Franěk do ligy nepatří a Damková ať nominaci brankových sudí zaplatí ze svého!

[hot]PSALI JINDE[/hot]  páteční rubrice „Na férovku“ jsem napsal, že v premiérovém ligovém duelu Plzeň – Slavia (2:1) očekávám odpor červenobílých, který ovšem zlomí tradiční plzeňská „pentle“, možná i kombinovaná s červenou kartičkou. Nestalo se, ale omlouvat se arbitrům rozhodně nemíním. Naopak, Franěk a jeho šestičlenná parta se zbytečnými a rovněž slepými brankovými sudími si žádnou omluvu za svůj výkon nezaslouží. Už v 10. minutě zahrál slávista Souček ve své šestnáctce (nastřelenou) rukou, ale pokutový kop se nepískal. Zprvu jsem si myslel, že Franěk nechce vstupovat do děje obvyklým způsobem, že spíš spustí bezbolestnou Pučkovu vrtačku uprostřed pole.

„Franěk by rád penaltu zapískal, jenže sudí se podřekli, že to vůbec neviděli, ani ten brankový,“ prozradil HATTRICKU člověk přímo od zdroje. Opět se potvrdilo, že brankoví sudí jsou řešení na nic, tohle vyřeší jen video. A Dagmar Damková, která šestičlenné komando do Plzně nesmyslně a neregulérně (na rozdíl od jiných zápasů) vyslala, by jejich odměnu měla nyní zaplatit ze svého. Nebo se o to podělit s kolegy z komise rozhodčích. Viktoriáni si poradili sami a Slavii sestřelili ze vzduchu, kde měl problémy hlavně zkušený slávista Latka. Ovšem jinak to od nich, zvláště ve druhé půli, nebyl zrovna extra výkon. Sparta ovšem v pátek večer vypadal ještě hůře, její zahraniční posily v Jihlavě (0:0) totálně vybouchly, ostatně jako celý nový herní systém. V úterních zápasech Ligy mistrů v Moskvě a v Tel Avivu po páteční zkušenosti nezbývá českým fandům než dát se na modlení.

Zpět k plzeňskému utkání. Výklad pravidla o ruce je velmi složitý, ale situace z 10. minuty penaltová byla bez diskusí. Málokdo si ovšem všiml, že v první čtvrthodině po přestávce tentýž slávista Souček v závaru před plzeňskou brankou pálil z výhodné pozice do Hubníka – a to, co nastřelil, byla nejspíš také ruka. Sice asi u těla, ovšem zase při střele letící zblízka na Kozáčika.

Podle nastavení poznáš, jak to mělo dopadnout

No nic, Franěk si nechtěnou pomoc Slavii vykompenzoval v samotném závěru. V 90. minutě snížil Milan Škoda na 1:2 a já jsem od té doby doma za velkého experta, neboť jsem okamžitě zvolal: „ A teď ze strachu Franěk nastaví jednu minutu.“ Stalo se. Než jsem to ovšem stačil napsat na Twitter, byl konec. A bývalý trenér Plzně, nyní kouč Slavie, Dušan Uhrin mladší se rozzuřeně sápal na rozhodčí.

Jo, jo. To je tak, když si člověk myslí, že to může pískat zkušeně jako Puček a pak se mu to vymkne z rukou a rázem se z něj stane zbabělec, bojící se o výsledek. Jak píše legendární sekretář mistrovské Bohemky Zdeněk Svoboda ve své skvělé knize „Fotbalová chobotnice“: „Podle toho, kolik minut rozhodčí nastavil či nenastavil, jsem vždy spolehlivě věděl, jak měl podle sudího zápas dopadnout.“ To platí dodnes.

Franěk, za nímž se stále táhnou průšvihy, by měl z ligy co nejdříve zmizet. Ostatně takový Slovan Liberec ví své, na jaře roku 2012 jej před závěrečným zápasem s Plzní (0:0) vetoval (místo původně nominovaného Fraňka utkání rozhodoval Královec) - a možná jen díky této své prozřetelnosti v tom roce uhájil svůj poslední titul.

Vzpomněl si Jinoch v Plzni na pařbu s Chřestýšem?

Je to ale legrace. Bývalý trenér Plzně Uhrin junior si rozčílení ve Štruncových sadech „v dresu Slavie“ prožil až nyní při závěrečném (ne)nastavení. To současný kouč Miroslav Koubek, pokud mu jeho paměť účelově nevypověděla službu, by si mohl vzpomenout, když byl v Plzni na lavičce červenobílých na podzim roku 2013 (v sobotu 19. října 2013) on a jak jeho tým tenkrát sudí v čele s Jílkem drtili. Tam se ta pověstná „pentle“, i když k žádnému faulu nedošlo, kopala. Horváth ji ale neproměnil, takže to skončilo 1:1...

...a co další témata v tradiční Procházce ligovým děním? Například "Kdyby v Teplicích pískal Franěk, Sigma by neyvrovnala" či "Řídí Synot ligu FAČR, nebo Policie ČR?". Více se dočtete na server fotbal.hattrick.cz.