Liberec dal curyšským Kobylkám čtyři góly

Ve třetím utkání základní skupiny Poháru UEFA se Liberečtí konečně radovali z gólu – a hned čtyřikrát. Výhrou 4:1 nad Grasshoppers Curych si Slovan uchoval naději na postup ze skupiny.

Domácí nastoupili se dvěma hroty, mladým Blažkem a Parksem, naproti tomu hosté nechali v útoku osamoceného Eduarda. Hned ve 2. minutě se po závaru před brankou Grasshoppers dostal do zakončení Blažek, ale jeho střelu obrana zblokovala.

O pět minut později už se měnilo skóre. Pudil centroval z levé strany, Blažek se dostal před svého strážce a podél vybíhajícího brankáře umístil míč do sítě. Z vedení se domácí radovali pouze dvě minuty. Hned z prvního rohového kopu hosté vyrovnali, když si na centr Biscotta naběhl Schwegler a zblízka nedal Čechovi šanci. I liberečtí se pokusili o rychlou odpověď, ale střela Frejlacha z hranice šestnáctky šla vysoko nad branku.

Nebezpečnější byla rána Košťála, který ze stejného místa mířil o minutu později jen těsně vedle. Skóre se měnilo ve 21. minutě. Po faulu na Frejlacha zahrával Liberec přímý volný kop, střelu Janů zblokovala zeď, ale odražený míč vrátil z levé strany před branku Papoušek a jeho přihrávku proměnil z bezprostřední blízkosti do odkryté branky Zápotočný.

Po další standardní situaci se už slušně zaplněné ochozy radovaly z gólu, ale gólman Coltorti střelu Pudila z ostrého úhlu vytlačil na roh. Hosté se dostali do koncovky až po půlhodině hry, propagační střelu Eduarda Čech bez problémů chytil. Nebezpečnější byla rána stejného hráče tři minuty před pauzou, ale i ta skončila v rukavicích pozorného libereckého brankáře. Chvíli předtím mohl skórovat Zápotočný, který si naskočil na rohový kop Papouška. Jeho hlavička mířila těsně vedle levé tyče. V nastaveném čase první půle ohrozil branku Curychu Parks, když po centu Blažka hlavičkoval pouze do náručí brankáře Grasshoppers.

[obrazek id="4640" zarovnani="vpravo"]Hosté o přestávce provedli jednu změnu v sestavě. Do druhého poločasu nastoupil v dresu Grasshoppers Toure a v kabině zůstal Dos Santos. Svěřenci bulharského trenéra Balakova začali aktivněji, nastěhovali se na polovinu Slovanu, ale do zakončení se nedostávali. Naopak první ohrozili branku hráči Slovanu. Rohový kop zahrával Papoušek, ale s hlavičkou Zápotočného si Coltorti poradil. V 52. minutě po krásné akci Liberce, po ose Blažek – Šinglár – Parks, nedosáhl posledně jmenovaný na centr z levé strany a ten skončil v náručí Coltortiho. O tři minuty později centroval z pravé strany Šinglár, přetažený centr zachytil na levé straně Pudil, který byl faulován a domácí měli možnost zahrát volný přímý kop. Střela Papouška však šla vysoko nad. Potrestat mohl Liberec střídají Toure, který z protiútoku postupoval sám na Čecha, ale mířil pouze do pravé tyče, odražený míč poslal nad prázdnou branku dobíhající Pinto.

Rozhodující moment přišel v 68. minutě: po střele Papouška se musel červenat brankář Coltorti. Míč ze třiceti metrů pustil mezi nohama do branky! Hosté se v dalších minutách snažili o vstřelené kontaktního gólu, ale liberečtí hráči je do šancí nepouštěli. Sedm minut před naplněním řádné hrací doby vyrazil Čech na hranici šestnáctky dlouhý pas pouze k nohám útočníka Eduarda, ale jeho pokus o přehození obrana Liberce zblokovala a míč skončil v náručí jejího brankáře. V 87. minutě mohl dát Liberci definitivní jistotu Holenda, který postupoval z levé strany sám k brance Grasshopppers, jeho bombu však brankář Coltorti vyrazil na rohový kop. Co se nepodařilo Holendovi, dokázal v poslední minutě Frejlach, který si naběhl právě na centr Holendy a technickou střelou po zemi k tyči završil liberecké vítězství.

Výsledek:

FC Slovan Liberec - Grasshoppers Curych 4:1 (2:1)
Branky: 7. Blažek, 21. Zápotočný, 68. Papoušek, 90. Frejlach - 9. Schwegler. Rozhodčí: Verbist - Despiegeleer, Thiry (všichni Belg.). ŽK: Pudil - Weligton. Diváci: 6670.

Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Papoušek, Frejlach, Bílek, Pudil (80. Dohnálek) - Parks (65. Holenda), Blažek (79. Pospěch). Trenér: Lavička.
Grasshoppers: Coltorti - Sutter, Schwegler, Weligton, Jaggy - Renggli (71. Ristič), Seoane - Pinto, Antonio (46. Touré), Biscotte (63. León) - Eduardo. Trenér: Balakov.

[ 23.11.2006 - Miroslav Bureš | Foto: ČTK ]