Diskriminace v Argentině, ligu už vede River Plate

Tým River Plate se po nedělním zápase dvanáctého kola argentinské ligy dostal do čela tabulky. Se ziskem sedmadvaceti bodů má nyní náskok dvou bodů před Bokou Juniors, která má ovšem dva zápasy k dobru.

Hráči „Milionářů“ si ve včerejším zápase dokázali poměrně bez problémů poradit s Rosario Central, a po výhře 2:0 se na El Monumental mohli vůbec poprvé v této sezoně radovat z postupu na první příčku ligové tabulky.

Důležitým momentem utkání se stala už devátá minuta, ve které nejzkušenější hráč Rosaria Kily González, který se vrátil v létě do vlasti z Interu Milán, nedokázal proměnit penaltu. Velmi špatně umístěnou střelu mu totiž chytil gólman River Juan Pablo Carrizo. Jak správně proměnit pokutový kop tak „Kilymu“ Gonzálezovi ukázal Marcelo Gallardo, nejlepší hráč domácích ve včerejším utkání. Pojistku pro River přidal ve druhé půli mladý útočník Radamel García.

Jak dlouho se budou milionáři z River Plate radovat z vedoucí pozice v tabulce zatím není jisté, protože druhá Boka Juniors má ztrátu dva body a navíc dva zápasy k dobru.

Právě derby mezi domácím Racing Clubem a Bokou bylo odloženo z neobvyklého důvodu. Rafaelu Di Zeovi (na fotografii uprostřed bez trika – pozn. redaktora) a šesti dalším kontroverzním fandům Boky totiž zakázal vstup na stadion Mario Gallina, šéf COPROSEDE, což je organizace zabývající se bezpečnostní situací na sportovních utkání v místní provincii. Právě Gallina se obával, že policie nezvládne utkání po bezpečnostní stránce. S touto situací se ovšem příznivci Boky nehodlali smířit a podali protest u soudu za diskriminaci. Soudce jim vyhověl a nařídil jejich vpuštění na stadion. Již předtím se však argentinská fotbalová asociace rozhodla utkání v napjaté situaci raději odložit.

Jde tak již o druhé odložené utkání Boky, v šestém kole totiž rozhodčí ukončil utkání mezi Gimnasií La Plata a právě Bokou Juniors. Důvodem bylo tehdy vyhrožování prezidenta Gimnasie hlavnímu arbitrovi, který rozdal v první půli domácím šest žlutých karet. V utkání tehdy Gimnasia vedla 1:0.

Juan Sebastian Verón, nyní hráč Estudiantes de la Plata, táhne svůj tým v posledních kolech od vítězství k vítězství. Estudiantes jsou už na třetím místě tabulky, mají shodně 25 bodů s Bokou a navíc v posledních dvou zápasech neuvěřitelné skóre 10:1. Verón, bývalý hráč Interu Milán se nedávno nechal slyšet, že by byl nejšťastnější člověk na světě, pokud by ještě alespoň jednou dostal šanci obléknout dres národního týmu. Těžko říct, zda ho v jeho věku Alfo Basile ještě někdy povolá, svými výkony si to letos ovšem zasluhuje.

[ 23. 10. 2006 - Jiří Štádler l Foto: Reuters ]