Olič sestřelil Manchester v nastavení, vyhrál i Lyon

[b]UPDATE 22:51.[/b] Úvodní čtvrtfinálové zápasy Ligy mistrů skončily lépe pro domácí celky. Bayern zvítězil nad Manchesterem United, přestože ostrované vedli už od druhé minuty zásluhou Rooneyho. Ve francouzském derby si pak lepší výchozí pozici do odvety vybojoval Lyon, který přehrál Bordeaux 3:1.

Kouč Bayeru Louis van Gaal musel před utkáním vyřešit jednu nepříjemnou situaci. Kvůli karetnímu trestu nemohl nastoupit Bastian Schweinsteiger a zranění do hry nepustilo ani jednoho z klíčových hráčů Arména Robbena. V základní sestavě domácích se tak objevil Hamit Altintop. Naopak hostující kouč Alex Ferguson už mohl počítat s dvěma klíčovými hráči obráncem Rio Ferdinandem a útočníkem Waynem Rooneyem.

Bayern bude chtít svému soupeři oplatit těsnou prohru z finálového zápasu z roku 1999, kdy Manchester otočil skóre zápasu až v nastaveném čase. Domácím se to ale v prvním poločase zrovna nedařilo, navíc někteří diváci se v Allianz Aréně ještě ani neusadili a mnichovský celek už prohrával. Po dvou minutách tečovaný centr dolétl k Rooneymu, který neměl problém Butta v brance překonat. Anglický forvard tak potvrdil svou famózní formu.

Prvních pětačtyřicet minut nabídlo nezaujatému fanouškovi poměrně zajímavou podívanou, šance byly k vidění na obou stranách. Obranu Bayeru provětrával hlavně Nani, jehož centr skončil na břevně. Poté se osmělili také domácí, jenže Altintop nejprve v gólové pozici míč nezpracoval a o chvíli později jen těsně nedosáhl na míč Olič. V závěru poločasu pak ještě šanci Rooneyho zmařil skvělým reflexem gólman Butt.

Diváci se nenudili ani ve druhé půli a aktivněji do něho vstoupil Bayern. Van der Sara zaměstnal Olič a poté tvrdou střelou i Altintop. Svěřencům kouče van Gaala se nakonec aktivní útočná hra přeci jen vyplatila, protože v 77. minutě tečoval střelu Ribéryho z trestného kopu Rooney a gólman Van der Sar byl bezmocný.

Závěr zápasu byl doslova infarktový. Hosté mohli jít do vedení, ale hostující stoper Vidič hlavou trefil jen břevno. Na druhé straně sice nejprve Van der Sar zlikvidoval v nastaveném čase tutovku Gómeze, ale o chvíli později na střelu Oliče zblízka už neměl nárok. Bayern otočil skóre zápasu a Manchester United porazil 2:1.

Plašil prohře nezabránil

Ve druhém duelu na sebe narazily dva francouzské týmy Lyon a Bordeaux. Domácí kouč Claudie Puel měl k dispozici prakticky kompletní kádr, naopak Bordeaux chyběl Alou Diarra, který pykal za vyloučení v osmifinálovém zápase s Olympiakosem Pireus. V základní sestavě hostů nechyběl český reprezentační záložník Jaroslav Plašil.

První poločas nabídl velmi zajímavý fotbal. Neuběhla ani čtvrthodina hry a oba gólmani už jednou lovili míč ze své sítě. Po deseti odehraných minutách totiž střílenou přihrávku tečoval do branky domácí útočník Lisandro. Jenže Lyon se z vedení radoval jen čtyři minuty, Gourcuff naše přesným centrem kanonýra Chamkha, který nedal Llorisovi šanci a srovnal.

Oba týmy si v prvním dějství vypracovaly i další šance, ovšem ujala se až ta ve 32. minutě, kdy po chybě Trémoulinase zařídil Lyonu vedení přesnou střelou Bastos. Klíčovým momentem utkání byla zřejmě 61. minuta, kdy domácí gólman Lloris reflexivně vyškrábl míč mimo tři tyče po střele Chamakha. Navíc o chvíli později Lyon uchránilo od inkasované branky břevno.

V 77. minutě totiž Cissokho trefil v pokutovým území ruku obránce Chalmého a z následného pokutového kopu navýšil vedení Lyonu svou druhou brankou Lisandro. Ve zbytku utkání se už diváci dalších branek nedočkali a v zajímavém úvodním čtvrtfinálovém zápase si výhru 3:1 připsal Lyon, který tak má před odvetou na půdě Bordeaux velmi dobrou pozici.

Úvodní čtvrtfinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Olympique Lyon - Bordeaux 3:1 (2:1)
Branky:
10. a 77. z pen. Lisandro, 32. Bastos - 14. Šamach. Rozhodčí: Brych (Něm.). Diváci: 40.500.

Bayern Mnichov - Manchester United 2:1 (0:1)
Branka:
77. Ribéry, 90.+2 Olič - 2. Rooney. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). Diváci: 60.000.