Liga má nového lídra - pražskou Slavii

[b]Aktualizováno.[/b] Pražská Slavia porazila v utkání 8. ligového kola Olomouc vysoko 3:0 a po páté výhře za sebou poprvé v sezoně poskočila do čela tabulky, odkud ji však může v pondělí v případě vítězství v Liberci znovu sesadit Sparta. Ráz nedělního utkání určil už po dvaceti minutách svým sedmým gólem v sezoně Necid, brzy po pauze pak zvyšovali Černý a italský mladík Litteri, který oslavil premiéru v základní sestavě první ligovou trefou ve slávistickém dresu.

Slavnostní úvod v Edenu obstarala vzpomínka na legendárního slávistu Josefa Bicana, který by v tomto týdnu oslavil 95. narozeniny. Fanoušky přišla před výkopem pozdravit jeho manželka Jarmila a pak už sledovala, jak se červenobílí hned od úvodu pokoušejí dobýt olomouckou branku.

Domácí na začátku hrozili především z centrů. Po jednom z nich Belaid v 11. minutě znovu ukázal, jak mistrně zvládá střely z voleje. Ve vápně se pohotově opřel do Šventova pasu a Drobisz mohl být rád, že přízemní rána mířila přímo na něj. Na druhé straně se tlačil do zakončení Hubník, ale domácí obránci mu povolili jen slabou hlavičku do Vaniakovy náruče.

Po čtvrthodině hry slávistický nápor gradoval. Nejprve se blýskl výborným zákrokem proti Krajčíkově střele Drobisz a vzápětí Necid netrefil na malém vápně další přesnou přihrávku rychlonohého Šventa. Když už se zdálo, že Olomoučtí přežijí úvod bez úhony, zpracoval Necid v 21. minutě Šventův centr, přetlačil Komárka a s chladnokrevností gólového zabijáka zavěsil ke vzdálenější tyči. Mladý slávista vstřelil sedmý gól v sezoně a v čele tabulky kanonýrů se odpoutal od svého klubového spoluhráče Belaida.

Závěr poločasu znovu ovládli slávisté. V hlavní roli byl italský mladík Litteri, který nastoupil v lize poprvé od začátku. Ve 40. minutě střílel kousek vedle, vzápětí po Jarolímově centru hlavičkoval nad a když už se trefil mezi tyče, překazil mu gólovou radost praporek pomezního rozhodčího.

Po příchodu z kabin sevřela Slavia Hanáky do pevných kleští a hosté brzy kapitulovali. Ve 49. minutě ještě olomoucká obrana s vypětím sil srazila Litteriho střelu na roh, ale za dvě minuty už Drobisz bezmocně rozhazoval rukama, neboť mu Hudec tečoval Černého střelu do protipohybu. Ještě než se stihli hosté otřepat, inkasovali potřetí; na Krajčíkův centr zprava vyskočil Litteri a vzápětí se mohl radovat z premiérového ligového gólu ve slávistických barvách.

Zbytek zápasu se dohrával prakticky z povinnosti. Domácí si užívali pohodlný náskok, a tak je nemuselo mrzet, že ve velkých šancích postupně neuspěli Černým s Litterim a pět minut před koncem ani Suchý. Slávisté v klidu dokráčeli k páté ligové výhře, zvedli si sebevědomí před čtvrteční odvetou Poháru UEFA v Rumunsku a navrch doma udrželi i počtvrté v sezoně čisté konto.

Výsledek:

Slavia Praha - Sigma Olomouc 3:0 (1:0)
Branky: 21. Necid, 51. Černý, 54. Litteri. Rozhodčí: Mikel - Chytil, Slavík. ŽK: Kaščák (Olomouc). Diváci: 9416.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček - Belaid, M. Jarolím (67. Volešák), Tavares, Švento (46. Černý) - Necid, Litteri (77. Šmicer). Trenér: K. Jarolím.
Olomouc: Drobisz - Škerle, Hudec, Komárek, Heidenreich - Janotka (55. Kazár), Kaščák, Hořava (53. Rossi), Hubník - Melinho - Ordoš (82. Pospíšil). Trenér: Psotka.

[ 28.9.2008 - ČTK | Foto: ČTK ]