Golda: Zatím nejsou indicie, že by korupce pocházela z Plzně

Golda: Zatím nejsou indicie, že by korupce pocházela z Plzně

Disciplinární komise FA ČR zahájila vyšetřování údajné korupce v první lize. Na úterní mimořádné zasedání pozvala všechny rozhodčí a delegáty z jarního utkání Jablonec - Plzeň včetně hlavního sudího Tomáše Adámka a čtvrtého rozhodčího Pavla Býmy, kteří tvrdí, že za úplatek 200 tisíc korun od někdejšího funkcionáře Čáslavi a Táborska Martina Svobody měli ovlivnit duel ve prospěch Západočechů. Viktoria vyhrála 2:0. Komise si pozvala i Svobodu.

Kauza „Bílek ven!“ se ukládá k zimnímu spánku, vrcholí ale boj "Paclík vs. Křetínský"

Disciplinárka zároveň požádala předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou, aby březnový duel s kolegy rozebrala a poté předložila stanovisko k jeho řízení. Vedle Adámka a Býmy komise předvolala asistenty ze zmíněného utkání Emanuela Marka a Drahoslava Handlíře a delegáty Luboše Helebranta s Josefem Vrzalem.

Adámek a Býma ve středu zaslali asociaci další dopis, ve kterém sdělili, že ukončují své členství ve FAČR. Na zasedání tak nemusí dorazit stejně jako Svoboda, který rovněž není členem asociace.

"Chci věřit, že s námi nehrají nějakou hru, že přijdou a že s námi budou komunikovat," řekl dnes novinářům předseda disciplinární komise Jiří Golda. "Pokud mají zájem na tom, aby se věc vyšetřila a jsou-li vedeni poctivou snahou očistit fotbalové prostředí, věřím, že se dostaví. Stejně jako pan Svoboda. Pokud tvrdí, že se nic nestalo, je v jeho zájmu, aby dorazil a vše vysvětlil," dodal Golda.

Zároveň uvedl, že zatím nepracuje s verzí, že by uplácel plzeňský klub. "Žádné indicie či důkazy zatím neprokázaly, že k uplácení došlo ze strany Plzně. Figuruje tam jakýsi pan Svoboda, který není členem asociace. Nevím, jestli ten člověk to dělal proto, že si chtěl vsadit, nebo proto, že byl s někým ve spojení," řekl Golda.

Dnes dopoledne znovu navštívil protikorupční policii, která podle něj již vyslechla všechny aktéry případu. "Zatím závěr nemají, nikomu obvinění nesdělili. Vyšetřování pokračuje dál," uvedl Golda.

Kauzu odstartovala zářijová schůzka šéfa Sparty Daniela Křetínského s předsedou FAČR Miroslavem Peltou. Tomu majitel letenského klubu předal informace, které šéf svazu označil za "zdrcující". Podle policie však takzvaná Křetínského brašna žádné zásadní důkazy neobsahovala.

O pár týdnů později dorazil do sídla asociace dopis od Adámka, v němž se sudí přiznává k přijetí úplatku od Svobody za ovlivnění utkání ve prospěch Plzně. Adámkovu verzi poté v dopise podpořil Býma. Svoboda to popřel a řekl, že pro žádný klub, tedy ani pro Plzeň, nepracuje.

To samé tvrdí vedení Plzně. "Viktoria Plzeň se zcela zásadně distancuje od možného spojení či nařčení z ovlivňování zápasů nebo rozhodčích. Stejně tak vylučuje jakékoliv spojení s osobou zmíněného Martina Svobody, který nebyl nikdy zaměstnancem ani externím spolupracovníkem našeho klubu," uvedl dnes klub prohlášení.

Golda zatím nechtěl spekulovat, jak důvěryhodná jsou pro něj svědectví obou dnes již bývalých sudích. Býma je vyšetřován kvůli pořádání nelegálních karetních turnajů a přechovávání pančovaného alkoholu, Adámek byl podle Damkové na pískání existenčně závislý a měl prý problémy s alkoholem a hazardem. "Rád si dělám na lidi vlastní názor. Pana Adámka a Býmu jsem nikdy neviděl, takže jsem spíš zvědav, jestli se dostaví, budou spolupracovat a pak si na ně začnu tvořit názor," řekl Golda.

