Boleslav konečně zabrala, na Spartu ztrácí bod

Mladá Boleslav porazila v pondělní dohrávce 14. kola Gambrinus ligy na domácím hřišti Most a přerušila sérii tří proher v řadě. Středočeši se díky výhře 2:1 vrátili na třetí místo v tabulce a na vedoucí Spartu ztrácejí pouze bod.

Boleslavští, kteří po černé sérii potřebovali konečně zabrat, nastoupili v neobvyklé sestavě. Obranná čteřice se představila ve složení Palát, Rajnoch, Rolko a nováček Nesvadba. Palát se přesunul napravo, na lavičce zůstali Brezinský a Ševinský. Po zdravotní pauze se vrátil do základu Abraham.

Utkání začalo ve vlažném tempu, první propagační pokus vyslal na Vaniaka ve 2. minutě hlavou Vaculík. Pak se na mokrém a kluzkém trávníku Městského stadionu nic fotbalového neděje, v úvodu je na obou mužstvech patrné, že se v posledních týdnech trápí. V 8. minutě se zjevil dva metry před hranicí šestnáctky úplně volný Matějovský, ale střela mu nesedla.

Boleslav se probudila ve druhé desetiminutovce. Most se ovšem pokouší o rychlé protiútoky - po jednom z nich střílel těsně vedle střelecky se trápící Pešír, který letos stále čeká na úvodní trefu. Domácí dobře kombinují, mají ovšem problémy probít se až před Vaniaka. Po necelých dvaceti minutách málem zaskočil hostující Gašparík domácího gólmana přímo z rohu, míč letící pod břevno Miller vyboxoval na poslední chvíli.
Vzápětí utekl po pravém křídle Kulič, udělal kličku i zbytečně vyběhnuvšímu Vaniakovi, jeho centr na Pecku před prázdnou bránu ovšem odvrátili hostující zadáci. Po chvíli ještě elegantně ohrozil hostujícího gólmana Rolko.

Velkou příležitost měl po osmadvaceti minutách Mendy, který přelstil Vaculíka, vřítil se do šestnáctky, ale na poslední chvíli mu do rány skočil Rajnoch. Boleslav má mírný tlak, ale hosté jsou stále nebezpečnější. První gólovou šanci Boleslavi spálil Vaculík. Abrahám jej vyslal do uličky - záložník domácích ale sám před Vaniakem neuspěl, když kromě brankáře přeloboval i jeho svatyni. Domácí dali úvodní branku vzápětí po rychle rozehraném volném přímém kopu. Kulič se v pokutovém území otočil s míčem a ideálně našel před bránou volného Rajnocha, který zblízka zavěsil - 1:0.

Millera ještě ve 40. minutě vystrašil Pikl prudkou ranou z přímého kopu, k vyraženému míči už se ovšem Mostečtí včas nedostali. V konci poločasu se hosté nastěhovali na útočnou polovinu, kromě série rohů z chvilkového tlaku však nic nevytěžili.

Chyby Rolka srazily Boleslav do kolen, zvedl ji opět Pecka

Druhá půle začala náporem domácích, kteří chtějí co nejrychleji definitivně rozhodnout. Místo toho ovšem přišla gólová odpověď SIADu. V dresu hostí se nejprve v 53. minutě opět zastřeloval zdálky Pikl. Pak udělal dvě minely domácí obránce Rolko a ta druhá mohla být pro Boleslav osudná. Rolko nejprve podcenil dlouhý míč a pustil do šance Brzezinu a krátce nato stáhl v šestnáctce za dres Mendyho. Gašparík se z následného pokutového kopu nemýlil - 1:1.

Hosty vyrovnávací trefa povzbudila, domácí jsou naopak zaskočeni. Přesto se Boleslav v závěrečné půlhodině nadechla k náporu, pomohl ji i příchod Radima Holuba. Že se střelecky trápí dokázal Marek Kulič, který běžel sám na Vaniaka, ale nedokázal jej přehodit. Po sérii dalších velkých šancí spasil Boleslav v 66. minutě nejlepší ligový střelec Pecka. Útočník si naběhl na ideální dlouhý Nesvadbův centr a z voleje zblízka propálil Vaniaka.

Vaniak pak ještě podržel hosty v 78. minutě, kdy na něj ze strany nabíhal Matějovský a prudce vypálil pod břevno. Na druhé straně mohl potrestat nepozornost domácí obrany Gašparík, ale jeho únik po levém křídle skončil sraženým centrem. Po následném rohu se domácí se štěstím ubránili. Utkání už se poté dohrává v poklidnějším tempu, hosté jako by na zvrat ani na závěrečný nápor neměli síly. Naopak devět minut před koncem mohl definitivně rozhodnout Kysela, jenže mu míč po ideální Kuličově přihrávce v rozhodujícím momentu odskočil od nohy. O chvíli později se sám před bránou netrefil do míče Holub. V nastavení musel ještě předčasně pod sprchy po druhé žluté kartě Zbončák.

Boleslavští se díky výhře posunuli na třetí místo. Bodově se navíc dotáhli na Liberec a na vedoucí Spartu ztrácejí jediný bod. Most se naopak propadá v tabulce stále hlouběji. Po 14. kole je tým, který byl loni po podzimu poslední, dvanáctý.

Uhrin: Až na Rolkovu chybu před penaltou jsem spokojen

Domácímu kouči Dušanu Uhrinovi spadl kámen ze srdce, protože jeho tým se dokázal po třech prohrách vrátit na vítěznou cestu. A jak sám přiznal, bylo to hodně těžké.

"Po takové sérii bez výhry jsme zvlášť v počátku byli trochu nervózní, a to se projevilo na výkon v úvodu utkání. Až na chybu Rolka před penaltou však musím být spokojen, hráli jsme dobře a v závěru jsme musel hráče až krotit, protože až moc chtěli vstřelit třetí gól," uvedl kouč Mladé Boleslavi, který je rád, že procitnutí přišlo před náročnou sérii tří ligových a dvou pohárových duelů.

Trenér Mostu Zdeněk Ščasný také v úvodu týdne řešil, jak zvednout tým, kterému se v posledních zápasech nedařilo. Udělal několik změn v sestavě a až na výsledek mohl být také on dnes spokojen.

"Hráči se vydali, musím je pochválit za výkon, protože nejméně do 60. minuty jsme byli přinejmenším rovnocenným soupeřem domácímu favoritovi," uvedl Ščasný. Toho naopak mrzelo, že pak se vrátila obvyklá slabina jeho svěřenců. "Zalezli jsme a soupeř mohl vystupňovat tlak," označil klíčové okamžiky utkání.

Výsledek:

FK Mladá Boleslav - SIAD Most 2:1 (1:0)
Branky: 34. Rajnoch, 66. Pecka - 56. Gašparík z pen. Rozhodčí: Racek - Zlámal, Teuber. ŽK: Abraham, Kulič, Rolko, Nesvadba - Brzezina, Zbončák, Prášil, Pešír. ČK: 90+1. Zbončák. Diváci: 2390.

Mladá Boleslav: Miller - Palát, Rolko, Rajnoch, Nesvadba - Kysela (90. Ševinský), Matějovský, Abraham (72. Šmerda), Vaculík (58. Holub) - Kulič, Pecka. Trenér: Uhrin.
Most: Vaniak - Prášil, Suchý, Procházka, Zbončák - Mendy (80. Jendruščák), Pikl, Schut, Gašparík - Pešír, Brzezina (83. Škoda). Trenér: Ščasný.