Volba vedení ČMFS už v červnu

Volba vedení ČMFS už v červnu

Nové vedení fotbalového svazu se bude volit o čtyři měsíce dřív, než by mu vypršel současný mandát. O svolání mimořádné valné hromady už na červen příštího roku dnes rozhodl na svém jednání výkonný výbor ČMFS.

Předčasné konání valné hromady dnes prošlo jednohlasně, ruku pro něj zvedlo všech 12 přítomných členů výkonného výboru. Místopředseda Vlastimil Košťál se jednání neúčastnil. "Výkonný výbor rozhodl, že sám sobě zkrátí mandát o tři a půl až čtyři měsíce, aby mohla řádně proběhnout červnová valná hromada," řekl novinářům svazový předseda Pavel Mokrý. Svých funkcí se členové výkonného výboru vzdají těsně před červnovými volbami, přesný termín ještě není definitivně znám.

Svolání mimořádné valné hromady v minulém týdnu iniciovali předsedové okresních svazů Jablonce a Uherského Hradiště Ladislav Čičmanec a Ladislav Vacenovský, kteří v pondělí předali žádost na svolání mimořádné valné hromady Mokrému. Na svou stranu prý získali 42 ze 76 okresních svazů, tedy nadpoloviční většinu, která je podmínkou svolání mimořádné hromady.

Čičmanec s Vacenovským požadovali, aby se předčasná valná hromada uskutečnila v době od února do června příštího roku. Mandáty stávajících členů výkonného výboru přitom vyprší až v polovině října, ale například Košťál před časem prohlásil, že by se případné mimořádné valné hromadě už na jaře rozhodně nebránil.

Podle Mokrého už výkonný výbor o celé situaci dokonce jednal dříve. "Tento úkol už jsme měli na dnešní výkonný výbor daný od 17. července, je to v zápise výkonného výboru. Navrhoval to, myslím, pan místopředseda Vacek," řekl novinářům svazový šéf.

Dnešní rozhodnutí podle něj neovlivnila iniciativa zmíněných okresů, hlavním důvodem byla případná kolize valné hromady s ligovými soutěžemi. "Iniciativu pana Čičmance určitě nevnímám jako hnací motor. My jsme ten návrh zároveň už před časem projednávali s šéfy krajů. Chtěli jsme valnou hromadu posunout na vhodnější termín, protože ten říjen, který je z hlediska mandátů platný, je uprostřed soutěžního ročníku. Vznikl uměle tím, že byly tři volební valné hromady. Logický je červen, protože je přestávka a vytváří se nové komise a nové orgány," vysvětlil Mokrý.

Čičmancova iniciativa navíc prý ani nebyla z hlediska legislativy v pořádku. "Ten materiál nesplňuje náležitosti, které by měly vést k tomu, že výkonný výbor se tím bude zabývat jakožto podnětem ke svolání valné hromady. Tohle je pouze prezenční listina podepsaná 40 lidmi, která není sama o sobě důvodem ke svolání valné hromady," podotkl svazový předseda.

Podobně jako Mokrý hovořil příbramský šéf Jaroslav Starka. "Určitě to nebylo rozhodnutí na základě nějaké iniciativy okresních svazů. Mluvilo se o tom již dávno, poslední aktivita na to neměla žádný vliv," řekl ČTK jeden ze členů výkonného výboru. "Já s tím rozhodně žádný problém nemám. Kdyby to bylo na mně, tak bych konferenci svolal do konce roku, ale je to o všech členech výboru, zda chtějí odstoupit," dodal Starka.

Trochu odlišný názor měl Dalibor Kučera. "O předčasné valné hromadě se sice mluvilo, ale rozhodně to nebylo v oficiálním programu jednání. Košťál to přednesl v bodu různé. Rozešli jsme se s tím, že se k tomu vrátíme. Nynější iniciativa okresů byla velkým hnacím motorem," tvrdil Kučera, podle něhož bylo pro mimořádnou valnou hromadu dokonce až 51 okresů.

Kučerovi se nelíbí, že od poslední valné hromady v února 2007 uplynou víc než dva roky. "Podle stanov má být řádně jednou za dva roky. Část výkonného výboru má ale názor, že to není tak striktní. Takže se budou oslovovat jednotlivé segmenty, zda chtějí dvě valné hromady, nebo se to sloučí do jedné. To se mi samozřejmě nelíbí, o tom musí rozhodovat sama valná hromada," doplnil Kučera.

Okresní fotbalové svazy vyčítají vedení ČMFS nedostatky ve financování fotbalu na nižších úrovních, špatnou komunikaci a aroganci ve vztahu k regionům. Rebel ve výkonném výboru, olomoucký funkcionář Jiří Kubíček, dlouhodobě kritizuje neprůhledné a neekonomické hospodaření svazu. V minulosti byly terčem kritiky i nedostatečné zajištění bezpečnosti na stadionech nebo nedůsledné vypořádání s korupční aférou.

Podle Mokrého nejde o žádnou krizi ve fotbalovém vedení, jak informovaly některé sdělovací prostředky. "Žádná ekonomická nebo personální katastrofa není. Kdybychom utíkali, tak utečeme hned. Před námi je ještě deset měsíců, kdy bude vedení fungovat," podotkl Mokrý s tím, že ani finanční situace není nikterak katastrofální. "Na domácím ME do 19 let jsme byli v přebytku osm milionů korun, provedli jsme dnes i předběžné vyúčtování Eura. Díky těmto vydělaným penězům z posledních šampionátů máme rok 2008 i 2009 zajištěný," dodal Mokrý.

Do čela ČMFS chtějí okresní svazy Ivana Haška, který v posledních volbách prohrál s Mokrým a v současné době je trenérem ve Spojených arabských emirátech. Veřejností je všeobecně vnímán jako kladná fotbalová postava a důvěru má i u těch okresních svazů, které návrh na předčasné volby nepodpořily. Právě bývalý reprezentační záložník má být tím, kdo sjednotí českou a moravskou komoru. Haškově případné kandidatuře navíc nahrává fakt, že mu v květnu příštího roku skončí kontrakt v klubu Al Ahlí.

Hašek se o post předsedy svazu ucházel už v roce 2005. Tehdy ho však nakonec porazil Mokrý, jenž vytvořil tým s Košťálem. Nového šéfa českého fotbalu se před třemi lety podařilo zvolit až na třetí pokus. V červnu letošního roku pak byl Hašek hlavním kandidátem na uvolněné místo reprezentačního trenéra po Karlu Brücknerovi, ale Košťálovu nabídku nakonec odmítl.

[ 17.9.2008 - ČTK | Foto: ČTK ]