Nizozemci naznačili sílu, Chorvatsko veze z Itálie remízu

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Nizozemský výběr sice prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ovšem v neděli v Amsterdam Areně proti Lotyšsku byl favoritem i tak a jakýkoliv jiný výsledek než tři body by s největší pravděpodobností znamenal rychlý konec trenéra Guuse Hiddinka.

Roli favorita začal tým Tulipánů naplňovat již v šesté minutě, kdy se po asistenci Robbena prosadil Robin van Persie. Oba spoluhráči si pak ve 35. minutě spolupráci zopakovali, jen si prohodili střelecké role a do sítě brankáře Kolinka mířil Robben. Povedené první dějství pak po vybídnutí Afellaye korunoval tři minuty před odchodem do kabin ostřílený kanonýr Schalke 04 Klaas-Jan Huntelaar. Z pohledu domácích bylo jediným stínem zranění Daleye Blinda z Manchesteru United, jehož musel kvůli kolenu již po dvaceti minutách hry nahradit Jordy Clasie z Feyenoordu Rotterdam. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce si připsali svou druhou trefu v utkání Robben i Huntelaar a do střelecké listiny se zapsal také třiadvacetiletý bek Jeffrey Bruma z PSV Eindhoven. Lotyšský výběr tak byl rozstřílen poměrem 6:0, Nizozemsko dosáhlo na druhou výhru kvalifikace a posunulo se na třetí místo skupiny.

v dalším zajímavém souboji nedělní dne nastoupila Belgie, která pár dní předtím porazila Island, proti Walesu, který se v Bruselu spoléhal jak na Ramseyho z Arsenalu, tak na Balea z Realu. Svěřenci trenéra Marca Wilmotse, který nasadil do základu Fellainiho, Witsela, Hazarda, De Bruyneho či Origiho, se ale i přes územní převahu neprosadili a utkání, v němž se nastavovalo dlouhých sedm minut, skončilo bez bezgólovou remízou.

Italové šli do milánského souboje s Chorvatskem po čtyřzápasové šňůře výher a na San Siru se mohli radovat již po jedenáti minutách hry, kdy rozvlnil síť za brankářem Subašičem Antonio Candreva z Lazia Řím. Radost však domácím vydržela jen čtyři minuty, než vyrovnal středopolař Wolfsbrugu Ivan Perišič, jehož vyslal do šance barcelonský Rakitič. Po půlhodině hry přišli svěřenci kouče Kovače o Luku Modriče, jenž po zranění přenechal místo dvacetileté naději z Interu Milán Mateo Kovačičovi.