Plzeň vyškolila Baník a odskočila už na 12 bodů

[hot]REPORT Z UTKÁNÍ[/hot] Druhé sobotní utkání Gambrinus ligy proti sobě svedlo Ostravu a suverénního lídra celé ligové tabulky Plzeň. Zápas negativně ovlivnily časté střety policie s fanoušky, ani dvacetiminutová nucená pauza v prvním poločase ale nezastavila rozjetý stroj Plzně za její cestě k dalším třem bodům.

Plzeň do zápasu nastoupila s očekávanou sestavou, tedy bez Milana Petržely. Naopak do útoku se postavil nejproduktivnější hráč celé soutěže, Jan Rezek, a tak se mohli diváci těšit na další pěkný večer naplněný pro letošní výběr Plzně tak typickým kombinačním fotbalem, jehož hlavním režisérem je Pavel Horváth.

Hráči Baníku dali hned od začátku utkání Viktorii Plzeň jasně najevo, že v utkání nebudou chtít hrát jen druhé housle. Za povzbuzování zpěvu fanoušků se do svého soupeře pustili s vervou a výsledkem jejich snažení byla v druhé minutě první Zeherova hlavička směrem na Krbečkovu branku, jeho zakončení ale scházela přesnost.

Po pěti úvodních minutách se hra uklidnila, ne tak banda výtržníků, která zpoza plotu naházela hned několik dýmovnic. Hlavní sudí tak musel zápas na začátku deváté minuty přerušit, protože se nad celou hrací plochou vytvořil hustý dým, přes který nebylo pořádně vidět na hru. Po třech minutách se ale dým rozptýlil, a tak mohly oba celky pokračovat ve svém herním snažení.

Po necelých deseti minutách se ale celá situace opět zhoršila. Tentokrát už fotbalu nebránila dýmová kulisa, ale slzný plyn, který se rozprostřel nad celým stadiónem. Jako první odešli se slzícíma očima ze hřiště všichni aktéři utkání a s odstupem několika minut se začali vytrácet i davy diváku, kteří byli plynem také viditelně zasaženi. Původ plynu zatím nikdo oficiálně nekomentoval, podle informací z kuloárů jde ale o slzný plyn, který použili policisté ve snaze zpacifikovat neklidné fanoušky.

Zhruba po dvaceti minutách se atmosféra nad hrací plochou stala opět dýchatelnou, a tak se všichni aktéři zápasu vrátili ke svému řemeslu. Přestávka jako by prospěla Západočechům a naopak uspala domácí výběr. Plzeň zamknula Baník v jeho šestnátce a po pěkném centru Horvátha se na zadní tyči hlavou do míče opřel úplně volný František Rajtoral a poslal hosty do vedení 1:0.

Pro domácí mohlo být ještě hůř. V 28. minutě se totiž po pravé straně řítil sám na bránu Ostravy Daniel Kolář, s jeho nedůrazným zakončením i následnou dorážkou si ale brankář Daněk výborně poradil. Zbytek prvního poločasu se odehrával převážně v režii Plzně. Hráči okolo Pavla Horvátha se fotbalem viditelně dobře bavili, na druhé straně domácí Baník se herně vysloveně trápil. I když byl po poločase výsledek zápasu „pouze“ 0:1, bylo jasné, kdo je pánem na hřišti.

Začátek druhé půle byl o poznání klidnější, než to, co se na hřišti i mimo něj odehrávalo v prvním dějství. Přestože byly k vidění některé zajímavé akce, jen minimum z nich se dostalo až do pokutového území. I přes snahu domácích s výsledkem něco udělat, většina jejich akcí byla bez nápadu, a tak Plzeň s přehledem kontrolovala vývoj utkání.

Místy se zdálo, že snad ani diváci nepřišli na fotbal. Poté, co se velká část fanoušků Baníku rozhodla, že stadión opustí, se z blízkého okolí sportovního areálu ozývaly četné rány způsobené policejními dělbuchy. Z nudy, která se ve druhém poločase odehrávala na hřišti, diváky vysvobodila až střela Koláře, plzeňský snajpr se ale tentokrát mýlil, jeho rána skončila jen v boční síti Daňkovy branky.

Hosté se druhé branky přeci jen dočkali. V 77. minutě našel skvělým centrem Horváth Jiráčka, ten z první sklepl hlavou Kolářovi, a ten se vrhl do souboje s brankářem Daňkem doslova po hlavě. Po střetu obou hráčů skončil Kolář na zemi a míč v ostravské brance.

Posledních deset minut se již utkání pouze dohrávalo. Plzeň si tak připsala další tři body za výhru 2:0 a náskok na čele tabulky Gambrinus ligy na druhou Spartu je opět 12 bodů. Výhrou nd Ostravou navíc Západočeši pokořili hranici 40 bodů, čímž vytvořili podzimní rekord samostatné české soutěže.