Sedm klubů si zajistilo v LM postup, Pospěchova Kodaň si musí ještě počkat

Postup si po pěti kolech Ligy mistrů mohlo zajistit mužstvo dánské Kodaně se Zdeňkem Pospěchem v sestavě, ale po jednobrankové prohře na půdě ruského Rubinu Kazaň bude muset o účast v jarních bojích ještě bojovat. V dalších utkáních porazilo Schalke Lyonem 3:0. Dařilo se i Valencii, která sázela do sítě Bursasporu jeden gól za druhým a nakonec vyhrála 6:1. Celkem sedm klubů si po dnešních zápasech zajistilo kvalifikaci do jarních vyřazovacíh bojů. Z postupu se radují Schalke 04, Lyon, loňský vítěz Barcelona, Manchester United, Valencie, Tottenham a obhájce titulu Inter Milán.

Kodaň po porážce na ruské půdě má před svým dnešním přemožitelem náskok pouhého jednoho bodu a o postup bude muset Pospěch a spol ještě porvat. Nejdůležitější moment přišel ve druhé nastavené minutě prvního poločasu, kdy Grönkjaer zahrál v šestnáctce rukou a nařízenou penaltu proměnil Noboa. Domácí se ve druhé půli tlaku Kodaně ubránili a dál živí naději na postup.

Barcelona nastoupila na půdě Panathinaikosu a v případě výhry by si s předstihem zajistila postup. První krůček za postupem udělali Katalánci ve 27. minutě, kdy se po přihrávce Daniela Alvése prosadil křížnou střelou Pedro Rodríguez. Po hodině hry přidal další zásah Barcelony Lionel Messi. V 69. minutě přidal druhý středeční zásah Pedro a o výsledku bylo rozhodnuto.

Německé Schalke přivítalo francouzský Olympique Lyon a hned v první minutě mohl jít domácí celek do vedení. Raul González našel krásně Farfána, ten přihrával před bránu na nabíhající spoluhráče, ale gólman Lloris byl pozorný. Na první branku si tak diváci museli počkat až do 13. minuty. Raulova zblokovaná střela se odrazila k Farfánovi, jenž se z deseti metrů nemýlil a poslal Schalke do vedení.

Vyrovnání mohlo přijít o pár minut později, ale německý gólman Neuer Lópezův záměr včas přečetl a střelu argentinského útočníka zneškodnil. Po známém nedáš dostaneš udeřilo na druhé straně - přesnou ranou k tyči se trefil Huntelaar. Po půlhodině měl blízko ke gólu i bývalý dlouholetý hráč a opora Realu Madrid Raul, ale Lloris tentokráte předvedl fantastický zákrok.

V 69. minutě prověřil Llorisovu pozornost střídající Edu, ale francouzský gólman byl připraven. Třetí branku Schalke přidal po vynikající přihrávce Uchidy opět Huntelaar, jenž tak pečetil výhru bundesligového celku. V nastaveném čase musel ještě Neuer předvést kvalitní zákrok proti Gomisovi.

Benfica Lisabon přijela na půdu izraelského Hapoelu Tel Aviv s cílem vyhrát a udržet se v bojích o postup ze skupiny. Jejich plán však ve 24. minutě dostal po trefě Zahaviho vážnou trhlinu. Čtvrt hodiny před koncem duelu se trefil domácí Douglas a zvýšil vedení Hapoelu, který v dosavadních čtyřech duelech získal pouhý bod, již na 2:0. Na konečných 3:0 upravil v nastaveném čase svou druhou brankou v utkání Zahavi.

Těžkou pozici má úřadující vítěz Ligy mistrů Inter Milán. Italskému celku se v letošní sezóně příliš nedaří a trenérská židle pod koučem Benítezem se začíná pořádně kývat. V prvním poločase diváci branku neviděli. Po změně stran uklidnil domácí celek svým letošním prvním gólem v Lize mistrů Cambiasso a jak se později ukázalo, šlo o gól jediný a rozhodující.

Vstup do druhého utkání mezi Tottenhamem a bundesligovým Werderem začali mnohem lépe domácí Angličané, kteří se po trefě Kaboula ze sedmé minuty ujali vedení. Krátce před poločasovým hvizdem přidal druhou branku "Kohoutů" Modřič. Šanci na třetí gól Spurs měl v 54. minutě Bale, ale penaltu neproměnil. Fanoušci na White Hart Lane si tak museli počkat do 79. minuty, kdy na konečných 3:0 zvyšoval Crouch.

Jen sedmnáct minut stačilo Valencii na vstřelení branky do sítě tureckého Bursasporu. Aduriz byl faulován Erdoganem a nařízenou penaltu proměnil Mata. Po dvaceti minutách hry přidal druhý zásah španělského celku Soldado. Na tříbrankový rozdíl zvyšoval ve 30. minutě Aduriz a o osudu utkání se zdálo být rozhodnuto.

Ještě hůře to s Bursasporem vypadalo ve 27. minutě. Čtvrtý zásah přidal Joaquin... Hosté zcela odešli a španělský celek si na trávníku dělal co chtěl. Deset minut po přestávce se podruhé trefil Soldado, jenž tak zvyšoval již na 5:0. Alespoň čestný úspěch hostů zaznamenal v 69. minutě Batalla. Na konečných 6:1 zvyšoval v 78. minutě Dominguez.

Anglický Manchester United porazil Glasgow Rangers až gólem Rooneyho z pokutového kopu v 87. minutě a svěřenci Sira Alexe Fergusona si pojistili postup do vyřazovacích bojů.

Utkání základních skupin Ligy mistrů:

Skupina A:
Inter Milán - Twente Enschede 1:0 (0:0)
Branka:
55. Cambiasso. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

Tottenham Hotspur - Werder Brémy 3:0 (2:0)
Branky
: 6. Kaboul, 45.+1 Modrič, 79. Crouch. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).

Skupina B:
Schalke 04 - Olympique Lyon 3:0 (2:0)
Branky:
20. a 89. Huntelaar, 13. Farfán. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Hapoel Tel Aviv - Benfica Lisabon 3:0 (1:0)
Branky:
24. a 90.+2 Zaháví, 74. Da Silva. Rozhodčí: Hamer (Luc.).

Skupina C:
Glasgow Rangers - Manchester United 0:1 (0:0)
Branka:
87. Rooney z pen. Rozhodčí: Busacca (Švýc.).

Valencie - Bursaspor 6:1 (4:0)
Branky
: 21. a 55. Soldado, 17. Mata z pen., 30. Aduriz, 37. Joaquín, 78. Domínguez - 69. Batalla. Rozhodčí: Paixao (Portug.).