Jak náročné jsou bundesligové tréninky? Darida už si zvykl...

Jak náročné jsou bundesligové tréninky? Darida už si zvykl...

Z českých reprezentantů jsou v novém soutěžním ročníku vytíženější než Vladimír Darida jen Tomáš Vaclík, Marek Suchý, Daniel Pudil a Matěj Vydra. Z nejprestižnějších evropských soutěží je však čtyřiadvacetiletý středopolař s plzeňskou minulostí jediným, kdo nastupuje pravidelně.

Video: Pět famózních branek vstřelených z voleje

"Doufám, že u mě to vydrží a u kluků se to změní k lepšímu. Chci odehrát co nejvíc zápasů v bundeslize, protože to jsou obrovské zkušenosti, které se hodí i do reprezentace," prohlásil v rozhovoru pro Deník Sport autor dvu bundesligových gólů z letošní sezóny, které však zatím jeho chlebodárci k žádnému tříbodovému zisku nepomohly.

Pokud jde o bydlení a život v Německu, nemá už Darida po 14 měsících žádný problém. Chvíli mu však trvalo navyknout si na náročnější tréninky po zápasech: "Den po utkání je stejně jako v Česku regenerační trénink. Ale druhý den po zápase je u nás zvykem dávat volno, zatímco ve Freiburgu máme dvoufázový trénink. Třetí den po utkání jsou taky dvě fáze a až čtvrtý den následuje volno. Tohle byl pro mě největší rozdíl, na který jsem se musel adaptovat. Trvalo to dva tři měsíce. Druhý den po zápase jsem vstával z postele, byl jsem totálně utahanej. A když jsem si uvědomil, že mám před sebou dva tréninky, myslel jsem si, že mě omyjou. Bylo to těžký. Pak přišly drobné zdravotní problémy, že jsem třeba musel třetí den po zápase jeden ze dvou tréninků vynechat. Ale musel jsem to překonat a teď už to se mnou nic nedělá," pokračoval na stránkách Deníku Sport svěřenec trenéra Streicha, pod nímž to bylo náročné také v létě během nabírání fyzické kondice: "Začínali jsme běháním kilometrových úseků. nejdřív jsme jich běhali dvanáct, pak deset. Poté následovaly osmistovky,. Zase nejdřív dvanáct, následně deset. Pak šestistovky stejným způsobem. Pak došlo na intezivní devadeástimetrové sprinty, s tím, že interval odpočinu byl jen patnáct vteřin. Postupně se vzdálenosti zkracovaly. Bylo to náročný, ale do stavu, že by se mi chtělo zvracet, jsem se nikdy nedostal," ozřejmil někdejší hráč Sokolova, jenž se nevyhne ani posilovně: "Před každým tréninkem máme stabilizační cvičení a posilování s váhou vlastního těla. Během sezóny se k tomu navrch přidává jeden trénink speciálně v posilovně. Jde o kruhový trénink, dva dny po zápase hend po ránu. Ale všechno už dávám v pohodě."

Kvůli náročnějšímu přístupu než v české nejvyšší soutěže je pochopitelně velmi důležitá i regenerace: "Před tréninkem a po tréninku chodím pravidelně do haly vedle šatny. Scházíme se tam s většinou kluků. Protahujeme se, dáváme si blackrolly, což je přístroj pro automasáž. Takovou tvrdou černou ruličkou si projíždíte svaly a ona vám je masíruje," pokračoval Deníkem Sport citovaný fotbalista, za něhož dal Freiburg 4 miliony eur a který po utkání povinně vyjíždí únavu na rotopedu a nechybí ani ledová tříšť, aby se rychle odboural laktát.

Šest osobností, které by měly být v roce 2015 na volné noze