V České televizi protežují Spartu a urážejí Slavii – bude to řešit Rada ČT?

V České televizi protežují Spartu a urážejí Slavii – bude to řešit Rada ČT?

[hot]POZNÁMKA[/hot] Aby bylo jasno, ten titulek berte s velkou nadsázkou a nadhledem. I když na druhou stranu, jako by příznivcům fotbalové i hokejové Slavie nestačil pohled na ligové tabulky, v nichž se červenobílí krčí hluboko v dolních patrech, zatímco sparťané jak ve fotbale, tak v ledním hokeji suverénně své soutěže vedou. Obří slávistické utrpení. A to ještě teď musejí sešívaní trpět při televizních seriálech České televize. Hlavně pondělí pro ně bývá očistcem. Sympatičtí detektivové fandí Spartě, protekční synáček je slávista. To už je snad opravdu zralé na stížnost k Radě České televize.

Další Afričan v Edenu? Pár týdnů se jedná a vypadá to slibně...

Vezměme si třeba poslední pondělí, 27. ledna 2014. Ve 20 hodin začíná v České televizi čtvrtá část oblíbeného seriálu „Případy 1. oddělení“ s Ondřejem Vetchým, Bolkem Polívkou a Filipem Blažkem v hlavních rolích. Veliký sparťan Ondřej Vetchý, který předtím hrál fanatického příznivce letenských barev i v kultovním seriálu TV Nova „Okresní přebor“, ztvárňuje vyšetřovatele Policie České republiky Josefa Mareše. Ten spolu s publicistou Janem Malindou napsal podle skutečných událostí scénář seriálu.

Detektiv Josef Mareš se narodil v roce 1964, v mládí hrával velmi dobře fotbal a jedenáct jeho někdejších spoluhráčů z dorostu Sparty se později dostalo do ligy! „První oddělení“ se pak jmenuje část policie, kde se vyšetřují vraždy a které v Praze šéfuje.

Není divu, že je pak v seriálu policejní pracovna vyzdobena sparťanskými vlajkami a symboly. A že také ostatní elitní policisté fandí Spartě. Když pak mezi ně přijde protekční synáček vlivného funkcionáře z Policejního prezidia, musí to být pochopitelně slávista. A když si protekční mladíček staví na svůj nový pracovní stůl malou slávistickou vlaječku, zeptá se jeden ze sparťanských policistů v podání Filipa Blažka s odporem v hlase: „Co je tohle za šit?“

Dočkal: Vyhrávat v sezóně? Prvním předpokladem je vítězit už v přípravě

Když pak protekční slávista na konci čtvrtého dílu musí na oddělení skončit, protože tam pro něj není místo, komentují to jeho sparťanští kolegové posměšně: „Kam teď ten chlapec půjde? Na úřad práce. Nebo do Edenu!“

No dobrý, to je jeden seriál. Jenže hned po něm v pondělí ve 21.05 hodin přichází na řadu kultovní „hotelový“ sitcom v režii Dejvického divadla „Čtvrtá hvězda“. Ten sice spolurežíroval slávista Jan Prušinovský, jenž se proslavil již zmíněným „Okresním přeborem“, ale jinak? Klokan Ivan Trojan, ani velký příznivec olomouckého fotbalu Miroslav Krobot se v seriálu nijak klubově neprojeví. Ale „echtsparťan“ David Novotný, který píše své prosparťanské blogy i na serveru spartaforever.cz a v magazínu Hattrick, coby hotelový údržbář nesundá z hlavy čepici s logem Sparty.

Zavelí Ringo Čech do boje proti Vetchému a spol?



Část zápletky pondělního dílu „Čtvrté hvězdy“ se dokonce točila kolem toho, že Novotný nemohl jít se svou přítelkyní Marthou Issovou do divadla, protože zrovna hrála Sparta.

Slávistický režisér Prušinovský vahou své funkce alespoň v závěru čtvrtého dílu zařídil, že Sparta nakonec prohrála a David Novotný byl naštvaný. Jen tak se dal z hlediska slávistického fanouška tenhle sparťanský seriálový večer v pondělí ve zdraví přežít.

Sparta musela proti Banské Bystrici otáčet výsledek

Rivalita a fotbalový zájem herců fandících Spartě a Slavii sehrály, hlavně v 60. letech minulého století, v historii obou klubů velmi pozitivní roli. Vznikly Odbory přátel, Sparta se zbavila svého komunistického názvu Spartak Sokolovo, Slavia přestala být Dynamem.

Ovšem nyní je Slavia v těžké, nejen sportovní, depresi. Spartané Vetchý, Novotný a další slavní příznivci letenských barev umělce v červenobílém těžce válcují. Pondělní televizní seriály toho budiž důkazem.
Nejvyšší čas, aby známí slávisté František Ringo Čech, Leoš Mareš, Jan P. Muchow, Jan Kačer a další konečně přešli do nějaké smysluplné protiakce. Kdoví, jestli se jim ale vůbec chce. Vždyť třeba další velký slávista, známý publicista a překladatel Jan Rejžek do Edenu přestal chodit na protest proti majiteli Slavie, exministrovi dopravy Topolánkovy vlády, Aleši Řebíčkovi.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK