Plzeň nasázela Hradci tři góly, Teplice porazily Boleslav

Viktoria Plzeň porazila před více než deseti tisíci návštěvníky Hradec Králové jasně 3:0. Na úvod soutěže si tři body připsaly i Teplice, které doma zdolaly Mladou Boleslav 1:0.

Ligová tabulka

Mužstvo Viktorie Plzeň vyhrálo v nedělním střetnutí 1. kola Gambrinus ligy na domácí půdě nad Hradcem Králové 3:0. Branky Viktorie vstřelili ve 35. minutě hlavou Daniel Kolář, v 68. minutě Marek Bakoš, v 77. minutě si dal vlastní gól Jiří Poděbradský.

Od prvních chvil utkání bylo zřejmé, že Hradec přijel především s defenzivní taktikou a favorizovaná Plzeň přijala roli dobyvatele. Viktoria měla jasnou převahu, vypracovala si do přestávky tři gólové šance a řadu střeleckých možností. Do vedení však šla až ve 35. minutě, když po spolupráci Bakoše a Daridy skóroval neobsazený Daniel Kolář zblízka hlavou. O minutu později Darida trefil tyčku. Královéhradeckým se povedl jen jeden protiútok ve 44. minutě. Obránce Holeš obešel Limberského a jeho krásný prudký centr hrotový útočník Dvořák nedokázal trknout do sítě.

Po změně stran se obraz hry nezměnil. Plzeňští vytrvale hledali kombinační hrou skupinu v obraně hostí. Většina akcí však končila zachycením finální přihrávky, rohovým kopem nebo ranou těsně vedle. V 67. minutě dokázal Lindr téměř zázračným zákrokem zlikvidovat Horváthovu střelu po centru střídajícího Ďuriše. V 68. minutě však byl hradecký brankář bezmocný, když skvělou útočnou akci pěti plzeňských hráčů proti třem obráncům zakončil gólovým skluzem Marek Bakoš. Hradec už v té době nehrál tak pasivně a Viktorka měla ke svým akcím více prostoru. Brankář domácích Bolek byl téměř bez práce, ale v 74. minutě se pořádně protáhl při nečekané střele střídajícího Uškoviče.

V 77. minutě kopal Darida už 15. roh, brankář Lindr centr podcenil a od Poděbradsského se míč odrazil potřetí za jeho záda. Bylo definitivně rozhodnuto. Poděbradský si dal vlastní gól i v předchozím duelu, který Hradec prohrál s Plzní 0:5. Tentokrát měli hosté větší štěstí, na Plzeň prostě nestačili a prohra je ještě milosrdná. Závěr byl ze strany domácího celku exhibiční. Na úrovni plzeňských hráčů byl z hradeckých fotbalistů jen záložník Haris Harba, letní posila z Bosny a Hercegoviny.

KOMPLETNÍ STATISTIKA DUELU PLZEŇ - HRADEC KRÁLOVÉ

Teplice porazily v nedělním utkání 1. kola Gambrinus ligy doma Mladou Boleslav po gólu Mahmutoviče 1:0. Oba celky dohrávaly zápas bez vyloučeného hráče - v 68. minutě musel předčasně pod sprchy teplický Ljevakovič, krátce před koncem utkání byl vyloučen i boleslavský Magera.

Hostující tým zahájil novou sezonu postupem do 3. předkola Evropské ligy přes islandský Thór Akureyri, zatímco Teplice v neděli čekala premiéra před vlastními fanoušky. Na Stínadlech se střetly dva vyrovnané týmy, dlouho se hrál především bojovný fotbal ve středu pole s minimem šancí. Prolomit boleslavskou defenzivu mohl v 30. minutě po chybné rozehrávce Johany útočník Mahmutovič, avšak jeho šanci zneškodnil brankář Miller. Další zajímavé akce si už během prvního poločasu ani jeden tým nevytvořil.

Okamžitě po změně stran mohl jít do vedení domácí celek - Boleslav laxně rozehrála, míč převzal Čajič a řítil se sám na Millera, jenže zakončil střelou vedle. Hosté nezachytili úvod druhé půle a brzy inkasovali - další střelu Teplic poslal ještě Vůch vedle, v 50. minutě už však po pohledné kombinační akci skóroval Mahmutovič. Bosenský útočník využil přízemní centr Vůcha a na malém vápně doklepl míč do sítě špičkou kopačky.

Druhá půle přinesla mnohem více vzruchu a na hřišti se to jen hemžilo emocemi. Nejprve byl v 68. minutě vyloučen po druhé žluté kartě Ljevakovič, sudí Adámek o chvíli později rozhněval teplické publikum podruhé, když odpískal ruku Rosy ve vápně a nařídil penaltu pro Boleslav. K její exekuci se postavil bývalý hráč Severočechů Mareš, jenže jeho střelu brankář Grigar zneškodnil. Ihned poté měl vyrovnání na hlavě Magera, jenže z dobré pozice hlavou přestřelil. Boleslav se nemohla probít přes dobře organizovanou teplickou obranu, pět minut před koncem se navíc po jednom ze soubojů zranil stoper Rolko a jelikož už měli hosté vystřídáno, počet hráčů na hřišti se vyrovnal.

Teplice mohly pojistit své vítězství pár minut před koncem, kdy měly dvě velké šance. Nejprve Ježdík přestřelil, Vachouškovu střelu pak brankář Miller vyrazil na brankové čáře. Hosté nakonec odjeli bez bodů i vyloučeného Magery, který minutu před koncem dostal druhou žlutou kartu.