Serie A přichází o diváky. Mohou za to zastaralé stadiony?

Serie A přichází o diváky. Mohou za to zastaralé stadiony?

Na konci předminulé sezóny vykazovaly kluby z italské Serie A dluhy ve výši 430 milionů eur. Protože se jim to během uplynulého ročníku podařilo stáhnout na 388 milionů eur, posun vpřed byl patrný. Zatímco se však snižoval celkový dluh, ubývali diváci a návštěvnost v porovnání s předcházející edicí klesla o 1,6 procenta, což je zhruba 200 tisíc diváků.

Stín korupčního skandálu už je pasé - nyní za to prý mohou dva faktory - jednak žalostný stav stadionů (za podmínek, jaké jsou běžné v Anglii či v Německu, postavil stadion pouze Juventus, většina ostatních patří samosprávám) a jednak přenosy z konkurenční Premier League, Primera División a bundesligy, které jsou na Apeninském poloostrově hojně sledovány.

O žalostných stáncích nikdo nepochybuje a mnozí se dodnes diví, jak mohou některé kluby dostat kvůli evropských pohárům výjimku: většina stadionů z klubů Serie A a Serie B je zastaralých a nesplňují ani nejméně přísná kritéria UEFA. V porovnání se zbytkem Starého kontinentu jsou naší Achillovou patou právě stadiony. V prodeji vstupenek je například Německo daleko před námi a odráží se to bohužel i na výsledcích ve sportovní oblasti. Stačí se podívat do Ligy mistrů," posteskl si svazový zástupce Enrico Letta, jenž připomněl prohru italského mistra s Bayernem.

Naproti tomu Serie B žádný úbytek návštěvníků nepociťuje, ba naopak. Hlásí růst hned o 22,8 procent.