Ostrava rozhodla o výhře nad Libercem na začátku druhé půle, Dukla si smlsla na posledním Dynamu

Fotbalisté Baníku vyhráli v nedělním utkání 6. kola Chance Ligy nad Slovanem Liberec 2:0. Ostravští udeřili dvakrát na začátku druhého poločasu. Vítězný tým poskočil v průběžné tabulce na šesté místo s devíti body. K dobru má navíc středeční dohrávku na půdě Karviné. Liberec je se sedmi body devátý. V souboji dvou celků ze spodní poloviny tabulky vyhrála Dukla nad Dynamem České Budějovice 3:0.  Jihočeši zůstávají poslední bez bodového zisku při skóre 1:19.

Mezi oběma týmy se během léta vytvořila rivalita, která byla hnána hlavně střety na přestupovém poli. První vzájemné střetnutí v sezoně tak neslo příslib zajímavé podívané, což se splnilo hned po dvaceti sekundách, kdy liberecký obránce Denis Halinský poslal brankáři Hugo Bačkovskému špatnou malou domů, kterou vystihl Ewerton, gólman Severočechů mu však včasným vyběhnutím míč ukopl.

Pak už se činili zejména hosté, v 11. minutě vystihl Michal Hlavatý přihrávku Patricka Kpoza a ranou z 25 metrů trefil pravou tyč ostravské brány. Ve 27. minutě měl otevření skóre na hlavě po rohovém kopu Marios Purzitidis, míč však poslal těsně vedle levé tyče brány Jakuba Markoviče. Byť byl Liberec v první půli střelecky aktivnější a měl opticky více ze hry, gól nevstřelil, a tak se šlo do kabin za bezbrankového stavu.

I začátek druhé poloviny byl pořádně výživný. Hned ve 48. minutě vyrazil Baník do rychlého kontru do otevřené obrany, Ewerton narýsoval parádní křižnou přihrávku na Erika Prekopa, jenž si potáhl míč do pokutového území, překonal lobem Bačkovského a rozjásal poprvé tribuny. Vzápětí Bačkovský stihnul zareagovat na tečovaný pokus Tomáše Riga z přímého kopu a Liberec se v té době ocitl v pořádném baníkovském kotli.

A začal se v něm topit, o dvě minuty později to totiž bylo už o dva góly! Obrana Liberce musela zažít deja vu, Ewerton opět běžel do otevřené obrany, tentokrát ale zvolil sázku na sebe a jeho tečovaná střela skončila až v síti. Baník tak za šest minut vstřelil stejně gólů jako ve dvou předešlých domácích zápasech. Brazilec se mohl prosadit i v 65. minutě, kdy Bačkovský skvěle reflexivně zasáhl proti jeho pokusu z úhlu. O pár sekund později ostravský kapitán nebezpečně vypálil ze střední vzdálenosti, ale brankář Liberce vyrazil na roh.

Po úvodních dvaceti minutách druhé poloviny se hra celkem zklidnila, ale očekávaný tlak Liberce nepřišel. Baník totiž dobře držel míč a hosté hrozili jen z občasných protiútoků. V jednom z nich selhal Hlavatý, který střelu na bližší tyč nevměstnal do potřebného prostoru, samostatný nájezd Benjamina Nyarka zase výborně chytil Jakub Markovič.

Baník zkušeně kontroloval vývoj zápasu a Liberec se nedokázal nadechnout k většímu tlaku. Ostravané jsou tak po výhře 2:0 ideálně naladění na středeční dohrávku v Karviné,

Dynamo prodloužilo trápení, je dál bez bodu

Zatímco v případě domácí Dukly můžeme mluvit o špatném vstupu do sezony, v podání Českých Budějovic je přímo katastrofální. Oba týmy trápí ofenziva, přičemž Pražané v dosavadních pěti zápasech vstřelili pouhé dva góly, soupeř z jižních Čech pak dokonce jediný. Od úvodních minut bylo zřejmé, že oba aktéři cítí šanci své útočné trable prolomit. První vážnou šancí byla v 7. minutě hlavička čerstvé posily domácích Jakuba Řezníčka, z hranice malého vápna ovšem poslal míč nad bránu.

