ONLINE: Sparta vyhrála v Budějovicích a dotáhla se na Slavii. Kliment nastřílel už devět gólů, dvěma pomohl porazit Duklu

Čtyřmi zápasy pokračuje v neděli 9. kolo Chance Ligy. Sparta vyhrála 2:0 v Českých Budějovicích a bodově se dotáhla na vedoucí Slavii. Sigma Olomouc díky dvěma gólům Jana Klimenta porazila Duklu 2:1. Kliment tak v osmi zápasech sezony zaznamenal už devět ligových gólů. Mladá Boleslav se rozešla smírně 2:2 s Pardubicemi. V 18:30 pak Liberec přivítá na svém hřišti Bohemians 1905.

Utkání v Českých Budějovicích rozhodl v 11. minutě hlavičkující Martin Vitík svým třetím zásahem v sezoně, sympatickou snahu Dynama zmařilo v závěru první půle vyloučení navrátilce Ubonga Ekpaie. Pražané se tak bodově dotáhli na Slavii, o průběžnou první příčku je připravilo lepší skóre městského rivala.

Letenští udrželi v předchozích třech utkáních napříč soutěžemi při výhrách čistá konta, posledním duelem navíc byl věhlasný triumf proti Salcburku v Lize mistrů. České Budějovice v minulém kole taktéž neobdrželi gól, bezbranková remíza s Bohemians ale znamenala pro Jihočechy jediný bodový zisk po sedmi zápasech v lize. Hráči Dynama tak mohli alespoň doufat, že sparťané po triumfu v milionářské soutěži usnuli na vavřínech.

Od začátku ovšem bylo zřejmé, že hosté přijeli neméně hladoví po úspěchu. Již v 11. minutě stvrdil dominanci Pražanů Vitík, jenž hlavičkou zúročil přesný centr Kaana Kairinena i nedůslednosti defenzivy Dynama. Následně se domácí osmělili a hned dvakrát byli blízko vyrovnávací trefě.

Naději Slavie Vorlickému se obnovilo osudové zranění kolena. Hrozí mu opět dlouhá pauza

Rychlonohý Quadri Adediran však po průniku do vápna nevyzrál na Petera Vindahla, gólovému zakončení hlavou v podání Marcela Čermáka pak předcházel ofsajd. Ve 38. minutě pak předčasně skončil návrat Ekpaie na Střelecký ostrov poté, co byl vyloučen za úder loktem do hlavy.

Druhá půle začala taktéž pod taktovkou hostů. Brzy se ale prodral na druhé straně až k zakončení Adediran, Vindahl zvládl jeho nadějnou střelu vytěsnit na tyč. V 55. minutě navýšil vedení Sparty Ermal Krasniqi. Tomu připravil míč do vápna na zlatém podnose Veljko Birmančevič, jenž předtím perfektně načasoval náběh za obranu.

Vindahl se musel mít na pozoru i v 73. minutě, kdy vyslal z mírného úhlu prudkou ránu na bližší tyč čerstvý olík Marvis Ogiomade. Navzdory sympatickým snahám domácích si úřadující mistr mohl dovolit prorotovat kádr. Díky tomu se na hřiště podíval i Kryštof Daněk, jenž prostřelil gólmana z úhlu, předtím se ale nacházel v postavení mimo hru.

Sparta si tak odvezla ze Střeleckého ostrovu tři body. V dalším zápase vyzve 27. září doma Sigmu Olomouc, Budějovice o den později pojedou na hřiště Baníku.

Kliment řádil i proti Dukle

Klíčovou postavou zápasu v Olomouci se opět stal Jan Kliment, který už v první minutě otevřel skóre a ve druhé půli upevnil náskok Sigmy. Hostující Jakub Řezníček se výrazně přiblížil vstupu do Klubu ligových kanonýrů, jelikož svou snižující trefou zapsal už 99. zářez v nejvyšší české soutěži. Důležitým faktorem utkání byly rovněž červené karty, jelikož už v šesté minutě jednu obdržel domácí Adam Dohnálek a po něm v závěru první půle i obránce Pražanů Filip Lichý.