Golda: Zatím nejsou indicie, že by korupce pocházela z Plzně



Předseda disciplinární komise Fotbalové asociace ČR Jiří Golda prozatím odmítl spekulace, že by za aktuální korupční kauzou stála Viktoria Plzeň. Sudí Tomáš Adámek sice dosvědčil, že v její prospěch měl řídit jarní duel s Jabloncem, za což mu bývalý fotbalový funkcionář Martin Svoboda údajně zaplatil 200 tisíc korun, podle Goldy však momentálně neexistují indicie, že by byl Svoboda napojen na plzeňský klub.

"Žádné indicie či důkazy zatím neprokázaly, že by došlo k uplácení ze strany Plzně. Figuruje tam jakýsi pan Martin Svoboda, který není členem FAČR. Bude na dalším šetření zjistit, kde a jak působil a zda je tam nějaké spojení na některý klub," řekl Golda na dnešní tiskové konferenci. "Pokud se prokáže, že došlo k uplácení, tak já teď nevím, jestli to bylo proto, že si ten člověk chtěl vsadit, nebo proto, že byl s někým ve spojení," dodal.

Zda byl Svoboda s někým ve spojení, bude zřejmě spíše záležitostí policejního vyšetřování. "Je složité zpětně dohledávat důkazy. Záleží na tom, jak dlouho se evidují záznamy telefonních hovorů a podobně," řekl Golda. "S policií jsme v úzkém kontaktu a předáváme si informace," dodal.

Komplikací při vyšetřování disciplinární komise může být skutečnost, že všechny tři ústřední postavy kauzy, tedy rozhodčí Adámek a Pavel Býma či údajně korumpující Svoboda již nejsou členy FAČR. Adámek s Býmou z ní vystoupili ve středu. "Platí zásada, že můžeme trestat jen členy. Nemůžeme je ani předvolat, ale nic nám nebrání v tom, abychom je pozvali, aby dobrovolně přišli. Je v jejich zájmu, aby se dostavili a vše vysvětlili," řekl Golda.

Pokud by se Adámek či Býma nedostavili, podle Goldy by to zpochybnilo jejich důvěryhodnost. "Mám víru v jejich dobré záměry. Na druhou misku vah však musím dát, že to oznámili až po několika měsících a následně přestali komunikovat. Pokud k tomu přidají i to, že se nedostaví na zasedání komise, tak by to jejich výpověď znevěrohodnilo. Ale nechci předjímat. Chci věřit, že jsou vedeni poctivou snahou spolupracovat," dodal Golda.

Upozornil, že ani vystoupení z FAČR oba sudí neochrání od trestu, pokud se jejich obvinění nepotvrdí. "Jestli si někdo myslí, že vyvolá takový poprask, vystoupí z FAČR a tím už se ho to dále netýká, tak ho chci vyvést z omylu. Pokud se ve finále ta tvrzení nepotvrdí, jsme připraveni se tvrdě bránit. Fotbal je několik týdnů vláčen médii ve stylu 'korupce, korupce, korupce', takže jestli se nic neprokáže, budu usilovat o podání žaloby. Kvitujeme, že někdo upozorní, že se děje něco nekalého, ale pokud vyjde najevo, že to není pravda, budeme se bránit," prohlásil Golda.

Ani s jedním z rozhodčích teď není v kontaktu, takže neumí posoudit, zda na zasedání skutečně dorazí. "S panem Býmou jsem v kontaktu nikdy nebyl. S panem Adámkem jsem se zkontaktoval přes e-mail. Předal jsem mu i kontakty na policii a požádal ho, aby policii poskytl svou výpověď. Poté se odmlčel a už s ním v kontaktu nejsem," řekl Golda.

Především Adámkova výpověď je prý potřeba pro to, aby se podařilo zjistit i to, zda v kauze nefiguruje více zápasů. Sudí v dopise adresovaném FAČR naznačil, že mu úplatek byl nabízen vícekrát.

"V tomto konkrétním utkání (Jablonec - Plzeň) můžeme dál postupovat i bez něj, ovšem co se týká dalších souvislostí, je potřeba ho vyslechnout. Potřebujeme se ho zeptat, kdy, v jakých zápasech a kým na něj byl vytvářen tlak, jak naznačoval. Bez něj v této otázce zřejmě uvízneme na mrtvém bodě," řekl Golda. "Uděláme maximum pro to, aby bylo vše prošetřeno a nezametlo se to pod stůl. Aby viníci byli potrestáni," dodal.