Šlágr na Letné vítěze neměl, Sparta s remízou č. 8

Hráči Sparty Praha remizovali v sobotním šlágru 13. ligového kola doma s Baníkem Ostrava 1:1. Jako první šli do vedení v 54. minutě ostravští fotbalisté, za které se trefil obránce Tchuř, Sparta ale o dvě minuty později srovnala díky Žofčákově proměněné penaltě.

Sobotní šlágr fotbalového víkendu byl především soubojem dvou odvěkých rivalů, ale už první minuty utkání naznačily, že se bude hrát atraktivní ofenzivní fotbal, ve kterém nebude nouze o brankové příležitosti. Ostravští přijeli na Letnou ve velmi dobrém rozpoložení, trenér Koubek vyslal na hřiště útočnou formaci 4-3-3 a byl to právě Baník, kdo mohl jít už ve druhé minutě do vedení. Ostravský útočník Strnad si naběhl za domácí obranu a jeho příležitost musel zlikvidovat až včasným vyběhnutím gólman Blažek.

Sparta se na hřišti dlouho zahřívala, problémy jí dělaly především rychlé a přímočaré kombinace Ostravy, a tak se domácí fotbalisté dostali k prvnímu vážnému ohrožení soupeřovy branky až v 17. minutě. Kucka si stáhl ze vzduchu odražený míč a z hranice šestnáctky vyslal tvrdou střelu, kterou musel gólman Baníku Baránek na poslední chvíli vyrážet. Domácí se příliš snadno zbavovali míče, díky čemuž se Baník rychle dostával do nebezpečných protiútoků. Po jednom z nich se řítil ve 30. minutě sám před Blažka Strnad, který si v souboji se sparťanským gólmanem předkopnul míč, skácel se k zemi a od rozhodčího Patáka viděl žlutou kartu za simulování.

O osm minut později zabrnkal na nervy svých spoluhráčů ostravský gólman Baránek, který nedokázal odkopnout zpětnou přihrávku a v potížích před dotírajícím sparťanským forvardem Wilfriedem zakopl míč na poslední chvíli na roh. Největší příležitost Sparty přišla dvě minuty před koncem první půle, Hubníkovu hlavičku však na brankové čáře lapil Baránek.

Krátce po změně stran zahrávali fotbalisté Baníku několik rohových kopů za sebou, přičemž po jednom z nich otevřel v 54. minutě skóre obránce Tchuř. Ten si naběhl na odražený míč před velkým pokutovým územím a hned z první vystřihl efektní nůžky, ideálně trefil míč a ten se zastavil až ve sparťanské síti. Hosté se ale z vedoucí branky neradovali dlouho, o několik vteřin později totiž utekl hostující obraně Wilfried, který po souboji s gólmanem Baránkem upadl v pokutovém území Baníku a rozhodčí Paták nařídil penaltu. K její exekuci se postavil střídající Žofčák, který byl na trávníku necelé dvě minuty, a chladnokrevně skóroval.

Oba týmy útočily i nadále do plných a snažily se zvrátit vedení ve svůj prospěch. Blíže k němu měla v 66. minutě znovu Ostrava, jenže hlavičku Varadiho na poslední chvíli vytáhl sparťanský gólman Blažek. Domácí fotbalisté zaostávali především v důrazu a také nedokázali pokrývat zálohu Baníku, která se často dostávala k nebezpečným centrům nebo kombinacím na krajích sparťanského pokutového území.

Závěr utkání se už dohrál bez větších příležitostí na obou stranách, Ostrava si po remíze 1:1 veze z Letné bod a i nadále zůstává v tabulce před Spartou.

Gambrinus liga, 13. kolo:

AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava 1:1 (0:0)
Branky: 56. Žofčák z pen. - 54. Tchuř. Rozhodčí: Paták - Chytil, Gallo. ŽK: Strnad, Lička (BO). Diváci: 9715.

Sparta Praha: Blažek - Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič - Vacek, Kovba (54. Žofčák), Kucka, Zeman (84. Kalouda) - V. Kadlec (58. Holenda), Wilfried. Trenér: Jozef Chovanec.

Baník Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Neves, Tchuř - Lukeš, Marek, Lička - Mičola (90. Wojnar), Strnad (82. Zeher), Varadi. Trenér: Miroslav Koubek.