Jablonec neztratil body ani s Ostravou

[b]Aktualizováno.[/b] Fotbalisté Jablonce zlomili více než sedm let dlouhé čekání na vítězství nad Ostravou. Severočeši dokázali neoblíbeného soka v dohrávce 2. kola nejvyšší soutěže porazit doma 2:1 a zatím neztratili v nové sezoně ani bod, díky čemuž se dotáhli na čelo tabulky. Vítěznou branku zaznamenal střídající Andrej Hesek.

Za Jablonec poprvé nastoupila v základní sestavě letní útočná posila David Lafata a právě jeho průnik, který hasil jen za cenu faulu Bolf, stál v 6. minutě u zrodu vedoucí branky domácího týmu. Na následný přímý kop Žofčáka vyskočil nejvýše Pavlík a ostravský gólman Vašek se po přesné hlavičce natahoval marně.

Severočechy rychlá branka uklidnila. Po deseti minutách se nabuzený Lafata prosmýkl středem hřiště, nepříjemnou přízemní střelu však stihli hosté srazit na roh. Favorit se nemohl dostat do obvyklého tempa a jeho útočná snaha postrádala jakýkoliv nápad. Ani návrat Otepky po karetním trestu nebyl Baníku nic platný, hostující špílmachr se na levé straně prakticky nepotkal s míčem.

Naopak domácí vynikali přímočarostí, s níž zakládali rychlé a nebezpečné protiútoky. Po jednom z nich vybojovali Jablonečtí v 25. minutě roh, ale Huber v dobré pozici hodně minul. Až pak se Slezané trochu probudili. Marek vysunul o dvě minuty později Svěrkoše, jehož ostrou ránu z úhlu vyboxoval Špit nad branku.

Pak znovu ožili domácí. Další chybu ostravské obrany využil Pavlík, který hlavou prodloužil na Lafatu, jenže jeho střela z první mířila vedle. Šest minut před odchodem do kabin rozehrál Žofčák další ze svých povedených rohů a Klapka hlavičkoval na bližší tyči jen těsně mimo.

Po přestávce vyběhl Baník na trávník jako vyměněný. Zrychlil a zpřesnil kombinace a domácí byli najednou rádi, že stíhají bránit. Na útočné akce už tolik pomýšlet nemohli. V 58. minutě vysunul hostující Lička Střihavku, ale Špit byl u své bližší tyče včas.

Za šest minut centroval z rohového kopu Otepka a Střihavkovu radost znovu zkazil Špit. Odražený balon následně před Rajtoralem zablokoval Homola. Vyrovnání měl téměř vzápětí na noze Svěrkoš, ovšem skvěle vyběhnutý Špit byl opět proti a ostrou střelu vyrazil. V době vrcholícího náporu hostů však v 71. minutě ze strany výborně zacentroval domácí Žofčák a volný Slovák Hesek, který předtím nahradil zraněného Lafatu, vstřelil hlavou premiérový gól v české lize.

Osm minut před koncem dostal zdánlivě rozhodnutý zápas novou zápletku. Lukeš si vyměnil míč se Svěrkošem a špičkou kopačky snížil. Na víc však už mocně finišující Baník nedosáhl. Duel dvou soupeřů, který většinou končí remízou, tak přinesl poprvé od dubna 2001 vítěznou radost Jablonci. Výhra je pikantní pro domácí trenéra Komňackého, jenž s Ostravou v roce 2004 získal mistrovský titul.

FK Baumit Jablonec - Baník Ostrava 2:1 (1:0)
Branky: 6. Pavlík, 71. Hesek - 82. Lukeš. Rozhodčí: Adam - Lhoták, Mencl. ŽK: Zábojník, Klapka, Huber - Bolf, Svěrkoš, Neuwirth. Diváci: 4025.

Jablonec: Špit - Zábojník, Homola, Huber (90. Eliáš), Hamouz - Michálek, Loučka, Pavlík, Žofčák - Lafata (60. Hesek), Klapka (73. Valenta). Trenér: Komňacký.
Ostrava: Vašek - Marek, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Rajtoral, Lukeš, Lička (75. Mičola), Otepka - Střihavka, Svěrkoš. Trenér: Večeřa.

Ohlasy:

František Komňacký (trenér Jablonce): "Jsme rádi, že jsme znovu získali tři body. Porazit tak těžkého soupeře, jakým je dneska Ostrava, je pro naše mužstvo velký úspěch a všichni z toho máme velkou radost. V prvním poločase jsme hru ovládli, kluci se vydali ze všech sil a nenechali hrát Baník jeho hru. Po poločase Ostrava hru víc ovládla, přidala tam svoji kvalitu. Standardky samozřejmě jako jiná mužstva cvičíme, ale to, že jsme dali dva góly ze vzduchu, je víceméně náhoda."

Igor Žofčák (asistent u dvou gólů Jablonce): "Věděl jsem, že Hesek je dobrý hlavičkář a je dobře, že to potvrdil. Ze stran máme dávat hodně centrů, někdy se to povede někomu jinému, dneska mně. Jsem rád, že to vyšlo, tři body jsme získali díky kolektivnímu výkonu."

Karel Večeřa (trenér Ostravy): "Myslím, že se rozhodlo v prvním poločase. Nedostali jsme se do hry a to, co jsme chtěli předvádět, jsme začali hrát až ve druhé půli. Bohužel jsme neproměnili některé velice dobré příležitosti a snížili až za stavu 0:2. Jablonec potvrdil, že při standardkách má svoji sílu, naopak my ve vzduchu až tak kvalitní nejsme. Musíme se příště vyvarovat zákroků před šestnáctkou, abychom nedovolili sudímu pískat standardky. Musíme být víc aktivní. Byli jsme zbytečně podráždění a nervózní a celý zápas pouze dotahovali náskok."

[ 11. 8. 2008 - ČTK | Foto: ČTK ]