Bayern doma utrpěl nejtěžší prohru za 29 let

Pět gólů během sedmatřiceti minut nasázeli hráči Werderu Brémy na půdě Bayernu Mnichov a uštědřili svému soupeři nejtěžší domácí prohru od roku 1979. Ostuda Bayernu mohla být ještě větší, nebýt dvou branek domácího záložníka Borowského, které alespoň zmírnily debakl Bayernu na 2:5. Do dnešních zápasů 5. kola německé bundesligy zasáhli i tři Češi, brankář Drobný i stoper Kučera se navíc radovali z výher.

Agentura SID označila výkon Bayernu za katastrofální a velmi podobné pocity mělo asi i 69 tisíc diváků ve vyprodané mnichovské aréně. Zatímco domácí hráli směrem dopředu bojácně, hosté si postupem času začínali dělat co chtěli. Nic nezmohly ani stále častější výlety křičícího trenéra Klinsmanna k postranní čáře. Po půlhodině hry se trefil z vápna Švéd Rosenberg a ještě do poločasu zvýšil ranou ze 30 metrů Naldo.

Brankář Rensing si do té doby nepřipsal jediný úspěšný zákrok a souzeno mu nebylo ani ve druhém poločase. Nakonec za svá záda pustil všech pět přímých střel Brém. Bayern doma prohrál poprvé po roce a čtvrt, pro ještě těžší prohru je ale nutno jít až do 10. března 1979, kdy domácím nadělila prohru 0:4 Arminia Bielefeld.

Hertha Berlín i s Drobným v brance předvedla v Mönchengladbachu velmi solidní výkon. Díky brance Srba Kajčara už od 11. minuty vedla a výsledek v poklidu uhlídala až do konce, všechny čtyři střely domácích navíc zlikvidoval Drobný. Stoprocentní výkon předvedl i šéf obrany Bielefeldu Radim Kučera, který se nakonec mohl radovat z výhry 2:0 nad Kolínem nad Rýnem.

Třetí Čech, forvard Martin Fenin, měl roli složitější. Poslední ostrý zápas odehrál 30. srpna, protože jeho Eintrachtu Frankfurt jeden zápas odložili a na šanci marně čekal i reprezentaci. V týdnu si sice alespoň spravil chuť čtyřmi góly do sítě sedmiligového Hanau, v dnešním zápase na půdě Schalke se ale dlouhá pauza projevila.

Fenin nastoupil od začátku a střídavě z obou stran podporoval osamocený hrot Liberopulose, ofenzíva ale Frankfurt příliš nezdobila. Schalke mělo během úvodní půlhodiny 72 procent držení míče, vedlo 8:2 na střely a jeho převahu vzápětí ještě zvýraznil Brazilec Chris, který se v souboji ohnal loktem, za což byl vzápětí vyloučen.

Obrana Frankfurtu se ale vzápětí zatáhla ještě víc, soupeře do šancí nepouštěla a Schalke bylo vděčné alespoň za nešťastný zákrok obánce Ochse, který si při snaze o vypíchnutí srazil míč do vlastní sítě. Naopak, Fenin po přestávce několikrát pláchl po levé čáře a nebezpečně centroval, příliš podpory od spoluhráčů ale neměl. Schalke si nakonec výhru pohlídalo.

Výsledky - 5. kolo:

Bayern Mnichov - Brémy 2:5 (71. a 85. Borowski - 30. a 67. Rosenberg, 45. Naldo, 54. Özil, 59. Pizzaro)
Schalke - Frankfurt 1:0 (41. vlastní Ochs)
Mönchengladbach - Hertha Berlín 0:1 (11. Kajčar)
Bielefeld - Kolín nad Rýnem 2:0 (74. Kamper, 76. Wichniarek)
Chotěbuz - Bochum 1:1 (13. Sörensen - 48. Yahia).

[ 20.9.2008 - ČTK | Foto: Reuters ]