O šampionát pro Rusko se postaral Putin

O šampionát pro Rusko se postaral Putin

K vítězství Ruska nad Anglií a dalšími uchazeči o uspořádání mistrovství světa v roce 2018 pomohly i utajované schůzky premiéra Vladimira Putina se špičkami FIFA. Prozradil to bývalý šéf ruského fotbalu Vjačeslav Koloskov, který sám byl členem výboru podávajícího ruskou přihlášku.

"Výbor dostal kolosální a každodenní podporu od vedení a vlády země. Prezident Dmitrij Medveděv při schůzkách s hlavami cizích států sváděl řeč na naši přihlášku. Premiér Vladimir Putin nejenže vyjadřoval podporu jako šéfové vlád jiných zemí usilujících o turnaj, ale během kampaně se setkal přinejmenším se třetinou členů výkonného výboru FIFA. Drželi jsme to v tajnosti, ale teď už to lze odhalit. Putinova podpora byla nejen deklarativní, ale každodenní," prohlásil v rozhovoru, který dnes otiskl list Sport-Express. Sám Koloskov se ve vrcholných funkcích FIFA a UEFA pohyboval už od konce 70. let minulého století.

Lobbování se vedlo pod taktovkou vicepremiéra Igora Šuvalova půldruhého roku - a zpočátku se každý týden v moskevském Bílém domě, sídle ruské vlády, výbor scházel, aby projednal, co se udělalo a co je třeba udělat. Pomáhali i ruští velvyslanci a další diplomaté.

Rusko podle Koloskova také včas zachytilo tendenci FIFA nepořádat šampionáty "jen v pěti státech s vyspělou infrastrukturou", čehož důkazem jsou letošní mistrovství v Jižní Africe a příští v Brazílii. Ruská strategie byla postavena na tom, že "teď sice infrastruktura v zemi pokulhává, ale zato zítra se díky mistrovství stane ideální".

"Kdyby vyhrála Anglie, která má všechno, odpověď na otázku o příčinách úspěchu by spočívala na povrchu. Ale úspěch slavilo Rusko, které teď skoro nic nemá," konstatoval.

Koloskov sám půl roku objížděl někdejší kolegy z FIFA. V úspěch však uvěřil až po samotné prezentaci ruské přihlášky, kterou podpořila i řeč tyčkařky Jeleny Isinbajevové, respekt k miliardáři Romanu Abramovičovi a snad i to, že ministr sportu Vitalij Mutko byl pojednou s to hovořit anglicky a dokonce i žertovat.

O tom, že sám prezident FIFA Sepp Blatter coby šéfideolog šíření fotbalu bude hlasovat pro Rusko, neměl vůbec pochyby, podobně jako u Franze Beckenbauera (Rusko podpořilo svého času uspořádání MS 2006 v Německu). Příjemným překvapením se však stala nečekaná podpora od Michela Platiniho v druhém kole hlasování; před tím prezident UEFA hlasoval pro belgicko-nizozemskou kandidaturu, prý "aby neurazil jasné outsidery", navíc částečně frankofonní. Koleskov se tak ve svých předpovědích spletl: před třemi měsíci tipoval, že Rusko v třetím kole vyhraje s 12 hlasy, zatímco ve skutečnosti již v druhém kole dostalo 13 hlasů.

Nepočítal prý s tím, že Anglie natolik selže. Zatímco s některými funkcionáři FIFA se Rusové sešli i třikrát, aby zmařili "španělsko-katarské spiknutí", Angličané naopak projevovali k některým členům výkonného výboru FIFA urážlivý nedostatek úcty, k čemuž se pak přidaly i články anglického tisku o údajné korupci.

"Byla to stoprocentní provokace, která vyvolala rozhněvanou reakci výkonného výboru. Přijali to jako plivanec do tváře. Jednak jsou to lidé s důvěrou od svého svazu, jednak je to rodina zvyklá za vše odpovídat společně. Za přispění nekorektních metod obvinili dva členy z nečestnosti, což zanechalo skvrnu na celém výboru. Byl jsem 30 let členem a nepochybuji, jak bych zareagoval," dodal. Angličané si prý "sami vykopali hrob", a tak z neúspěchu mohou obviňovat jedině sami sebe.