Brno zdolalo oslabenou Olomouc a jde na páté místo

Hráči Brna potvrdili v pondělní dohrávce 22. kola Gambrinus ligy skvělou domácí bilanci z letošní sezony a porazili Sigmu Olomouc 2:1. Olomoučtí, kteří téměř celý druhý poločas odehráli o deseti, naopak prodloužili černou jarní sérii - v pěti zápasech nezískali ani bod a opět si zkomplikovali boj o záchranu.

Jarní bilance Sigmy je zoufalá, Brno ovšem neporazilo Olomouc na domácím hřišti už pět let. Domácím chybí vysoký obránce Jan Trousil. Olomoucká sestava doznala větších změn. Hartig s Hubníkem jsou zraněni, v útoku nastoupila dvojice Schulmeister, Štěpán. V záloze se představil osmnáctiletý Hořava, další mladíci Bodeček a Petr v úvodu zůstali na lavičce náhradníků. Brankář Lovásik dostává přednost před Vojáčkem.

Zápas, který se hraje za velmi teplého počasí, začal ospale - hru navíc kouskují nepřesnosti. Ve 3. minutě se mírně aktivnější domácí dostali k prvnímu ohrožení Lovásikovy brány, nebezpečně pálil Siegl a gólman hostí měl se skákavým míčem problémy. Ke kuriózní situaci došlo po deseti minutách hry. Brankář domácích Bureš vyběhl daleko z branky až za postranní čáru, kde ukradl míč, který měli do hry vhazovat Olomoučtí, a od sudího vidí žlutou kartu za zdržování.

Nudná hra bez nápadu a bez šancí pokračuje i v dalším průběhu poločasu. Až po pětadvaceti minutách centroval do vápna z trestného kopu Polách, ale hostující obrana nebezpečí se štěstím odvrátila. Po jednom z protiútoků Olomouce pálil zhruba z dvaadvaceti metrů těsně vedle Hořava. První branka domácích přišla v 31. minutě jako blesk z čisté oblohy. Špílmachr Brna Polách se štěstím přešel před dva protihráče, vnikl do pokutového území a ideální přihrávkou oslovil Střeštíka, který ranou k levé tyči nedal Lovásikovi šanci - 1:0.

Dlouho neškodná Olomouc vyrovnala po ojedinělé akci - po centru Jindřiška a chybě nepozorné obrany domácích se hlavou do protipohybu Bureše trefil Šedivý. Ke konci poločasu aktivnější Brno se ovšem ještě do přestávky znovu dostalo do vedení. Po dalekonosném centru Polácha se hlavou nemýlil Besta.

V 49. minutě centroval Besta do šestnáctky na Zelenku a střídající Bodeček si málem srazil míč za záda vlastního gólmana - Lovásik byl ovšem pozorný. Na druhé straně spálil gólovou šanci Janotka. Olomouc se v úvodu druhé půle snaží a aktivnější pojetí, otevírají se ovšem okénka v její obraně. Po jednom z rychlých brejků unikal v 53. minutě Polách, sestřelil jej Šedivý a od sudího Příhody vidí přísnou červenou kartu.

Domácí se po vyloučení hostujícího hráče nadechli k velkému náporu - Kunclova tečovaná rána zatřásla břevnem Lovásikovy svatyně. Vzápětí přestřelil prázdnou bránu po zpětné přihrávce Střeštíka Holek. Olomoučtí nejsou schopni udržet míč a nabízejí Brnu jednu šanci za druhou. Gól mohl dát po další akci Polácha i střídající Pacanda, který sice Lovásika prostřelil, ale na brankové čáře zachraňoval Hochmeister. Pacanda je při chuti - čtvrt hodiny před koncem obstřelil brankáře, ale trefil jen tyč.

V závěru tempo hry opadlo, domácí hru kontrolují. Lovásik naopak v závěru čaroval po hlavičce Pavlíka z bezprostřední blízkosti. Olomouc byla přesto blízko zázraku - jediné dvě gólové šance ve druhé půli spálili v poslední desetiminutovce Schulmeister a Hochmeister. Po ideální přihrávce Melinha nejprve útočník Olomouce zblízka překopl bránu a volný Hochmeister vzápětí hlavičkoval těsně vedle. Po výhře 2:1 se Brno posunulo na pátou příčku v tabulce, čtrnáctá Olomouc opět zklamala a má po páté jarní prohře na poslední Slovácko už jen šestibodový náskok.

Výsledek:

1. FC Brno - SK Sigma Olomouc 2:1 (2:1)
Branky: 31. Střeštík, 44. A. Besta - 41. Šedivý. Rozhodčí: Příhoda - Lhoták, Zlámal. ŽK: Bureš, Kuncl, A. Besta - Hochmeister, Formánek, Vepřek. ČK: 52. Šedivý. Diváci: 4520.

Brno: Bureš - Kuncl, Mazuch, Pavlík, Siegl - A. Besta (90. Kalouda), Holek, Polách, Okleštěk (64. Pacanda) - Střeštík, Zelenka (84. Vrána). Trenér: Mazura.
Olomouc: Lovásik - Jindřišek (46. Bodeček), Šedivý, Formánek, Vepřek - Janotka (80. Pulkert), Hochmeister, Randa, Hořava (68. Melinho) - V. Schulmeister, Štěpán. Trenér: Petržela.

Ohlasy trenérů:

Josef Mazura (Brno): „ Byl to velmi těžký zápas, Olomouc nastoupila ve středu se třemi hráči, z nichž dva byli defenzivně laděni. Nám se ze začátku nedařila kombinační hra, ale dokázali jsme vstřelit gól. Olomouc pak snížila po naší velké chybě, takovéhle góly nemůžeme dostat. Za vítězstvím jsme šli přeci jenom důrazněji, ale kdybychom přidali další gól, nemusel být konec tak dramatický. Musím pochválit kluky, dlouho jsme Olomouc na vlastním hřišti neporazili. A jsem rád, že to bylo zrovna dnes."

Vlastimil Petržela (Olomouc): „ Nemám moc co hodnotit, pro nás je další prohra velké mínus - cíl, který jsme si dali, jsme nesplnili. Toto mužstvo potřebuje dávat góly, aby vyhrávalo, což nedělá. Zároveň dnes zmatkovala obrana, góly jsme si dali opět sami. Mohli jsme i vyrovnat, ale tohle mužstvo je mladé a je vidět, že dorostenecký fotbal je o dost pomalejší. Velké problémy budeme mít se složením obrany i v následujícím utkání, zvlášť když dostal další stoper červenou kartu."

[ 16.4.2007 - eFotbal.cz l Foto: ČTK ]