Barca zvýšila náskok ve vedení, Jarošík bral bod

Hráči madridského Realu dlouho dobývají první příčku španělské ligy. Na špici se vyhřívá největší konkurent Barcelona a po zápasech 18. kola si Katalánci své postavení v tabulce ještě vylepšili. “Bílý balet“ totiž prohrál na hřišti Bilbaa 0:1 a jelikož Barca nasázela Seville čtyři góly, vede už o pět bodů. Premiéru si v dresu Zaragozy odbyl Jiří Jarošík.

Real si výsluní prvního místa v Primera División užil naposledy na konci listopadu minulého roku. Od té doby ale svěřenci kouče Pellegriniho jen marně stíhají rozjetou mašinu jménem Barcelona. Své výsostní postavení potvrdili Katalánci i v 18. kole, kdy na svém hřišti nasázeli do sítě Sevilly čtyři branky. Přitom o dvě se postaral argentinský štírek Lionel Messi.

Sevilla se držela až do 49. minuty, jenže pak si dal nešťastný vlastní gól Escudé a v dvacet minut před koncem zápasu zvýšil Pedro. Pak zaúřadoval Messi a dvě brankami v závěrečných pěti minutách rozhodl o vysoké výhře 4:0. Branku se nepodařilo vstřelit ani hvězdami nabitému Realu.

“Bílý balet“ se pořádně ani nerozkoukal a už prohrával poté, co ve třetí minutě překonal Casillase hlavičkou po rohovém kopu kanonýr domácího Bilbaa Fernando Llorente. Byl to jediný gól utkání o což se zasloužil zejména gólman Iraizoz, který svůj tým několikrát podržel. Athletic se díky tříbodovému zisku vyhoupl na sedmou pozici v tabulce, naopak Real poznal hořkost porážky potřetí v sezóně a na Barcu ztrácí už pět bodů.

Mallorca stoupá tabulkou vzhůru

O dvě příčky si polepšila také Mallorca. Ta si ve vzájemné utkání o čtvrté místo v tabulce poradila s La Coruňou. Domácí o svém vítězství 2:0 rozhodli během osmi minut v úvodu druhého poločasu. Nejprve se trefil ve 46. minutě Suarez a podruhé překonal gólmana Aranzubíu Castro. Deportivo sice prohrálo po čtyřech zápasech, ovšem zůstává páté. Stejným výsledkem skončilo i utkání mezi Osasunou a Espaňolem. O osudu utkání bylo prakticky rozhodnuto během devíti minut, kdy se domácí prosadili dvakrát po trefách Juanfrana a Pandianiho.

Zlepšené výsledky potvrdilo Atlético, které zvítězilo i ve třetím utkání v řadě. Svěřenci kouče Sáncheze Florese před zraky svých fanoušků porazili Gijón 3:2. Po nerozhodném prvním poločase rozhodli domácí o svém triumfu ve druhé půli, kdy se trefili Assuncao a Baldé. V poslední minutě na rozdíl jediné trefy snížil Morán.

Rozhodujícím momentem utkání mezi Valencií a Villarreal se stala 27. minuta, kdy byl za faul ve vápně vyloučen hostující obránce Kiko. David Villa proměněnou penaltou poslal Netopýri do dvougólového vedení. Oslabený Villareal sice dokázal po hodině hry Nilmarem snížit, ale pak po trefě Silvy a druhé brance Villy inkasoval ještě dvakrát a prohrál 1:4.

Jarošík bral při premiéře pouze bod

Druhým český hráčem, který bude působit ve španělské lize je Jiří Jarošík, který dal před Spartou přednost angažmá v Zaragoze a v jejím dresu nastoupil proti Xerezu k utkání dvou nejhůře postavených týmů. Ani jeden z týmů se nedokázal gólově prosadit a zápas tak dospěl k bez brankové remíze i přesto, že hosté hráli od 54. minuty bez vyloučeného Sáncheze.

Po bodu si do tabulky připsal také Santander a Almería. Oba týmy přitom museli dotahovat náskok soupeře. Santnderu zachránil remízu 1:1 s Valladolidem talentovaný mladíček Canales svou trefou z 60. minuty. Stejný výsledek se urodil i v Almeríi. Tenerife sice vedlo už od druhé minuty po trefě Juana, ovšem domácím zařídil bod útočník Goitom.