Plzeň kapitulovala až v oslabení, Kladno smetlo Brno

Jablonečtí porazili Viktorii Plzeň 2:1. Vítězný gól vstřelil Petr Smíšek devět minut před koncem. V té době už hráli hosté v deseti bez vyloučeného Martina Knakala a také jejich trenér Stanislav Levý byl za protesty vykázán na tribunu

V prvním poločase to byl v mrazivém počasí jen průměrný fotbal. Hosté hrozili ze standardních situacích, ale jejich střely mezi tyče pokryl Špit. Skóre otevřel ve 36. minutě jablonecký Weber, který za šestnáctkou nezvykle pravou nohou zamířil k tyči. Jablonec ožil, předvedl několik pěkných akcí, ale své vedení nezvýraznil. V nervózním závěru první půle musel plzeňskou lavičku opustit trenér, přesto se hosté radovali. Dlouhý aut do šestnáctky Jablonce propadl k Tomáši Krbečkovi, který střelou k tyči vyrovnal.

Po změně stran vystřídal zraněného Baranka mladíček v domácí dresu Valenta a Jablonec zahájil nápor. Jenže dobývání plzeňské tvrze bylo těžké. Centry do šestnáctky zadáci snadno odvraceli a k polovysokým míčům domácím pokaždé krok chyběl. Diváky tak zahřál až v 58. minutě svým povedeným sólem Loučka, jemuž střelu v posledním okamžiku zablokoval pádem pod nohy Müller.

Trenér Levý dával svým svěřencům pokyny ze schodiště nad lavičkou a Plzeň úspěšně vzdorovala. V 67. minutě však viděl druhou žlutou a následně červenou kartu Knakal a domácí začali přesilovku. Hosty dlouho držel nad vodou výborný brankář Daněk, který si poradil s několika gólovými šancemi Lafaty i Smíška. Branky se Jablonec dočkal až v 81. minutě, když Valentův centr z pravé strany u zadní tyče ve skluzu dopravil do sítě Petr Smíšek. Pro něj to byl první gól v této sezoně. Na vyrovnání už oslabená Plzeň neměla pomyšlení, naopak v závěru mohl Fukal náskok ještě pojistit.

Brno nedisciplinovaností usnadnilo Kladnu cestu k rekordní výhře

Hráči Kladna se dočkali nejvyšší ligové výhry od návratu mezi elitu. V utkání 14. kola porazili neškodné Brno 3:0. Hosté se o body připravili svou nedisciplinovaností, protože Wagner a Švejnoha byli vyloučeni a Brno dohrávalo v devíti.

Brno přijelo s bodovými choutkami, ale místo toho předvedlo nejhorší výkon jara, zatímco Kladno se pustilo do soupeře pořádně zostra. Už v páté minutě měl šanci Šelicha, o chvíli později Radzinevičius spálil další slibnou možnost. Domácí svůj střelecký koncert začali už v 18. minutě, kdy se znovu předvedla jejich útočná dvojice. Radzinevičius poslal z těžkého úhlu na levé straně šestnáctky míč směrem k Lejsalově brance, kde ho Veleba přizvedl hlavou do sítě. Hosty nešťastný moment rozložil víc, než by se dalo od aspiranta pohárových příček očekávat. Už v 21. minutě totiž přišel zkrat zkušeného Wagnera, který trefil loktem Stranda a uviděl červenou kartu, proti které ani neprotestoval.

Od té chvíli se hra hostů definitivně zbortila. Ve 36. minutě sice Zelenka z pravé strany ostře vypálil směrem ke Kostolanskému, ale to bylo poslední nebezpečí z kopaček hostujícího týmu. Těsně před poločasem navíc přišla další kombinace domácích útočníků a Veleba před prázdnou brankou nemohl neproměnit ideální přihrávku od Radzinevičiuse. Hosté dvoubrankovou ztrátu těžce snášeli, hráči i funkcionáři zasypali trojici rozhodčích při odchodu do kabin řadou výtek. Ani pauza horké brněnské hlavy hostí nezchladila a brzy na to doplatili dalším vyloučením: Švejnoha se dožadoval penalty v 51. minutě tak vehementně, že byl vykázán a cestou ze hřiště dostal od spoluhráčů pořádně vynadáno. Z tribuny seběhl dokonce i brněnský ředitel Jarůšek, aby svého podřízeného ostře pokáral.

Věděl proč, brněnská koncepce se definitivně rozpadla a už o minutu později vstřelil třetí kladenský gól Radzinevičius. O vítězi bylo rozhodnuto, přesto domácí ještě chvíli pokračovali v náporu, ale hosté se už soustředili jen na defenzivu, aby neodvezli ještě větší debakl. Kladno se s výší skóre také uspokojilo. Několikrát sice Lejsalovu branku ještě ohrozilo střelami ze šestnáctky, ale mezi tyče už nemířilo a po posledním hvizdu rozhodčího domácí fanoušci spustili oslavný ohňostroj.

