Snížení přišlo pozdě, Česko na Polsko nestačilo

Čeští reprezentanti nedokázali zvítězit ani ve svém druhém kvalifikačním utkání na MS 2010 a v polském Chorzówě podlehli domácímu výběru 1:2. Po dnešním matném výkonu si tak značně zkomplikovali své šance na přímý postup ze skupiny. Naopak Poláci mohou slavit. Po dva roky starém domácím vítězství nad Portugalskem dokázali dnes pokořit i další celek z úzké evropské špičky a potvrdili, že budou žhavými kandidáty na postup ze třetí kvalifikační skupiny..

Utkání začalo ve znamení značné aktivity ze stran obou celků avšak hráči Polska se tlačili do zakončení o poznání častěji. První velkou šanci zápasu si ale vypracoval český tým. V 9. minutě podnikl výborný individuální průnik po levé straně Jankulovski a naservíroval míč volnému Slepičkovi na hranici malého vápna. Brankář Boruc se ovšem roztáhl na zemi jako pavouk a výborným zákrokem střelu sparťanského útočníka vyrazil.

Vyhecovaní domácí hráči, podporovaní fantastickou atmosférou na stadionu v Chorzówě si v minutě 16. vypracovali velmi slibnou šanci. Murawski postupoval zprava sám na brankáře Čecha, ale zbytečnou přihrávkou na Brožka akci pokazil a Ujfaluši v nouzi odkopl na roh. Necelé dvě minuty nato prokázal svoji genialitu naturalizovaný Brazilec Geurreiro, když přeloboval obranu českého týmu a vyslal do stoprocentní šance Wawrzryniaka. Vysoký stoper polského týmu ovšem zakončil velmi zbrkle a branku Petra Čecha přestřelil.

Ve 25. minutě se v Polsku již slavilo. Sílící tlak domácích vyústil v úvodní branku utkání, kterou vstřelil Brožek. Jakub Blaszczykowski ve středu pole povedeně vyšachoval tři české hráče a předložil míč nekrytému útočníkovi Wisly Krakow. Ten se nemýlil a ze dvaceti metrů prostřelil brankáře Čecha.

Po vstřelené brance jakoby narostla reprezentantům Polska křídla a svého soupeře nepouštěli do kombinace. Českému výběru tak nezbývalo nic jiného, než se spoléhat na rychlé protiútoky. Jeden z nich málem využil Milan Baroš, když si naběhl na výborný centr od Pospěcha, ale v záklonu hlavičkoval nad bránu.

Čeští hráči se po poločasové přestávce snažili na soupeře vlétnout a rychle vstřelit vyrovnávací branku. Poláci ovšem dokázali houževnatě ubránit střed pole a v 53. minutě sami podruhé udeřili. Guerreiro vyslal pas za nejistou českou obranu na nabíhajícího Blaszczykowského, který si po samostatném úniku lobem vychutnal gólmana Čecha a zvýšil na 2:0.

Po druhé inkasované brance se kouč Petr Rada snažil oživit nevýraznou hru českého výběru dvojitým střídáním a posílením útoku, ale následné pokusy o snížení byly pouze labutí písní českého týmu. Naopak soupeř z Polska neustále hrozil sebevědomými akcemi až se musel v 71. minutě vyznamenat brankář Čech při jednom z domácích rohových kopů. Žewlakovovu přesně mířenou hlavičku umě vytáhl nad břevno.

Šance na bodový export z Polska se naskytla v 85. minutě utkání, když si vystřídavší útočník Fenin skvěle naběhl na Svěrkošův centrovaný balon a hlavou rozvlnil síť za zády brankáře Boruce. Kdo čekal závěrečný tlak českého týmu, tak musel být zklamaný. Polští reprezentanti se dokázali i po obdržené brance plně koncentrovat, drželi míč daleko od své svatyně a soupeřům již nedali šanci na dosažení kýženého vyrovnání.

Výsledek:

Polsko - Česká republika 2:1 (1:0)
Branky: 27. Brožek, 53. Blaszczykowski - 87. Fenin. Rozhodčí: Stark - Salver, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Dudka - Kováč. Diváci: 44.000.

Polsko: Boruc - Wasilewski, Dudka, Žewlakow, Wawrzyniak (43. Krzynówek) - Murawski (90.+1 Jodlowiec), M. Lewandowski - Blaszczykowski, Guerreiro, Smolarek - Brožek (69. R. Lewandowski). Trenér: Beenhakker.

Česká republika: Čech - Grygera (58. Sionko), Ujfaluši, Rozehnal, Jankulovski - Pospěch, Kováč, Plašil, Šírl - Baroš (81. Fenin), Slepička (58. Svěrkoš). Trenér: Rada.