Boleslav premiéru nezvládla, podlehla Řekům

Mladá Boleslav nezvládla vstup do základní části Poháru UEFA a ve čtvrtečním zápase skupiny G podlehla doma řeckému Panathinaikosu Atény po nepřesvědčivém výkonu 0:1. Unaveně působící domácí ztratili na Městském stadionu druhý zápas v řadě, byť zde předtím od září 2005 neprohráli ani jednou.

Boleslavský trenér Uhrin postavil do branky uzdraveného Millera a do středu zálohy překvapivě konžského reprezentanta Ilonga. Nadále zraněný je Abraham, kvůli kartám nemůže hrát Šmerda. Také Panathinaikos nastoupil bez několika hráčů základní sestavy.

Domácí začali v mrazivém počasí krátkým náporem. Po rohu (hned v 1. minutě) ovšem hlavičkoval Ilongo, který měl v prvním poločase velkou chuť do hry, zblízka vysoko nad. Na druhé straně centroval do vápna český rodák Vintra - domácí obránci odvrátili jen se štěstím. Řekové hrají v dalších minutách sebevědomě, častěji kontrolují míč a nepouštějí Boleslav do gólových šancí. Sudí z ostrovů navíc toleruje tvrdou a agresivní hru.

V 7. minutě se po levé straně protáhl rychlý Kulič, ale jeho pas na Sedláčka byl zblokován na roh. Na druhé straně si vzápětí po centru Leondioua z trestného kopu pohlídal vysoký míč gólman Miller. V dalších minutách se na trávníku nic fotbalového neděje, ojedinělé pokusy domácích spolehlivě zachytávají pohybliví obránci řeckého týmu. Ani Panathinaikos ovšem vepředu v těchto chvílích nezlobí - Řekové jako by si přijeli na Městský stadion pro bod. Až v 18. minutě prověřil nepříliš tvrdou ranou gólmana Ebedeho ranou z dvaceti metrů Pecka.

Po dvaceti minutách naskakoval na mírně přetažený centr Poláčka do šestnácky Sedláček, ale míč nezkrotil. Boleslavští se probouzejí a nadechují se k obvyklému náporu. Ve 24. minutě kopali domácí trestný kop z výhodné vzdálenosti po ruce Vintry, Pecka ovšem trefil jen zeď. Krátce nato málem otevřel skóre po rychlém protiútoku Mantzios, k němuž se před šestnáctkou nečekaně odrazil míč a z dvaceti metrů povedenou ranou řádně protáhl Millera. Ten ovšem svůj tým skvělým zákrokem podržel. Na konci poločasu se probouzejí i ofenzivní hráči řeckého mužstva, i domácí ale brání spolehlivě.

Druhá půle začala se zpožděním, boleslavská tvrz opět padla

O přestávce na stadionu v Boleslavi třikrát vypadl proud a druhý poločas začal zhruba se čtvrthodinovým zpožděnim. Tma, která zahalila Městský stadion, jako by hráče obou týmu do úvodu druhé půle uspala. Publikum ocenilo v prvních deseti minutách jen ránu Ilonga, která skončila těsně vedle a na konci 58. minuty závar těsně před pokutovým územím hostí, ze kterého ovšem nakonec nic nebezpečného nebylo.

Po hodině hry zkusil ránu z 25 metrů Poláček, jenže míč z jeho kopačky letěl na tribuny. Tlak domácích je platonický, stále působí unaveným dojmem jako v posledních ligových duelech. Pryč je lehkost, s níž smetli na stejném stadionu Olympique Marseille.

Pohroma pro domácí přišla v 64. minutě, kdy se prosadil po individuální akci Salpigidis. Po chybě Rolka se dostal hráč hostí k zakončení a po zemi zblízka prostřelil Millera. Definitivní K.O. mohl zasadit zdecimovaným Boleslavským ve 72. minutě Leondiou, který utíkal na bránu sám, ale jeho kličku Miller vystihl a vypíchl mu v poslední chvíli míč. Následná dorážka Salpigidise už houštinou těl před bránou neprošla.

Domácí očividně nemají síly na zvrat - Řekové brání v devíti a čekají na chyby českého týmu. V 86. minutě pronikal před hostujícího gólmana po Peckově přiťuknutí Kulič, upadl před dvojici bránících beků a dožadoval se penalty. Sudí ovšem zůstává v klidu. Závěrečný tlak přece jen přišel - Pecka ovšem nastřelil v gólové pozici jen stopera Morrise a Kulič v poslední minutě ranou z dvaceti metrů levou tyč. Panathinaikos má v čele tabulky skupiny G plný počet bodů.

Výsledek:

Mladá Boleslav - Panathinaikos Atény 0:1 (0:0)
Branka: 65. Salpigidis. Rozhodčí: Kelly - McDonald, Maloney (všichni Ir.). ŽK: Sedláček, Brezinský, Ilongo - Biščan, Víctor Sánchez. Diváci: 4280.

M. Boleslav: Miller - Ševinský, Brezinský (76. Rajnoch), Rolko, Palát - Sedláček (56. Kysela), Matějovský, Ilongo, Poláček (69. Holub) - Kulič, Pecka. Trenér: Uhrin.
Panathinaikos: Ebedé - Vintra, Biščan, Morris, Darlas - Nilsson, Tziolis, Leontiu, Mantzios (59. Víctor Sánchez), Ivanschitz (19. Romero) - Salpigidis (82. Theodoridis). Trenér: Víctor Muňoz.

[ 2.11.2006 - eFotbal.cz l Foto: ČTK ]