Sedm anglických fotbalistů, kteří si zahráli německou ligu

Sedm anglických fotbalistů, kteří si zahráli německou ligu

Německo a Anglie jsou sice germánské země, ale fotbalově si příliš nerozumí. Přestupy jsou mezi dvěma nejlepšími ligami na světě sice pravidelné, ale čistokrevných Angličanů dokážeme spočítat na prstech horních končetin. Připomeňme si je v tomto krátkém přehledu:

11 nejžádanějších talentů současného fotbalu

Kevin Keegan, Hamburger SV, 1977-1980

Kevin Keegan je opravdu velikou persónou ve fotbalovém světě, vždyť i samotný nejvyšší Pelé jej zařazuje mezi 125. nejlepších fotbalistů historie. Třiašedesátinásobný reprezentant Albionu zářil hlavně jako útočník v Liverpoolu, ve kterém hrál šest let a vsítil přes 70 branek. Následně jako první anglický fotbalista vůbec přestoupil do Německa, konkrétně do Hamburku.

Tříleté angažmá obohatil dvaatřiceti góly v devadesáti zápasech. V roce 1980 se vrátil zpět do Anglie a to do Southamtponu, následně hrál za Newcastle a ve svých 34 letech ukončil kariéru v Blacktownu.

Od roku 1992 také trénoval. A ani v této činnosti si nevedl zle. Na lavičce Newcastlu pobyl na dvě fáze šest let, u Manchesteru City vydržel čtyři léta. A aby toho nebylo málo, na přelomu tisíciletí vedl anglickou reprezentaci.

[break]
5 volných hráčů, které by měl Liverpool v lednu podepsat

Dave Watson, Werder Brémy, 1979-1980

Další slavná osobnost anglické kopané si Bundesligu opravdu jen vyzkoušela. V roce 1979 se rozhodl stoper anglické reprezentace opustit po čtyřech letech Manchester City a jít hledat štěstí do Německa.

A rozhodně jej nenašel, po pouhých dvou utkáních se zranil a pakoval se zpět domů. Posílil po vzoru Keegana Southamtpon a nastartoval znovu úspěšnou kariéru. Tu zakončil ve svých čtyřiceti letech šest let po návratu do Anglie v klubu Kettering Town.

[break]
Tony Woodcock, 1.FC Kőln, 1979-1982/1986-1988

Do Německa jen tak obyčejný Angličan prostě nepřestoupí a i Tony Woodcock je dalším z řad anglických reprezentantů. Útočník odchovaný Nottinghamem Forest, za který také šest let nastupoval na profi úrovni, si Německo vyloženě oblíbil.

Hlavně město Kolín na břehu řeky Rýn. Hrál za něj ve dvou obdobích. Poprvé se uchýlil kolínskému Kozlovi v roce 1979 během tří let nasázel 28 branek v 81 zápasech. Stesk po domově zapříčinil přestup do Arsenalu, kde zažil vrchol kariéry. Nastřílel 56 branek ve 136 zápasech.

Nadešel čas na další loučení a v roce 1986 znovu podepisuje smlouvu v Kolině. Po dvou letech dává jedenáct branek a míří ke konkurenčnímu městskému klubu Fortuna fotbalově dožit. V roce 1990 ukončuje kariéru.

[break]
Peter Hobday, Hannover 96, Eintracht Frankfurt, Arminia Bielefeld, 1987-1990, 1996-1997

Tento rodák z Londýna paradoxně nikdy nenastoupil za žádný anglický klub. První smlouvu podepsal u Gillinghamu, ale ještě než stihl odehrát první zápas, přestoupil v osmnácti letech do TuS Schloß Neuhaus, dnešní Paderborn 07.

Přes nižší celek Stuttgarter Kickers došel až do Hannoveru, kde dva roky patřil stabilně do středu pole základní sestavy. V roce 1988 přestoupil rovněž n dvě léta do Frankfurtu, kde se ale neprosadil a odehrál jen sedmnáct zápasů. O Hobdaye nebyl velký zájem, fotbalově vzkřísit se tak chtěl ve známém prostředí Paderbornu.

Mírně se podařilo v roce 1994 přišel přestup do Bielefeldu, který o dva roky později postoupil do Bundesligy a Hobday si tak znovu zahrál nejvyšší soutěž. Ve třiceti sedmi letech ukončil kariéru.

[break]
Mark Farrington, Hertha Berlin, 1990-1991

Odchovanec Evertonu si Premier League také zrovna dvakrát neužil. Profesionální fotbal začal hrát v Norwichi, kde ale nebyl zrovna hvězdou týmu a přes Cambridge a Cardiff došel na pevninský západ Evropy.

Stal se posilou nizozemského Willem II. Tilburg. Jako útočník přišel učit anglickou školu a podařilo se, vsítil 26 branek v 61 zápasech. Následovala cesta do belgického Genku, kde trvala zastávka jen rok a pokračovalo se do bundesligové Herthy.

Berlínský celek však gól z produkce Farringtona neviděl a i zde trvalo zakotvení jen rok. Neúspěch uchytit se zažil ještě ve Feyenoordu a dokonce i Brightonu and Hove. I z toho důvodu zakončil kariéru ve třiceti letech ve Frankwel FC.

[break]
Owen Heargreaves, FC Bayern Mnichov, 2000-2007

Kanaďan s anglickou národností. Opravdu zajímavý život má od útlého dětství Owen Heargreaves, který do Mnichova přišel v šestnácti letech z Calgary, kde se narodil.

Bayern moc dobře věděl koho vychovává a debut si zasloužil v roce 2000. Do roku 2007 odkopal 145 zápasů a nebýt posledních dvou sezón plných zranění, určitě by ještě návrat do Anglie nepřišel, protože Owen byl v Bavorsku uznávaný.

Přestup do Manchesteru United byl veden ve stejném duchu jako poslední dva roky v Bayernu a zranění jej nepustilo během čtyř let k více než 27 zápasů Premier League. Přestupová zrada do City nikoho naštvat nemohla,protože odehrál jen jeden zápas a ukončil nešťastně zakončenou kariéru.

[break]
Michael Mancienne, Hamburger SV, 2011-2014

Poslední Angličan, který si v Německu zahrál, byl Michael Mancienne. Bývalý obránce mládežnických reprezentací Anglie vyrostl v Chelsea. Na londýnské straně se ale prosazuje opravdu těžko a po dvou hostováních v QPR a Wolerhamtponu opustil domov nadobro a odešel do Hamburku. Ze startu to vypadalo na povedený přestup, v roce 2013 byl ale přeřazen na soupisku „B“ týmu a rozhodl se pro odchod do Nottinghamu Forest.