Sigma po povedeném startu nezažívala úplně zdařilé září. Neměla sice proti sobě jednoduché soupeře, každopádně remíza s Baníkem a porážka v Plzni ji odsunuly na sedmé místo v tabulce. Proti Dukle, která si nesla v zádech vítězství nad Českými Budějovicemi a remízu v Karviné, se Olomouci dařilo. Vždyť Sigma naposledy prohrála s Pražany před osmi lety.

A nemohla začít lépe, jelikož hned v první minutě si našel míč na hranici vápna Kliment a nekompromisně poslal domácí do vedení. Hektický start vyvrcholil o pár minut později, když Dohnálek nedovoleně zastavil protiútok hostů a uviděl červenou kartu. Olomouc ani v oslabení nepolevila a stále si vytvářela šance.

"Jděte do p*dele, zm*di!" řval po sudím Houštecký a už ve 4. minutě byl vykázán. Trpišovský z toho měl po zápase srandu

Možnost Klimenta po průniku z levé strany však Pražané včas zblokovali. A tak se příležitosti dočkala také Dukla, která zahrávala volný přímý kop z nebezpečné vzdálenosti od branky. Standardku rozehrál Martin Ambler, jehož střelu vytěsnil skvělým zákrokem Tadeáš Stoppen. Na konci první půle se stav hráčů na trávníku vyrovnal, když dostal červenou kartu za nevybíravý skluz Lichý.

Také do druhé půle lépe vstoupila Sigma. Svou herní převahu potvrdila v 59. minutě, kdy se po rohovém kopu nejlépe zorientoval ve vápně Kliment a pohotově zvýšil na 2:0. Naděje Dukly vzkřísil zkušený náhradník Řezníček, jenž využil průnikové přihrávky Martina Douděry a přízemní střelou snížil. Pražané se při závěrečném tlaku snažili vyrovnat, ovšem Olomouc dramatickou koncovku přežila a ubránila těsné vedení.

Sigma tak pošesté v řadě porazila Duklu a hodila za hlavu svá předešlá klopýtnutí. Navázat na své vítězství může 27. září na hřišti Sparty. Dukla zkusí napravit své zaváhání o den později doma s Libercem.

Boleslav ztratila za remízu s Pardubicemi

Pardubice sice vedly v Mladé Boleslavi zásluhou gólu Tomáše Zlatohlávka z 8. minuty, ve 35. minutě však vyrovnal Tomáš Ladra a tři minuty po pauze skóre otočil Vasil Kušej. V 65. minutě však dal výsledku konečnou podobu bývalý hráč Boleslavi Ladislav Krobot.

Ačkoliv oba týmy před zápasem dělily pouhé tři body, domácí Mladá Boleslav do utkání vstupovala jako favorit. Výhra mohla Středočechy posunout do nejlepší šestky a doma k tomu měli dobré předpoklady. Ze tří ligových utkání před vlastními fanoušky ztratili body pouze jednou a to po prohře proti silné Slavii. Naopak Pardubice pod vedením Jiřího Saňáka chtěly na půdě Boleslavi získat body a posunout se z nelichotivé 14. pozice.

Utkání začalo velmi aktivně z obou stran a hned v osmé minutě se měnilo skóre. Hostující Tomáš Zlatohlávek předvedl parádní individuální akci, s míčem protancoval až k brance Matouše Trmala a s přehledem ho uklidil do sítě. Mladá Boleslav se po inkasovaném gólu snažila o rychlé vyrovnání, jenže okamžitý tlak k odpovědi nevedl.

Chorý se proti Plzni prosadil a Slavia pohodlně zvítězila. Baník udolal Teplice, důležitá výhra i pro Karvinou

Překonat pardubického gólmana Jana Stejskala dokázal až ve 35. minutě Tomáš Ladra, který se z voleje opřel do balonu a vstřelil svůj druhý ligový gól v sezoně. Druhý poločas začal stejně ostře jako ten první a tentokrát rychle udeřila Boleslav, která se hned po třech minutách dostala do vedení. Obraně Pardubic utekl rychlonohý Vasil Kušej, prohodil míč okolo Jana Stejskala a dopravil balon do prázdné branky.

