Mafiánské volby? Aneb Na Palermo vyzrála jen Sparta

Mafiánské volby? Aneb Na Palermo vyzrála jen Sparta

[hot]KOMENTÁŘ[/hot] Čtvrtek 2. prosince 2010 byl fotbalově hodně zajímavým dnem. Zatímco u jednacího stolu FIFA nejspíš zase vyhrály mafiánské praktiky, na hřišti si Sparta na horké půdě Palerma poradila a senzačně ještě před posledním kolem základní skupiny postoupila do vyřazovací části Evropské ligy.

„Sport dnes prohrál. FIFA absolutně ignorovala sportovní kritérium," prohlásil (jak uvedl eFotbal.cz už v pátek ráno) po curyšském zasedání výkonného výboru FIFA belgický internacionál a účastník několika fotbalových mistrovství světa Marc Wilmots. Jeho země neúspěšně, podobně jako Anglie, Austrálie či Španělsko s Portugalskem, usilovala ve společné kandidatuře s Nizozemskem o šampionát v roce 2018. Ten FIFA přidělila Rusku a v roce 2002 uspořádá MS pro změnu Katar. „Rusko je politická a Katar ekonomická volba,“ zlobí se Wilmots a má nejspíš krutou pravdu.


Stejně jako v případě voleb organizátorů olympijských her rozhodovaly zákulisní hry a nejspíš i korupce. Ostatně pořadatele světových šampionátů včera v Curychu nakonec volilo jen dvaadvacet členů výkonného výboru FIFA ze čtyřiadvaceti. Delegáti z Nigérie (Amos Adamu) a Tahiti (Reynald Temarri) byli totiž z hlasování vyloučeni poté, co je reportéři anglického deníku Sunday Times usvědčili z ochoty hlasovat za úplatek. Adamu a Temarri dostali zákaz činnosti na tři, resp. jeden rok.

A zdá se být logické, že zbylí členové výkonného výboru se za své kolegy při hlasování „solidárně postavili“ a hlasovali proti kandidatuře Anglie. Navzdory všem inspekcím, které hovořily o nejlepším projektu, prezentaci a ekonomických vyhlídkách MS vypadli Angličané už v prvním kole volby. Podle hesla: „Žádní Angličané, ani jejich pisálkové, nám nebudou kazit náš byznys.“

„Přitom jsme si mysleli, že minimálně šest hlasů máme jistých. Spíš sedm nebo osm,“ smutnil vedoucí anglické delegace Andy Anson nad dvěma obdrženými lístky (a to jeden z nich byl od anglického člena výkonného výboru FIFA Geoffa Thompsona) „Nemohu uvěřit, co se stalo. Hlasy, které jsme měli slíbené, nepřišly. Podrazili nás. Lhali nám,“ prohlásil Anson. „FIFA v téhle podobě nemůže dál existovat,“ řekl bez obalu starosta Londýna s ruským křestním jménem Boris Johnson.

Jenže FIFA, bohužel, právě takto existuje a nejspíš bude existovat dál. Zvlášť pokud bude mít v čele muže, který se jmenuje Joseph Blatter. Nekalé praktiky ve vedení FIFA jsou totiž terčem kritiky už delší dobu. Investigativní novinář Andrew Jennings mnohé z nich popsal ve své knize „Faul!“. Její podtitul „Úplatky, zmanipulované volby a skandály s lístky“ mluví jasnou řečí. Od září roku 2005 Blatter tajně naléhal na švýcarský soud, aby zamezil vydání Jenningsovi knihy. Autorovi i nakladateli hrozil pokutou i pobytem ve vězení. Jeho návrh byl zamítnut, takže si každý může o vedení FIFA udělat obrázek sám. Ostatně včerejší „zajímavá“ volba byla dosti signifikantní. Třeba Jennings napíše díl...