Gruzie zvládla jediný přípravný duel před Eurem na výbornou, Slovensko si zastřílelo, Francie selhala

Gruzie uspěla v generálce před Eurem, když vyhrála na půdě Černé Hory 3:1. Celek z Kavkazu, který se na Euru v základní skupině utká i s Českem, nasměroval k výhře už v 10. minutě po rohovém kopu akrobatickým zakončením Otar Kiteishvili. V dobré formě se představila i největší hvězda týmu Khvicha Kvaratskhelia. Ten po půlhodině duelu vyslal exkluzivní nahrávkou spoluhráče do úniku, po němž Jvarosnebi vstřelili vítěznou trefu. Francie doma brala jen remízu 0:0 s Kanadou.

Běžnou praxí před mistrovstvím Evropy bylo domluvit si dvě přátelská utkání. Některé země sáhly rovnou ke třem, nejníže postavený účastník Eura v žebříčku FIFA se ale rozhodl změřit síly pouze s Černou Horou, jež za sebou měla solidní duel v Belgii. Gruzie se v přípravě na premiérový velký turnaj musela obejít bez opory Slovanu Bratislava Jaby Kankavy, který obdrženou nominaci zdvořile odmítl a prohlásil, že se na turnaj raději podívá z pozice fanouška.

Gruzínci však ukázali, že se bez něj obejdou. Už od úvodního hvizdu byli aktivnějším celkem, což potvrdila dalekonosná střela Georgese Mikautadzeho, kterou zblízka dorážel Giorgi Gvelesiani. V obou případech však Černohorce zachránil hbitý Milan Mijatovič. V 10. minutě už domácí gólman kapituloval, když po následujícím rohu udeřil z voleje Kiteishvili. Hosté v Podgorice dominovali a svou převahu přetavili v druhý gól po půlhodině hry. Kvaratskhelia přesnou kolmicí vyslal do úniku Mikautadzeho, který lehkým dloubáčkem zvýšil.

Do druhého poločasu vstoupili lépe Černohorci, kteří chtěli na domácí půdě ještě účastníka mistrovství Evropy potrápit. To se podařilo Stevanu Jovetičovi, který přízemní střelou k pravé tyči vykřesal naději na srovnání. Balkánský celek poté převzal otěže zápasu a tlačil se za vyrovnáním. Díky velkému tlaku domácích však vznikaly skuliny v jejich obraně a jednu z nich využil v 84. minutě k pojištění náskoku čerstvý náhradník Budu Zivzivadze.

Slovenský hroťák oprášil kanón a pomohl skolit neškodný Wales

Slovenskou veřejnost pobouřilo San Marino jakožto první soupeř Sokolů pro červnovou přípravu na Euro. Wales se těšil o poznání větší reputaci, to však nepotvrdil jeho zápas s Gibraltarem, s nímž ostudně remizoval. Naštvané fanoušky neumlčel ani fakt, že do utkání zásahlo pět debutantů. V Trnavě už se představila známější jména v čele s Brennanem Johnsonem z Tottenhamu.

Opatrnou hru v úvodu narušila až střela Lukáše Haraslína z 20. minuty, kterou ale velšská obrana srazila na roh. Slovenský tlak se začal stupňovat a vyvrcholil o pět minut později, kdy nejprve naprosto osamocen střílel Ondrej Duda a z následného rohového kopu se hlavou prosadil Dávid Hancko. Míč ovšem dostal za čáru z ofsajdového postavení. Nekoncentrovaným obráncům Walesu zatápěl především aktivní Hancko na levé straně. I Draci se dostali do šance, hlavičku Kieffera Moora po standardní situaci však zneškodnil Martin Dúbravka. Ve 45. minutě se však slovenští fotbalisté přece jen dočkali. Z dálky se napřáhl Kucka a přestože nemířil přesně k tyči, jeho střela zapadla za záda Dannyho Warda.

Domácí fotbalisté mohli jít krátce po začátku druhého dějství do výraznějšího vedení. Denis Vavro využil zaváhání Warda po rohu, ale pouze orazítkoval břevno. O poznání úspěšnějším zakončovatelem se v 56. minutě stal Boženík, když si ve vápně našel Hanckův centr a neomylně zakončil. Útočník Boavisty hrál důležitou roli i o čtyři minuty později. Tentokrát si po jeho presinku srazil akrobatické zakončení Haraslína do vlastní sítě kapitán Velšanů Ethan Ampadu. Dúbravka moc práce neměl. Když však nadešla jeho chvíle, byl vždy připraven, což demonstroval i proti nebezpečné střele Wese Burnese. Závěrečné razítko na drtivou výhru Slovenska dal ještě v nastavení Lászlo Bénes.

Francouzi platonický tlak nevyužili

Les Bleus na nic nečekali a hned od úvodních minut tlačili na kanadskou branku. První šanci měl jediný hráč domácí sestavy, který nepůsobí v Evropě, N’Golo Kanté, jenž se zjevil v pokutovém území a přízemní střelou donutil brankáře Les Rouges k zákroku. Následovala šance Thurama, jehož pokus z podobné pozice vytáhl na břevno Crépeau. Poté už se hra více zklidnila a v první půli nebylo k vidění mnoho dalších příležitostí.

Po přestávce se lépe uvedli Kanaďané, když se Liam Millar protáhl na hranici vápna ke střele, která skončila na břevně. Potom se hra přelévala ze strany na stranu, ke vsítění gólu však oběma celkům scházelo více štěstí. Francouzi mohli udeřit z protiútoku, v němž se snažil nůžkami zakončit veterán Olivier Giroud, ale míč pořádně netrefil. Javorové listy mohl dostat do vedení z volného přímého kopu Alphonso Davies, avšak balon namířil pouze do hlavy skákajícího Thurama. V závěru ještě mohl rozhodnout Kylian Mbappé, nicméně míč mu ve snaze utekl a zakončit už nestihl.