Senzace ve skupině D. Nizozemci i Francouzi zaváhali, první pozice tak náleží Rakousku

Naprosto nečekaně vyvrcholila skupina D. Francie se s Polskem po dvou proměněných pokutových kopech z kopaček Kyliana Mbappého a Roberta Lewandowského rozešla smírně, to Nizozemci po hrubě nezvládnuté první půli dokonce Rakousku podlehli. Díky tomu tak náš jižní soused slaví senzační prvenství.

Francie ze hry znovu neskórovala, Lewandowski proměnil penaltu nadvakrát

Fotbalisté Francie při svém závěrečném představení ve skupině D na evropském šampionátu herně nepřesvědčili a s Polskem jen remizovali 1:1. V úvodním dějství přiváděl francouzské ofenzivní hvězdy k zoufalství při svém debutu na turnaji skvěle chytající Lukasz Skorupski. Překonat ho dokázal až v 56. minutě z penalty Kylian Mbappé. Stagnující ofenziva Les Bleus ovšem ani ve třetím střetnutí nepřidala gól ze hry, a tak favorita připravil o možnost postoupit z prvního místa Robert Lewandowski. Ten se stejně jako budoucí kanonýr Realu Madrid prosadil z bílého bodu, byť na přesnou trefu potřeboval o jeden pokus více.

Bíločervení si navzdory návratu Lewandovského připsali proti Rakousku druhou porážku a stali se prvním vyřazeným celkem šampionátu. Na závěr jejich nepovedené pouti je čekala Francie, která měla i přes nepřesvědčivé výkony šanci na první místo. Potřebovala však zvítězit vyšším rozdílem než Nizozemsko proti Rakousku. K tomu měl Les Bleus pomoci navrátilec do základní sestavy Mbappé.

Aktivněji do zápasu vstoupili svěřenci Didiera Deschampse, kteří se mohli dostat do vedení v 11. minutě, kdy se po přihrávce Ousmana Dembélého probojoval k nebezpečnému zakončení Theo Hernández, proti němuž výborně zasáhl Skorupski. O několik minut později byl blízko úvodní trefě Dembélé, jenže ani on polského gólmana neprostřelil. Ofenzivní snahy se projevily i na straně Poláků. Ti měli šanci ocitnout se ve vedení po půlhodině hry, kdy Lewandowski hlavičkou z dobré pozice jen těsně minul. Několik minut před koncem úvodního dějství na sebe výrazněji upozornil v masce hrající Mbappé, jenž se po rychlé kombinaci dostal k nebezpečné střele, proti níž znovu skvěle zasáhl Skorupski. Téměř totožná situace se znovu opakovala jen o chvíli později.

Francouzi ve své aktivitě pokračovali i na začátku druhého poločasu, jenže rozchytaný brankář Orlů odmítal kapitulovat. Obrovskou příležitost ke skórování dostali v 56. minutě, kdy se k penaltě po faulu na Dembélého postavil Mbappé. Hvězdný útočník tváří v tvář Skorupskému tentokrát nezaváhal a poslal svůj tým do vedení. S postupujícím časem se osmělili i Poláci, za což se dočkali odměny v podobě pokutového kopu. K tomu se postavil Lewandowski, který sice penaltu napoprvé neproměnil, avšak z opakovaného pokusu už se nemýlil.

Francie tak na závěr skupinové fáze remizovala a do play off poputuje ze druhého místa. Osmifinálové utkání sehraje 1. července v Düsseldorfu proti druhému celku ze skupiny E.

Nizozemci jen marně dotahovali, prvenství má Rakousko

Reprezentanti Rakouska překvapivě zvítězili v posledním zápase skupiny D mistrovství Evropy nad Nizozemskem 3:2. Smolný rekord si v šesté minutě zapsal Donyell Malen, jenž se postaral o nejrychleji vstřelený vlastní gól v historii Eura, dvě třetiny všech „vlastňáků“ v dějinách tohoto šampionátu tak padly v jeho posledních dvou ročnících. Oranjes dokázali nepříznivý vývoj utkání nadvakrát srovnat, poslední slovo měl ovšem v 80. minutě Marcel Sabitzer, jehož trefa nakonec posunula Rakušany v konkurenci silných soupeřů rovnou na první příčku.