Hosté se svého momentu dočkali krátce po 20. minutě. Po levé straně unikal směrem k bráně domácích Marvis Ogiomade, fantastickým skluzem ho ale těsně před pokutovým územím zastavil Dominik Hašek. Se spálenými tutovými šancemi se v dalších minutách roztrhl pytel, Quadriho Adedirana ale vychytal brankář Dukly Matúš Hruška a vzápětí domácí Štěpán Šebrle z bezprostřední blízkosti trefil tyč. Navzdory dění na trávníku se tak šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu vytáhl domácí kouč Petr Rada žolíka v podobě odchovance Sparty Martina Amblera, který si tak odbyl ligový debut. Oživení se projevilo v 58. minutě. Do nebezpečného prostoru hodil dlouhý aut z pravé strany Jakub Hora a Šebrle perfektním volejem poslal balon za záda Viléma Fendricha. Neuplynulo ani šest minut a na Julisce bylo ještě veseleji. Hora poslal svůj aut znovu až do pokutového území, tam ho prodloužil Daniel Kozma a tentokrát to byl Muris Mešanovič, kdo prostřelil hostujícího gólmana.

Střelci Dynama si několikrát v závěru vylámali zuby na ledově klidném Hruškovi, který byl celý zápas pro Pražany velkou oporou. Druhou šanci Adedirana v utkání z velké blízkosti znovu skvělým zákrokem pokryl. Na opačné straně mohl definitivní hřebíček do rakve přidat opět Mešanovič, ani on však nadějnou pozici v gól nepřetavil, stejně tak si po něm vedl Řezníček. V nastavení ho tak musel přidat debutant Ambler, který po rychlé souhře domácích poslal zleva míč do šibenice.

Tým Františka Straky musí po dalším neuspokojivém výkonu bít na poplach. Reparát bude celek z jižních Čech skládat proti dalšímu pražskému soupeři a sice Bohemians. Domácí naopak vnesli do svých řad více klidu a v dalším kole na hřišti Karviné mohou opět pomýšlet na bodový zisk.

Pohároví zástupci s výjimkou Sparty si nechali zápasy 5. kola odložit, nehrála se tak utkání Mladá Boleslav - Slavia ani Plzeň - Olomouc.

Chance Liga, 7. kolo:

OSTRAVA - LIBEREC 2:0 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 48. Prekop, 54. Ewerton. Rozhodčí: Szikszay - Kubr, Volf - Berka (video). ŽK: Chaluš, Kubala - Kayondo, Nyarko, Ševinský. Diváci: 7737.
Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Chaluš, Kpozo - Boula, Rigo (84. Grygar) - Fomba (46. Holzer), Šín (70. Kubala), Ewerton (90. Aririerisim) - Prekop (84. Klíma). Trenér: Hapal.
Liberec: Bačkovský - Halinský, Ševínský, Purzitidis - Koželuh (62. Nyarko), Icha (62. Zyba), Hlavatý (82. Eneme), Kayondo - Frýdek (62. Letenay), Tupta, Višinský (76. Dulay). Trenér: Kováč.

1DUKLA PRAHA - ČESKÉ BUDĚJOVICE 3:0 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Branky: 57. Šebrle, 63. Mešanovič, 90.+1 Ambler. Rozhodčí: Rouček - Kříž, Leška - Pechanec (video). ŽK: Ullman, Ludvíček, Kozma - Šigut. Diváci: 2472.
Dukla: Hruška - Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček - Ullman (46. Ambler), J. Hora (83. Lichý), Kozma, Šebrle (74. Matoušek) - Mešanovič (74. Matějka), Řezníček (90. Špatenka). Trenér: Rada.
Č. Budějovice: Fendrich - Čoudek, Križan, Nikl - Šigut, Tischler (70. Ondrášek), Hubínek (85. Tranziska), Trummer - Čermák, Ogiomade (70. Zíka) - Adediran (85. V. Hora). Trenér: Straka.

16. České Budějovice 6 0 0 6 1:19 0

Drsný útok na vedení Dynama. Emilio hráčům lže, napsal hráčský agent Müller. Došlo na finance, padly hrubé urážky