Přestupové propadáky z ciziny se v české lize stále opakují

Přestupové propadáky z ciziny se v české lize stále opakují

Koupit nebo získat do české fotbalové ligy kvalitního cizince, který by byl hráčem vysoké mezinárodní třídy, je stále velký problém. Bez jakýchkoliv rozpaků lze říci, že se vlastně „povedli“ jen tři.

Byl to chorvatský obránce Slađan Ašanin, který hrál ve Slavii v letech 1996 až 1998 a poté přestoupil do Borussie Mönchengladbach. Pak bosenský útočník Edin Džeko, jenž momentálně září v dresu AS Řím a do světa vykročil z Teplic, v nichž působil v sezonách 2005 až 2007. Do třetice to byl Wilfried Bony z Pobřeží slonoviny ve Spartě v letech 2007 až 2011, nyní hráč Manchesteru City, aktuálně na hostování ve Stoke City.

Shodou okolností patřili všichni k tomu nejlevnějšímu „zboží“. Cena Ašanina při přestupu z provinčního chorvatského klubu NK Zaprešič ani není známa. Pamětníci hovoří o vyrovnání s manažerem do 50 tisíc eur. Za Džeka zaplatily Teplice klubu Željezničar Sarajevo 80 tisíc eur. Bony byl téměř „za hubičku“ protože přišel z klubu Issia Wazi ve své vlasti do sparťanského béčka za 50 tisíc eur. Byli to hráči prakticky beze jména, ale nakonec se z nich „vyklubaly“ skvělé investice. Bonyho Sparta prodávala do Arnhemu za čtyři miliony eur, Teplice Džeka do Wolfsburgu za stejnou sumu, Slavia Ašanina do Borussie Mönchengladbach za 250 tisíc eur, ale před 19 lety byly přestupy úplně o jiných penězích.

NEJSOU VŠICHNI JAKO ROSSI

Do české ligy nahlédla řada cizinců, na soupiskách tvoří celkově dokonce až čtvrtinu všech hráčů soutěže, ale pohybují se většinou v jakostní stupnici od podprůměru k lehkému nadprůměru. Naše nejvyšší soutěž se však může „pochlubit“ značným množstvím fotbalistů, jejichž velmi drahé přestupy lze označit za totální propadáky. Jsou to hráči typu Messerschmitt, jak říkají agenti. Německá stíhačka z dob II. světové války byla charakterizována slovy „vysoká spotřeba – krátký dolet“.

Hodně početnou skupinu tvoří fotbalisté, kteří přišli do Česka zadarmo bez smlouvy, a na mnohé z nich lze uplatnit jiné rčení, že „kvalita kopíruje cenu“. Řada z nich se jen mihla. Málokdo byl takovou trvalkou jako Brazilec Daniel Silva Rossi, který hrál českou I. ligu nepřetržitě kvalitně devět let za Olomouc (2007 až 2013) a Jablonec (2013 až 2016). A byl zadarmo. Všichni nejsou stejně adaptabilní na české podmínky jako Slováci nebo hráči ze zemí bývalé Jugoslávie. V případě některých hráčů (Lustrinelli, Németh) se však lze oprávněně domnívat, že za jejich neúspěchem nebyli právě oni sami.

A JAKÉ TOP 10 NEJMÉNĚ VYDAŘENÝCH PŘESTUPŮ ZE ZAHRANIČÍ VYBRAL MAGAZÍN HATTRICK? ZJISTÍTE TO V JEHO NOVÉM ČÍSLE, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 6. DUBNA 2017.