českého týmu bez nápadu zcela v klidu.

I po přestávce bylo brzo zřejmé, že poslední kvalifikační zápas 3. skupiny velký fotbal nepřinese a utkání skýtalo stále stejný obraz. Převahu českého mužstva bez šancí, tu a tam postupný útok nebo brejk Severních Irů. Akce končily oboustranně většinou nepřesnou přihrávkou, málokdy střelou. Výjimkami byla Healyho bomba z dálky, kterou Čech zneškodnil, střela McCanna z trestného kopu, s níž si Čech rovněž věděl rady, a do výborné pozice dostal Baroše sklepnutím míče debutující Hloušek. Baroš však minul branku.

Až v samotném závěru dostal český tým soupeře ze Severního Irska pod tlak a ve velké šanci byl Jankulovski, hrající svůj poslední reprezentační zápas. Jeho tvrdou ránu z 18 metrů Taylor s velkým vypětím vyrazil, Jankulovského centr tečoval Plašil a Taylor byl znovu připraven. Několik velmi pěkných akcí předvedl Jiří Štajner, jenž vstoupil na hřiště až v 72. minutě a ním přišly do zápasu konečně nápady. Svými technickými kousky a přihrávkou dostal do šancí Hlouška a Papadopulose s Plašilem, ale koncovka českého mužstva byla v tomto střetnutí téměř platonická.

Český tým skončil ve 3. kvalifikační skupině na 3. místě za Slovinci, kteří postoupili do baráže, a vítěznými Slováky, jimž se podařilo přímo postoupit na mistrovství světa díky výhře na půdě Polska. Poláci Slovensku pomohli vlastním gólem a informace o stavech zápasů na jiných hřištích pronikaly i na hrací plochu v Edenu, z níž se pak vytrácela vůle víc bojovat.

Česká republika - Severní Irsko 0:0
Rozhodčí: L. Duhamel - S. Duhamel, Capelli (všichni Fr.). ŽK: Baroš - Feeney. Diváci: 8002.

Česká republika: Čech - Pospěch, Sivok, Hubník, Jankulovski - Rosický (72. Štajner), Jarolím (82. Papadopulos), Hübschman, Plašil - Necid (58. Hloušek), Baroš.

Severní Irsko: Taylor - McAuley, Craigan, Hughes, McGivern - Baird - Johnson (82. Kirk), Davis, McCann (80. O’Connor), McGinn - Healy (69. Feeney).