Oranjes měli v jedné z nejtěžších skupin dobře nakročeno k tomu, aby se do play off kvalifikovali z prvního místa, k tomu však potřebovali získat minimálně stejný výsledek jako Francouzi v duelu s již vyřazeným Polskem. Šanci na senzační prvenství si vybojovali také solidně hrající Rakušané, ti ale kromě výhry ve svém duelu museli spoléhat i na škobrtnutí Les Bleus.

Po pouhých šesti minutách přišel pro nizozemský celek malér, když si po centru Alexandera Prasse nešikovným skluzem vrazil balon do vlastní sítě Malen, který doposud odehrál na tomto Euru pouhých 29 minut. Svou hrubku mohl útočník Dortmundu odčinit ve 23. minutě, kdy se po parádní průnikové přihrávce Tijjaniho Reijnderse ocitl přímo před Patrickem Pentzem. Jindy velmi produktivní forvard se však ukopl a poslal míč mimo tři tyče. Tempo zápasu nicméně určovali svěřenci Ralfa Rangnicka, Holanďané během prvního poločasu nepřinutili Pentze k zákroku.

Zvadlé reprezentanty země tulipánů se Ronaldu Koemanovi podařilo během poločasové přestávky zalít živou vodou, pouhých 70 vteřin po změně stran totiž bleskovou akci Holanďanů zakončil technickou ranou na zadní tyč Cody Gakpo. V 59. minutě se ovšem do hlavičky neohroženě vrhnul Romano Schmid a i kvůli odrazu od Stefana de Vrije byl Verbruggen bez šance. Čtvrt hodiny před koncem se z gólu radoval Memphis Depay a ačkoliv zprvu rozhodčí radost pozdržel pečlivou kontrolou u videa, složitý kop v přehuštěném vápně soupeře nakonec vyrovnávací branku skutečně přinesl. Zahanbit se ovšem nenechal ani Sabitzer, jehož dělová rána do šibenice vrátila o pět minut později vedení Die Burschen.

Rakušané tedy na závěr skupinové fáze překvapili a poskočili dokonce na první příčku. Osmifinále sehrají 2. července v Lipsku proti druhému celku skupiny F. Nizozemci postoupí ze třetího místa, na jméno svého soupeře si ovšem musí počkat.

ME 2024 - Německo:

Skupina C:

Dortmund: Francie - Polsko 1:1 (0:0)
Branky.
56. Mbappé z pen. - 79. Lewandowski z pen. Rozhodčí: Guida - Meli, Peretti - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Rabiot, Upamecano - Zalewski, Frankowski, Dawidowicz, Šwiderski. Diváci: 62.000.

Francie: Maignan - Koundé, Upamecano, Saliba, Hernandez - Tchouaméni (82. Fofana), Kanté (61. Griezmann), Rabiot (61. Camavinga) - Dembélé (86. Kolo Muani), Mbappé, Barcola (61. Giroud). Trenér: Deschamps.

Polsko: Skorupski - Bednarek, Dawidowicz, Kiwior - Frankowski, Moder, Zieliňski, Zalewski (68. Skóraš) - S. Szymaňski (68. Šwiderski), Urbaňski - Lewandowski. Trenér: Probierz.

Berlín: Nizozemsko - Rakousko 2:3 (0:1)
Branky: 47. Gakpo, 75. Depay - 6. vlastní Malen, 59. Schmid, 80. Sabitzer. Rozhodčí: Kružliak - Hancko, Pozor (všichni SR) - Fritz (video, Něm.). ŽK: Posch, Wimmer, Querfeld (všichni Rak.). Diváci: 68.363.

Nizozemsko: Verbruggen - Geertruida, De Vrij, Van Dijk, Aké (66. Van de Ven) - Reijnders (66. Wijnaldum), Schouten, Veerman (35. Simons) - Malen (72. Weghorst), Depay, Gakpo. Trenér: Koeman.

Rakousko: Pentz - Posch, Wöber, Lienhart (62. Querfeld), Prass - Seiwald, Grillitsch (62. Laimer) - Wimmer (62. Laimer), Sabitzer, Schmid (90.+2 Weimann) - Arnautovic (78. Gregoritsch). Trenér: Rangnick.