Slovácko přišlo o výhru v Příbrami dvě minuty před koncem

FC Slovácko se pod vedením nového trenéra Pavla Malury málem dočkalo první ligové výhry po dvanácti zápasech. V Příbrami ještě dvě minuty před koncem vedlo zásluhou loňského krále střelců Milana Ivany, ale Rudolf Otepka jim vyrovnávacím gólem radost pokazil.

Na hodně podmáčeném trávníku začali domácí aktivněji a v šesté minutě po centru Otepky z přímého kopu hlavičkoval Formánek, míč se ale otřel o břevno branky hostů. Na druhé straně již v jedenácté minutě poslal Vrána míč čtyřicet metrů před brankou do běhu Ivanovi, kterému Formánek nestačil, a slovenský útočník otevřel skóre. Pro loni obávaného kanonýra to byla první trefa od konce července, kdy jeho penalta vynesla Slovácku ve Zlíně dosud jedinou výhru.

Domácí se rychle otřepali a v 18. minutě po hezká akci Polodna střílel z otočky ze sedmi metrů jen do náruče Drobisze. Hrálo se většinou na polovině Slovácka, ale do šancí se hráči Příbrami nedostávali. Naopak hosté hrozili z rychlých brejků. Po akci Ivany hledal Filipský centrem nabíhajícího Racka, jeho ránu však zlikvidoval Pařízek. Ve 34. minutě Pařízek zachránil domácí tým od dalšího gólu. Po parádním uvolnění Filipského šel Kúdela z levé strany sám na branku, ale domácí gólman střelu vyrazil. Hráči Slovácka byli o hodně nebezpečnější. Ve 39. minutě Racko zatáhl míč po pravém křídle, odcentroval a před nabíhajícím Vránou zachraňoval v poslední chvíli Navrátil.

Hned v první minutě po změně stran nechal ve hře domácí opět Pařízek, který bravurně zlikvidoval šanci Kúdelovi. Na těžkém terénu se domácím vůbec nedařilo přehrát pozorně bránící hosty. Postupně příbramský tlak slábnul a hráči Slovácka v podstatě kontrolovali hru. Bez větších problémů spěli k výhře, ale dvě minuty před koncem utekl Otepka Studíkovi a tvrdou ranou jim vítězství sebral.

Rajtoral zachránil Baník před porážkou v Č. Budějovicích

Hráči Českých Budějovic nedokázali ani v šestém utkání za sebou Ostravu porazit, přestože dnes dvakrát vedli. Táborský a Homoláč jim sice zajistili náskok, ale Rajtoral dokázal pokaždé vyrovnat. Jeho druhá trefa z voleje pět minut před koncem znamenala remízu 2:2.

Českým Budějovicím se do sestavy vrátil po trestu kapitán Horejš, a to jako by jim dodalo potřebnou jistotu. Na rozdíl od minulého domácího duelu se Zlínem totiž začali s velkým elánem, za což se hned po sedmdesáti sekundách dočkali sladké odměny. Útočník Svátek vyškolil jesličkami ostravského mladíčka Mičolu, přesně zacentroval na Táborského a ten poslal hlavičkou Jihočechy do vedení. Hosté mohli v 6. minutě odpovědět, ale Varadiho pokus zprava se mezi tyče nevešel. Baník sice po inkasované brance držel míč častěji na svých kopačkách, ale nebezpečnější byli stále domácí fotbalisté. Ve 12. minutě vysunul pěknou kolmicí Plocek Svátka, kterého jen za cenu žluté karty zastavil Čoupek. Následný centr českobudějovického Černého nebezpečně proletěl šestnáctkou, ale nikdo z nabíhajících fotbalistů ho nezasáhl.

Ostrava se pokoušela hrát aktivně, její centrované míče však obrana Dynama spolu se svým gólmanem v pohodě odvracela. Navíc Baník ve snaze o vyrovnání otevíral hru, což rychlým domácím útočníkům vyhovovalo. Po jednom z protiútoků utekl ve 28. minutě po levé straně agilní Svátek, přihrál před branku Plockovi, ale ten ve skluzu mířil jen do náruče ostravského brankáře Rašky. Zbytek první půle měli míč častěji ve své moci hosté, jejich převaha však byla platonická.