Svou chybu Jan Stejskal napravil o několik minut později, když v 62. minutě tváří v tvář skvěle vychytal Daniela Marečka a udržel pardubické šance na body. A hosté se této šance chytili. V 66. minutě se z rohového kopu prosadil Ladislav Krobot a srovnal stav utkání na 2:2. I přes snahu domácích strhnout utkání na svou stranu a vstřelit vítězný gól se již skóre neměnilo.

Pardubice si tak z Lokotrans Arény odvezly velmi cenný bod za remízu. Naopak Mladá Boleslav s výsledkem vzhledem k herní převaze spokojená nebyla. V dalším ligovém kole Středočeši zavítají na půdu Plzně, kde se pokusí překvapit místní Viktorii. Pardubice se zase představí na domácí půdě proti tabulkovým sousedům z Teplic.

9. kolo Chance Ligy:

FK Mladá Boleslav - FK Pardubice 2:2 (1:1)
Branky: 35. Ladra, 48. Kušej - 8. Zlatohlávek, 65. Krobot. Rozhodčí: Hocek - Machač, Leška - Berka (video). ŽK: Mareček - Lurvink, Noslin. Diváci: 2277.
M. Boleslav: Trmal - Donát, Suchý, Králik - Kostka, Matějovský (60. Mareček), Vydra, Fulnek - Kušej, Ladra - Jawo (61. Pulkrab). Trenér: Brännström.
Pardubice: Stejskal - Surzyn, Noslin (84. Jindra), Lurvink, Šehič - Vacek (64. Darmovzal), Simon - Leipold (36. Míšek), Solil, Patrák (64. Krobot) - Zlatohlávek (64. Zifčák). Trenér: Saňák.

Dynamo České Budějovice - Sparta Praha 0:2 (0:1)
Branky: 11. Vitík, 55. Krasniqi. Rozhodčí: Starý - Kubr, Slavíček - Všetečka (video). ŽK: Tranziska. ČK: 40. Ekpai (oba Budějovice). Diváci: 6682.
Č. Budějovice: Fendrich - Čoudek, Križan, Brabec - Tischler, Hubínek (58. Šigut), Nikl (46. Krch), Trummer (63. Zíka) - Čermák (68. Ogiomade), Ekpai - Adediran (68. Tranziska). Trenér: Straka.
Sparta: Vindahl - Vitík (66. Pavelka), Ross (46. Panák), Zelený - Wiesner, Kairinen (76. Solbakken), Sadílek, Ryneš (46. Suchomel) - Krasniqi (76. Daněk), Birmančevič (66. Tuci) - Rrahmani. Trenér: Friis.

Sigma Olomouc - Dukla Praha 2:1 (1:0)
Branky: 1. a 59. Kliment - 74. Řezníček. Rozhodčí: Kotala - Hurych, Kotík - Zelinka (video). ŽK: Pokorný, Mikulenka, Chvátal, Kliment, Dele - Hašek, Peterka, Zeronik. ČK: 6. Dohnálek - 45. Lichý. Diváci: 3387.
Olomouc: Stoppen - Chvátal, Dohnálek, Pokorný, Sláma - Breite (9. Král), Langer (69. Spáčil) - Vodháněl (69. Dele), Zorvan, Mikulenka (46. Fiala) - Kliment (90. Muritala). Trenér: Janotka.
Dukla: Hruška - Vondrášek (84. Moulis), Hašek, Peterka, Ludvíček (46. Zeronik) - Šebrle (73. Douděra), Kozma, Lichý, Ambler - Matějka (60. Řezníček) - Mešanovič (46. Ullman). Trenér: Rada.

18:30 Liberec - Bohemians 1905.