Český fotbal čeká, co mu přinese Pelého ruka

Český fotbal čeká, co mu přinese Pelého ruka

V pátek večer rozdělí losování svět do osmi čtyřčlenných skupin a naplno se tak roztočí kolotoč úvah o tom, který z 32 týmů má jaké vyhlídky na zisk titulu mistrů světa. Chvíle napětí prožívají poprvé po šestnácti letech i Češi. Nejpozději ve 21:53 se spolu s 320 miliony diváků ve 150 zemích světa dozvědí, které tři týmy je čekají v základní skupině. Jmenovku České republiky by měl podle zákulisních informací vylovit z osudí brazilský fotbalový král Pelé.

Němečtí hostitelé slibují, že už samo losování bude velkou podívanou, jaká nemá v historii obdoby. Ve veletržním centru v Lipsku kvůli tomu vytvořili obří scénu na ploše 4800 metrů čtverečních a na ní se bude odehrávat program, dlouhý 90 minut, přesně jako fotbalový zápas.

Podrobnosti o něm drží hostitelé pod pokličkou a z Lipska pronikají do světa jen dílčí informace. Show, která ve 20:30 slavnostní večer odstartuje, budou moderovat topmodelka Heidi Klumová a sportovní komentátor Reinhold Beckmann. Vlastní losování pak ve 21:20 zahájí tiskový šéf FIFA Markus Siegler a při tahání míčků z jednotlivých pohárů mu budou asistovat fotbalové legendy.

Na jevišti by se podle agenturních zdrojů měli objevit například Pelé, Johan Cruyff a Lothar Matthäus. Brazilský fotbalový král bude pravděpodobně losovat třetí koš, v němž jsou i Češi.

Český tým je spolu s Nizozemskem považován za největší hrozbu pro elitní osmičku

Podle šéfa FIFA Seppa Blattera byl pozván také Argentinec Diego Maradona, ale pořadatelům se neozval. Nepřijede ani jeho krajan a kouč argentinské reprezentace José Pekerman, jenž se omluvil kvůli poraněné ruce, a je jediným z 32 trenérů, který bude v Lipsku chybět.

Organizační výbor už v úterý rozdělil účastníky do čtyř košů a ty papírově nejsilnější nasadí do čela jednotlivých skupin. Český tým byl zařazen do třetího koše a podle agentury Reuters je spolu s Nizozemskem považován za největší hrozbu pro elitní osmičku.

Ve světovém žebříčku totiž oba soupeři z kvalifikace figurují na druhém a třetím místě a mezi nasazenými nejsou jen proto, že chyběli na minulém šampionátu, což z hlediska současné výkonnosti nemá velký význam. Právě skupiny s Českou republikou a Nizozemskem, ale také s Portugalskem, které je vicemistrem Evropy, mohou být pověstnými "skupinami smrti", z nichž je nejtěžší postoupit.

Narazit na Brazílii hned v úvodu mistrovství světa může být docela příjemné

Český kouč KAREL BRÜCKNER se jako obvykle úvahami o tom, který soupeř by byl nejvhodnější, dopředu nezabývá. Vyznává zásadu, že nemá velký význam ztrácet čas záležitostmi, které nelze ovlivnit. Stanovisko realizačního týmu při setkání s novináři tlumočil Brücknerův asistent MIROSLAV BERÁNEK: "Nemá smysl spekulovat o tom, kdo by byl příjemnější. Například o afrických týmech nemáme dostatek konkrétních zpráv, a tak nelze říci, kdo je nejsilnější. Počkáme na los a pak začneme sbírat informace."

S losem si neláme hlavu ani německý trenér JÜRGEN KLINSMANN. "Každý soupeř je těžký, a když chceme uspět, musíme každého alespoň jednou porazit," řekl kouč domácího týmu. Ten byl nasazen do skupiny A, a tak už ví, že mu 9. června příštího roku připadne pocta hrát v Mnichově zahajovací zápas.

Za největšího favorita mistrovství světa je považována Brazílie, ale narazit na ni hned v úvodu může být docela příjemné. Prohra s ní v základní skupině totiž není tak bolestivá jako ve vyřazovací části a tým, který skončí za ní na druhém místě, bude mít jistotu, že na pětinásobné mistry světa může znovu narazit až ve finále.

Této výhody dokonale využili českoslovenští fotbalisté v roce 1962 v Chile i český tým na ME v Anglii v roce 1996, kdy cestu ke stříbru zahájil prohrou s pozdějšími mistry Evropy z Německa. Naopak při posledním startu na MS v roce 1990 československý tým prošel relativně snadnou základní skupinou a ve čtvrtfinále ztroskotal na Němcích, kteří pak získali zlato.

[ 8.12.2005 - ČTK / eFotbal ]