Druhý poločas ale začal pro jihočeský tým pořádným šokem. Ve 49. minutě zapomněli domácí na pravé straně na volného Rajtorala, který si obhodil Žižku a první střelou hostů mezi tyče překonal Filipka. O pět minut později mohl opařeným Jihočechům zasadit druhý úder Varadi, ale jeho pokus z několika metrů skvěle zneškodnil Filipko. Oba celky předváděly atraktivní útočný fotbal, který zahřál necelé čtyři tisíce fanoušků. V 61. minutě prokřehlým domácím fanouškům ještě více rozproudil krev Homoláč. Budějovický obránce totiž umně vložil kopačku do trestného kopu Černého z dobrých pětatřiceti metrů a rozvlnil síť za ostravským Raškou. Za pět minut mohl z brejku rozhodnout Svátek, jeho střelu však hostující gólman vykopl.

Baník v posledních dvaceti minutách přišpendlil domácí k vlastní šestnáctce a zdálo se, že je jen otázkou času, kdy hosté srovnají. Stalo se tak pět minut před koncem, kdy se po zmatcích v jihočeské obraně podruhé parádně z voleje trefil muž zápasu Rajtoral. Oba dnešní soupeři tak po remíze 2:2 prodloužili svoji ligovou neporazitelnost už na čtyři utkání.

Výsledky:

FK Jablonec 97 - FC Viktoria Plzeň 2:1 (1:1)
Branky: 34. Weber, 81. Smíšek - 45. Krbeček. Rozhodčí: Kocián - Ondo, Gallo. ŽK: Baranek, Petržela, Loučka, Lafata - Bednář, Procházka, Limberský, M. Knakal. ČK: 67. M. Knakal (Plzeň). Diváci: 1800.

Jablonec: Špit - Laciga, Fukal, Kučera, Jindřišek - Petržela (58. Hloušek), Baranek (46. Valenta), Weber, Loučka - Smíšek (90. Zábojník), Lafata. Trenér: Rada.
Plzeň: Daněk - M. Knakal, Müller, Procházka, Smola - Malár (61. Borek), Pilař, Trapp (84. Jarolím), Limberský - Krbeček, Bednář (56. Šíma). Trenér: Levý.

SK Kladno - 1. FC Brno 3:0 (2:0)
Branky: 18. a 43. Veleba, 52. Radzinevičius. Rozhodčí: Moudrý - Wilczek, Chytil. ŽK: Cigánek - Trousil. ČK: 21. Wagner, 51. Švejnoha (oba Brno). Diváci: 2150.

Kladno: Kostolanský - Pončák, Šimůnek, Killar, Drozd - Cigánek (77. Kratochvíl), Šelicha, Strnad, Kalina (73. Čáp) - Veleba (80. Kousal), Radzinevičius. Trenér: Koubek.
Brno: Lejsal - Švejnoha, Trousil, Pavlík, Mazuch - Pacanda (75. Nosko), Siegl, Besta, Okleštěk (77. Chlup), - Wagner, Zelenka (55. Kuncl). Trenér: Mazura.

Dynamo České Budějovice - Baník Ostrava 2:2 (1:0)
Branky: 2. Táborský, 61. Homoláč - 49. a 85. Rajtoral. Rozhodčí: Královec - Lhoták, Pelikán. ŽK: Horejš, Volešák, Černý, Svátek - Střihavka, Čoupek, Lukeš, Marek, Mičola. Diváci: 3819.

České Budějovice: Filipko - Kladrubský, Horejš, Homoláč, Žižka - Plocek (86. Adamec), Volešák, Dvořák, Černý (81. Jeslínek) - Svátek (73. Peroutka), Táborský. Trenér: Cipro.
Ostrava: Raška - Marek, Klimpl, Besta, Čoupek (75. Magera) - Rajtoral, Bystroň, Lukeš, Mičola (65. Tomašák) - Varadi (57. Žůrek), Střihavka. Trenér: Večeřa.

Marila Příbram - 1. FC Slovácko 1:1 (0:1)
Branky: 88. Otepka - 11. Ivana. Rozhodčí: Příhoda - Goňa, Mlsna. ŽK: Mácha, Podrazký, Otepka - Görner, Šuškavčevič. Diváci: 2102.

Příbram: Pařízek - Podrazký, Navrátil, Formánek, Mácha (72. Leština) - Otepka, Sviták, Hašek, Šindelář (46. Vošahlík) - Huňa (65. Klesa), Polodna. Trenér: Barát.
1.FC Slovácko: Drobisz - Němčický, Šuškavčevič, Bernardi, Lysoněk (46. Studík)- Racko (69. Mareš), Kúdela, Görner, Filipský (77. Róth) - Ivana, Vrána. Trenér: Malura.

[ 12.11.2006 - ČTK / eFotbal.cz l Foto: MARSfoto ]